Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mūsā un Lielupes augštecē ūdens līmeņa kāpums apstājies, Mēmelē vēl turpinās

Mūsā un Lielupē ūdens līmeņa kāpums ir mitējies, bet Mēmelē ūdens līmenis turpina paaugstināties, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LVĢMC hidroloģe Līga Klints atklāja, ka kopš atkušņa iestāšanās ūdens līmenis Mūsā pie Bauskas cēlies par 1, 7 metriem virs novērojumu stacijas nulles punkta (laikā no 31. decembra līdz 3.janvārim ūdens līmenis kāpis par metru). Šodien, 4. janvārī, jau novērotas ūdens līmeņa svārstības ar tendenci pazemināties.

Noteces palielināšanos un ūdens līmeņu kāpumu upēs noteica ilgstoša atkušņa iestāšanās, kas veicināja sniega un ledus kušanu, ūdens līmeņa paaugstināšanos, kā arī ledus iešanu.

Pagājušā gadā pavasara palos Mūsā ūdens līmenis bija 1,87 metri virs stacijas nulles atzīmes. L. Klints precizē, ka vēsturiski visaugstākais ūdens līmenis Mūsā reģistrēts 1958. gada 19. aprīlī – 3,76 metri. Nesenā vēsturē augstāks ūdens līmenis par pērn pieredzēto maksimumu fiksēts 2013. gadā, kad ūdens līmenis sasniedzis 1,91 metru virs stacijas nulles punkta.

Lielupē pie Mežotnes straujš ūdens līmeņa kāpums fiksēts šī gada sākumā ledus iešanas laikā. “Par aptuveni 1,2 metriem ūdens līmenis tika uzrauts augšā, bet ātri vien pēc ledus iziešanas tas pazeminājās. Upju attīrīšanās no ledus turpinās, bet lielākais apjoms ir izgājis,” stāsta L. Klints un piebilst, ka joprojām applūdušas palienes un zemākās vietas. Arī citās Lielupes baseina upēs plaši applūdušas upei pieguļošās teritorijas. Misā 3. janvāra pēcpusdienā gāja ledus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Lielupē pie Mežotnes ūdens līmenis kāpis vairāk par diviem metriem virs stacijas nulles atzīmes. Foto – Ivars Bogdanovs

L. Klints atzīmēja, ka Mēmelē vēl turpinās ūdens līmeņa paaugstināšanās, jo tā ir vairāk uz austrumiem. Kopš 30. decembra ūdens līmenis Mēmelē pacēlies par 70 centimetriem, bet kopējais kāpums ir vairāk par metru.

Hidroloģe norādīja, ka turpmākajās dienās sāksies jauns etaps- ledus veidošanās. Stiprs sals būs jau naktī uz 6. janvāri, upēs sāks veidoties vižņi, piesalas, atsāksies ūdens līmeņa svārstības, iespējama sastrēgumu veidošanās.

“Par tālāko grūti spriest. Šī brīža prognozes liecina, ka sniega sega turpmākās diennakts laikā pieaugs par pieciem līdz septiņiem centimetriem. Nedēļas nogale būs auksta, bet par nākamo nedēļu precīzu ziņu nav, prognozes var pamainīties. Strauju ūdens līmeņa pazemināšanos gaidīt nevaram,” teic L. Klints.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.