Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mūspuses jaunieši konkursā «Laukiem būt!» tiek līdz finālam; izlolotas biznesa idejas -ķiploku griezēja ražošana un atpūtas piedāvājums namiņā meža vidū

Jau desmito gadu notiek Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konkurss «Laukiem būt!», kur finālistu vidū šogad iekļuva divi dalībnieki, kas saistīti ar Bauskas novadu, – Prauliņu ģimene, kam ir ideja ierīkot atpūtas namiņu Valles pagastā, un baušķenieks Valters Dreimanis, kurš izgatavo ķiploku griezējus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
VALTERU DREIMANI (no labās) ar iekļūšanu finālā sveic Kristaps Stallīts. FOTO – ULDIS VARNEVIČS

«Jaunieši, jūsu idejas ir kā gaišas uguntiņas, kas apliecina – laukos ir un būs cilvēki, kuri dzīvo un strādā!» tā finālistus 4. martā noslēguma pasākumā uzrunāja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis. Žūrijā darbojās LLKC eksperti – finansists Dzintars Vaivods, informācijas tehnoloģiju projektu vadītāja Ilze Anhalta un biznesa mentore Terēze Riekstiņa. Jauniešu ieceres vērtēja arī konkursa iepriekšējo gadu laureāti Sintija Elste un Ance Dandena.

Vienā naktī

No konkursā iesniegtajām 47 biznesa idejām par naudas balvām finālā sacentās 18 jauniešu idejas trīs kategorijās. Kategorijā «Ražošana» sestajā vietā V. Dreimanis no Bauskas ar ideju par ķiploku griezēja ražošanu.

«Ar ierīci ķiplokam var nogriezt sakni un kātu vienā piegājienā. Var izmantot arī citu produktu griešanai. Rezultātā novāktais ķiploks uzreiz ir gatavs pārdošanai. Savu darbību sākām ar ķiploku tirdzniecību un pie aparāta nonācām lietainā vasarā. Bija tikai dažas saulainas dienas, kad varēja novākt ķiplokus. Un ne tikai novākt, bet arī sagriezt. Tad arī izdomāju griezēju – ražu, ko ar nažiem un šķērēm grieztu nedēļu, sagriezām vienas nakts laikā,» atceras V. Dreimanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Griezēja izgatavošanai izmantoja veco kombainu izkapšu asmeņus. «Jau pagājušajā vasarā bija liels pieprasījums, un vecās kombainu izkaptis meklēja pat Saldū. Tagad ir sadarbība ar veikaliem, kur šādus asmeņus iepērkam,» stāsta izgudrotājs. Viņš atzīst, ka LLKC projektā ieguvis jaunas zināšanas, kontaktus un prasmes. «Nācās iemācīties publiski pastāstīt par savu produktu. Plānojam ražot un piedāvāt masveidā, būs interneta veikals trijās valodās,» informē V. Dreimanis.

Romantisks stūrītis

Kategorijā «Nelauksaimniecība/pakalpojumi» piekto vietu ieguva Juris Prauliņš un Zane Sudrabiņa-Prauliņa no Salaspils, kam Valles pagasta īpašumā ir ideja izveidot atpūtas namiņu meža vidū. «Mūsu ideja ir atpūtas namiņš pie dabas, aprīkots ar pirti, labierīcībām, ārā kubls, Iecavas upes krastā, applūstoša teritorija, paliene. Galvenā doma – tuvāk pie dabas, kur no pilsētas, no Rīgas atbraukt atpūsties, izbaudīt brīvdienu. Žūrija vērtēja daudzus faktorus – finansiāli bija jāpamato dzīvotspēja projektam. Patika, ka pieejami daudzi pakalpojumi, kas ne vienmēr ir šādās naktsmājās, bet šeit varēs atzīmēt arī kāzu gadadienu, būs romantisks nostūrītis,» tā J. Prauliņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie idejas vien neplāno apstāties. Nodibinājuši uzņēmumu, paredz iegūt LEADER projektu finansējumu. «Ceram, ka paspēsim jau līdz vasarai. Jāskatās, kā būs ar būvniekiem, kad viņi varēs veikt darbus, un atkarībā no tā projektu varēs īstenot. Gribam vissezonas atpūtas namiņu. Varēs ciemoties kaut mīnus 30 grādos, jo ziema šajā vietā ir fantastiska,» stāsta konkursa dalībnieks. J. Prauliņš vērtē, ka bija vērts piedalīties: «Konkursa sākumā bija tāda tāla vīzija, konkurss bija katalizators, kas lika padomāt vairāk, sakārtot domas, uzzīmēt visu uz papīra un būt jau tuvāk rezultātam.»

Palīdz radīt ideju

Konkursā piedalījās arī bijušais Bauskas novada informācijas tehnoloģiju nodaļas vadītājs Māris Pafrats – pārstāvot Valgundes pagastu ar kaņepju pārstrādes produktiem. Pirmās vietas ieguvējs konkursā saņēma 2600 eiro, tālāk 1600 eiro, tad 1200 eiro, 800, un 5. un 6. vieta – 150 eiro. Tomēr dalībnieki atzīst, ka galvenais ieguvums bija pieredze.

«Valters izgatavoja ierīci ne tikai sev, bet piedāvāja arī citiem kā produktu. Citādi griezējiem rokas tulznās. Ķiploku audzēšana kļūst populārāka, un šāds aprīkojums ir nepieciešams,» vērtē Dace Griķe, LLKC Bauskas biroja vadītāja.«Konkurss bija tiem, kam ir un pat varbūt vēl nav biznesa idejas, bet ir vēlme rīkoties. LLKC palīdz ideju formulēt līdz biznesa plāna radīšanai,» par konkursu stāsta LLKC Bauskas biroja uzņēmējdarbības konsultants Kristaps Stallīts. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.