Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijas putnkopības fenomens Eiropā; «Balticovo» dienā saražo 2,5 miljonus olu

Latvijā olas un vistas ir nozīmīgs elements uzturā un ekonomikā. Mūsu iedzīvotāji vidēji gadā patērē 225 olas jeb ik dienu vismaz pusi olas. Arī vistu audzēšanai ir svarīga loma, jo 2023. gada beigās Latvijā bija teju 3,4 miljoni dējējvistu, kas padara to par augstāko rādītāju Eiropas Savienībā uz vienu iedzīvotāju, apkopotos datus min Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas (LAPNA) valdes priekšsēdētājs Jānis Gaigals.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvija ir valsts ar augstāko dējējvistu īpatsvaru uz iedzīvotāju Eiropas Savienībā. 2023. gada beigās mūsu valstī bija 3 385 tūkstoši dējējvistu. Tas nozīmē, ka uz 5 Latvijas iedzīvotājiem ir 9 dējējvistas. Tas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā. Vistu skaits Latvijā pēdējo piecu gadu laikā ir pieaudzis par 5,5%.

Latvijas vistas 2022. gadā izdēja 464 olas uz vienu iedzīvotāju, kas ļauj olām būt svarīgai eksporta precei. Ne velti Bauskas novada Iecavā bāzētais uzņēmums «Balticovo» ir vadošais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā.  «Balticovo» darbinieki ikdienā rūpējas par apmēram 3,5 miljoniem dējējvistu un jaunputnu, un ik dienu dējējvistas izdēj ap 2,5 miljonus olu.

Tomēr Lieldienas ir laiks, kad pieprasījums pēc olām būtiski pieaug – pirmssvētku un svētku laikā tas sasniedz divas, pat trīs reizes vairāk salīdzinot ar ikdienišķo pieprasījumu. Te gan jāpiebilst, ka nav iespējams vistiņas «pierunāt», lai tās uz svētku laiku saņemtos un sāktu dēt vairāk olas. Tāpēc «Balticovo» kā lielākajam olu un olu produktu ražotājam Ziemeļeiropā ir rūpīgi jāizplāno, lai olas svētku laikā pietiktu visiem, jo uzņēmums tās piegādā gan Latvijas, gan Baltijas iedzīvotājiem, kā arī vairāk nekā vēl 20 citu valstu patērētājiem, skaidro Toms Auškāps, akciju sabiedrības «Balticovo» komunikācijas un attīstības direktors, uzņēmuma valdes loceklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Izmantoti ilustratīvi publicitātes foto no uzņēmuma «Balticovo».

T. Auškāps atklāj, ka «Balticovo» vistu saime sarūpē mums brūnas un bēšas krāsas olas. Savukārt balto olu jautājums Latvijā aktualizējas tikai uz Lieldienām, tāpēc, lai apmierinātu pieprasījumu pēc tām, «Balticovo» tās importē no drošiem olu ražotājiem un piegādātājiem Eiropas Savienībā.

«Te gan arī jāpaskaidro, ka olu čaumalas krāsas noslēpums – kāpēc vienas ir baltas, otras bēšas, bet trešās – brūnas. Ar garantiju olu krāsu var noteikt pēc vistu ausu ļipiņu pigmentācijas. Tas ir 100% droši, taču ļoti daudz priekšā pasaka vistiņu spalvu krāsa – visbiežāk baltām vistiņām ir baltas olas, brūnām – brūnas olas, bet bēšām vistiņām – bēšas olas,» pastāsta uzņēmuma attīstības direktors. Viņš teic, ka pēdējos gados «Balticovo» tur bēšas krāsas vistas, tāpēc arī veikalos pieejamas pamatā bēšas krāsas olas.

««Balticovo» kā Ziemeļeiropas lielākais olu un olu produktu ražotājs pirms vairākiem gadiem publiski apņēmās uzlabot vistu labturību un izbeigt to turēšanu sprostos. Šobrīd jau Iecavā vairāk kā 500 000 vistas ir ārpus sprostu apstākļos. Citās «Balticovo» ražotnēs, piemēram, Vilcē čakli strādā 40 000 brīvās vistas, Madonā – 20 000 brīvās dējējas, Daugavpilī jau šobrīd nedaudz vairāk kā 40 000 brīvās vistas brīvi ganās 16 hektāru platībā,» komentē T. Auškāps.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apkopojot Eiropas savienības datus par pārtikā lietojamo olu ražošanu, Latvija ierindojas otrajā vietā pēc saražoto olu apjoma uz vienu iedzīvotāju. Mūs apsteidz vien Nīderlande.

LAPNA valdes priekšsēdētājs Jānis Gaigals par nozari komentē: «Putnkopība ir eksportspējīgākā lopkopības nozare Latvijā ar bagātu vēsturi. Mūsu lielākie ražotāji ir spējuši modernizēt ražošanu atbilstoši augstākajām tehnoloģijas prasībām, putnu labturības standartiem un aprites ekonomikas principiem. Olas un putnu gaļa ir lētākais un pieejamākais dabīgais dzīvnieku izcelsmes proteīns ar vismazāko ietekmi uz apkārtējo vidi. Olu un putnu gaļas ražošana rada vismazāk oglekļa dioksīda  izmešu attiecībā pret kg dabīgā proteīna.»

Izstādē Rāmavā – arī aktualitātes putnkopības nozarē

No 4. līdz 6. aprīlim biznesa centrā “RĀMAVA” norisināsies starptautiskā lauksaimniecības biznesa izstāde “PAVASARIS”, tās laikā būs iespēja uzzināt par aktualitātēm un tehnoloģijām lauksaimniecībā, tai skaitā arī putnkopības nozarē. Izstādē 5. aprīlī plkst. 13 notiks prezentācija un diskusiju cikls par putnkopību Latvijā, kā arī 6.aprīlī plkst. 12 būs prezentācija par putnkopības jaunumiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Ja kas , tad vistas ir dinozauru pēcteči , kas evolucionējuši līdz tādam izmēram un izskatam – iztēlojaties , ka tagad Latvijā pa laukiem un mežiem skraidītu nepilni 3,5 milj . dinozauru .

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.