Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mežotnes pagastā likvidēs Jumpravas bibliotēku

Novembra pēdējā Bauskas novada domes sēdē viens no vairāku desmitu darba kārtības jautājumiem bija par Mežotnes pagasta Jumpravas bibliotēkas slēgšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan iepriekš bija paredzēts, ka 30. novembrī sēdē ziņojumu par to sniegs Bauskas Centrālās bibliotēkas (BCB) direktore Māra Kuļikauska, plašākai sabiedrībai pieejama informācija izpalika, jo jautājums jau ticis apspriests izglītības, kultūras un sporta komitejā, kur lemts par bibliotēkas slēgšanu, un domes sēdē ar vienprātīgu balsojumu apstiprināja komitejā pieņemto lēmumu.

Raitis Ābelnieks, kas domē vada minēto komiteju, par sēdē lemto «Bauskas Dzīvei» teica: «Noklausoties BCB direktores Māras Kuļikauskas izsmeļošo informāciju par situāciju, bija saprotams, ka objektīvu apstākļu dēļ bibliotēka ir slēdzama, un diskusiju nebija. Galvenie faktori, kas summējās, ir īpašnieka īres uzteikums, pieņemamu telpu trūkums Jumpravā un bibliotēkas vadītājas pensionēšanās. Galvenais uzdevums – nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojuma pieejamību, un to, veicot visus priekšdarbus, BCB spēs veikt kvalitatīvi.»

«Bauskas Dzīve» vērsās pie direktores Māras Kuļikauskas ar jautājumiem par lasītāju turpmākajām iespējām saņemt bibliotēkas pakalpojumus, kā arī grāmatu un periodikas jauno dzīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

M. Kuļikauska Jumpravas bibliotēkas darbu raksturo kā profesionālu, pieredzes bagātu un tuvējiem iedzīvotājiem vajadzīgu. Centrālā bibliotēka allaž iespēju robežās atbalstījusi lasītāju intereses un līdz šim tās slēgšanai neesot bijis ne mazākā iemesla. «Notikušo diemžēl izraisījis dažādu objektīvu apstākļu kopums,» skaidro Māra Kuļikauska, «Jumpravas bibliotēka un tās vadītāja Aija Zoliņa kalpojusi saviem lasītājiem kopš 90. gadu sākuma, bet no tā paša laika bibliotēka ir atradusies privātīpašuma telpās, un tās darbība bijusi iespējama, pateicoties īpašnieku pozitīvajai attieksmei pret šo kultūras iestādi. Taču gadu gaitā mainījusies apkārtējā vide, iedzīvotāju skaits, viņu intereses, un nesalīdzināmi daudzkārt paplašinājušās informācijas saņemšanas iespējas. A. Zoliņai ir pienācis pelnītas atpūtas laiks, ko viņa jau apstiprinājusi iesniegumā, un pārtrauks ar mums darba tiesiskās attiecības no nākamā gada 1. janvāra. Bibliotēkas slēgšana ir saskaņota arī ar Latvijas Bibliotēku padomi, kas devusi savu piekrišanu, pieņemot mūsu skaidrojumu.»

Uzzinot par situāciju, BCB sazinājās ar Mežotnes pagasta nodaļas vadītāju Zigurdu Kalēju un noskaidroja, ka bibliotēkai atbilstošas, pašvaldībai piederošas telpas Jumpravā nav pieejamas. «Šajā situācijā varam lasītājiem piedāvāt vairākus risinājumus. Atkarībā no dzīvesvietas lasītāji varēs izvēlēties apmeklēt Mežotnes vai Bauskas Centrālo bibliotēku. Tā kā samērā daudz grāmatu cienītāju ir senioru vecumā, iespējams, ka viņiem vilinošāka būs grāmatu piegāde dzīvesvietā, par to jau ir interese. Tāpat vienmēr ir iespēja mums piezvanīt, izteikt savas vēlmes, un risinājumu mēs noteikti atradīsim. Pieprasījuma un piedāvājuma likums darbojas arī bibliotēku dzīvē,» skaidro M. Kuļikauska.

AIJA ZOLIŅA darba gadu izskaņā. Foto: Ivars Bogdanovs

Sadarbībā ar Mežotnes bibliotēku iepriekš izvēlētā dienā un laikā grāmatas tiks piegādātas noteiktā adresē Jumpravā, pašlaik to gan vēl nevar nosaukt. Mežotnes pagasta bibliotēkas vadītāja Elīna Nagliša patlaban apzina iedzīvotāju vēlmes un ierosinājumus. «Man radies iespaids, ka laukos izprast un nepazaudēt savus lasītājus ir vieglāk nekā pilsētā. Viņu interese vai tās zudums ir bibliotekāram pamanāmāks,» teic BCB direktore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmatu un periodikas pārvietošanu un sadali saskaņā ar attiecīgajiem Ministru kabineta noteikumiem jāveic novada Centrālajai bibliotēkai. Daļu no krājuma vispirms izvēlēsies Mežotnes pagasta bibliotēkas un tad pārējās novada bibliotēkas, informē M. Kuļikauska, piebilstot, ka BCB savukārt izvērtēs apmaiņas krājuma papildināšanu, droši vien būšot arī tādas grāmatas, ko norakstīs.

«Gribu uzsvērt, ka mēs savu struktūrvienību slēgšanu nerosināsim, ja vien neatgadīsies kādi nenovēršami apstākļi, kā šoreiz… Ja tuvumā vairs nav ne skolas, ne pasta nodaļas, tad lauku bibliotēkām ir īpaša misija un tās atbalstāmas jebkuriem līdzekļiem. Mūsu novadā ir labs struktūrvienību «pārklājums», un ceram, tāds saglabāsies arī turpmāk,» uzsver M. Kuļikauska.

Aptaujātie Jumpravas bibliotēkas lasītāji ar nožēlu atzīst, ka tas ir bēdīgs notikums. Lai arī pasākumu apmeklētāju skaits nav bijis liels, tomēr grāmatu pieejamība bija ļoti ērta, un kaimiņu satikšanās prieks – patiess. Daži teic, ka mobilākajiem cilvēkiem nebūs problēmu nokļūt Bauskas vai Mežotnes bibliotēkā. Taču senioriem Bauskas bibliotēkas 3. stāvā tikt nav pa spēkam. Iepriecina, ka BCB grāmatas varēs piegādāt. Elīna Nagliša redz iespējas, ka ir ģimenes, kur jaunākās atvases var grāmatas aizvest saviem vecvecākiem. «Bet, ko un kā praktiski darīsim, vislabāk būs redzams jaunajos apstākļos nākamgad. Mežotnes pagasta bibliotēka būs atvērta ikvienam jaunam lasītājam. Tāpat kā līdz šim,» teic E. Nagliša.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aija Zoliņa, īsi komentējot bibliotēkas slēgšanu, atzīst, ka dzīve vienmēr ir pārmaiņu pilna un tās jāprot pieņemt: «Rit laiks, prioritātes mainās, bet patiesajām vērtībām veltītie gadi dod gandarījumu. Mīlestība uz grāmatu taču paliek cilvēkos, kas šajos darba gados sastapti un iepazīti, ar kuriem kopā apceļota Latvija, baudīti un pieredzēti dažādi mākslas un dzīves notikumi.»

Teksts: Ruta Keiša

Foto: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Žēl, bija ērti un labi tikt pie grāmatām. Aija zinoša, vienmēr prot ieteikt, smaidīga, labsirdīga, skumji!

  12
 2. Ko vēl varētu likvidēt? Trūkst vārdi par šādu rīcību. Bibliotēkas, skolas nevajajag. Pareizi, kam mums izglītotu nākotni?

  10
  2
 3. vardarbības pret sievietēm, likvidēto skolu, bibliotēku darbiniecēm, tas ir mūsu “Jaunās vienotības” un tās sabiedroto galvenais mērķis. Visu pārējo panāksim ar datorspēļu izvirzīšanu kā nākamo mērķi izglītotas sabiedrības radīšanai un tas ir MŪSU interesēs. Mums tādi izglītoti cilvēki ir ir ļoti nepieciešami.

  3
  4
 4. Vīrs ieiet bibliotēkā un prasa bibliotekāram:

  Man lūdzu grāmatu par pašnāvību!

  -Ej d…st! Tu taču atpakaļ neatnesīsi!

  10
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.