Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ministrs Plešs atbild uz Bauskas novada iedzīvotāju jautājumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs savā vizītē Bauskas novadā 18. februārī atbildēja arī uz «Bauskas Dzīves» lasītāju jautājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāds atbalsts no ministrijas būs pieejams pašvaldībām, un uz ko var cerēt Bauskas novads?

– No Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) jau ir sniegts atbalsts, ko Bauska ir izmantojusi, piemēram, Pilskalna iela salabota «Covid-19» aizdevuma programmā. Pašvaldība pieteikusies finansējumam Mēmeles tilta atjaunošanai, kas arī ir VARAM līdzekļi. Izdevās pārliecināt koalīcijas partnerus labiekārtot bērnu atpūtas infrastruktūru – tur ieguldīti 50 tūkstoši. Papildus pašvaldība varēs pieteikties uz grantu projektiem 36 356 358 miljonu kopumā. Bauskai idejas ir, un aicinu pieteikties, ja ir šādi augstas gatavības projekti ar skaidru mērķi. Katra pašvaldība no šī finansējuma augstas gatavības projekta kritērijiem atbilstošu projektu īstenošanai varēs saņemt ne vairāk kā divus miljonus eiro ar pašvaldības līdzfinansējumu ne mazāk kā 15 procenti. Bauskas novads šajā programmā plāno pieteikt Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas pārbūvi, daudzfunkcionālā sociālā pakalpojuma centra izveidi Iecavā un Liepu ielas pārbūvi Brunavas pagastā.«Covid-19» atbalsta pasākumos paredzēti investīciju līdzekļi 70 miljonu eiro apmērā, kurus varēs aizņemties dažādām aktivitātēm šajā gadā, un būs pieejams Eiropas Savienības atbalsts ieguldījumiem publiskajā telpā, uzņēmējdarbības infrastruktūrā. Kopā būs vairāk nekā 1,5 miljardi eiro no VARAM iniciatīvām, kas pašvaldībai būs pieejami.

Valsts vietējie autoceļi neizbraucami – kas tiem tiks?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Pašvaldībai gan šajā grantu programmā, gan aizdevumos ir iespējams pieteikties ceļu sakārtošanai. Iepriekšējos divos gados, kad programmas bija, ceļu projekti bija vispopulārākie, ko pašvaldības izmantoja, arī iepriekšējie novadi, kas apvienojās Bauskas novadā. Tāpat administratīvi teritoriālās reformas ietvaros ceļu programma turpina savu darbu. Jaunajā valsts budžetā esam ieguldījuši 130 miljonus eiro ceļu sakārtošanā, un no Atveseļošanās fonda šī gada otrajā pusē palaidīs programmu, kur 90 miljonus eiro novirzīs ceļu sakārtošanā.

Cik labi, jūsuprāt, funkcionē jaunās pašvaldības?

– Tas atšķiras no pašvaldības uz pašvaldību. Tās vietvaras, kas izmantoja pārejas perioda iespējas jau līdz 1. jūlijam sagatavot administratīvās struktūras, saplānot, kā notiks pakalpojumi, ir lielākās ieguvējas. Var pieminēt Valmieru, Ogri, Dienvidkurzemes novadu. Varam redzēt arī skaidrus ieguvumus iedzīvotāju maciņos – palielināts atbalsts sociālajiem pakalpojumiem, kas bija tiešā mērā iegūts uz naudas ekonomijas rēķina. Domāju, ka Bauskas novadam ir, kur augt un tiekties, lai nodrošinātu iedzīvotājiem plašāku atbalstu, un var efektīvāk izmantot resursus, par kuriem nodokļu maksātāji samaksā. Šeit ir, kur «rakt», un par to mudināju domāt arī Bauskas novada domi, kā uzlabot saimniekošanas aparātu, lai finanses tiktu izmantotas jēgpilni un par ieekonomēto naudu salabotu ceļus, palielinātu sociālo atbalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Energoresursu dārdzības kontekstā pastāstiet par valsts atbalsta programmu iedzīvotājiem apkures iekārtu nomaiņai pret ekonomiskākām! Kas praktiski jādara Bauskas novada ģimenei, kas dzīvo privātmājā, vēlas nomainīt apkures katlu un pretendēt uz atbalstu?

– Atbalsta programma būs, un tā būs tieši pieejama privātmājām, mājsaimniecībām. Tā ir prioritāte, par kuru cīnījos valdībā energokrīzes kontekstā, ka jāsniedz atbalsts ne tikai rēķina samazināšanā, bet arī jāpalīdz nomainīt apkures iekārtas pret energoefektīvākām. Līdz ar to esam izstrādājuši programmu, un paredzams, ka tuvāko divu nedēļu laikā apstiprinās valdībā. Iedzīvotājiem subsidēs 70 procentus no apkures iekārtas iegādes cenas. Ja mainīs fosilo apkures iekārtu pret apkures katlu, 70 procentus segs. Papildus varēs likt saules kolektorus, saules paneļus, atbalstīs pieslēgšanos centrālajai apkures sistēmai. Kopā finansējums būs pieejams 20 miljonu eiro apmērā un pieejams līdz nākamā gada beigām. Kā pieteikties atbalstam, informēs ar pašvaldību palīdzību.

Foto: publicitātes foto/VARAM

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.