Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Notekūdeņu monitorings: Bauskā Covid-19 izplatība pieaug 

Notekūdeņu monitoringa, kas Bauskā sākts pērn novembrī, rezultāti rāda pakāpenisku Covid-19 saslimstības izplatības palielināšanos pilsētā kopš decembra sākuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr uz citu Latvijas pilsētu fona tas nav īpaši augsts rādītājs, un nav vērojamas arī krasas izmaiņas – tā rezultātus skaidro Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Dita Gudrā.

Bauskā līdzīgi kā visā Latvijā izplatīti galvenokārt pieci omikrona varianti – BA4/5, BQ1, BA2.75, BN1 un XBB. Uzsākot notekūdeņu monitoringu pilsētā pērnā gada 3. novembrī sākotnēji dominēja BA 4/5 paveids, pamazām pieaugot BQ1 variantam. Sākot ar decembri, parādījās vēl trīs varianti – BA2.75, BN1 un XBB, kurš mēneša nogalē jau veidoja 23%.

Bauskā veiktā notekūdeņu monitoringa rezultāti nesakrīt ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, kas liecina par saslimstības mazināšanos pilsētā.  Līdzīga situācija vērojama arī citās Latvijas pilsētās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dita Gudrā skaidro, ka SPKC apkopo laboratoriski apstiprinātos infekciju gadījumus, savukārt notekūdeņos tiek noteikta koronavīrusa koncentrācija un salīdzināts, vai tā pieaug vai samazinās. Jo tā lielāka, jo lielāka saslimstības izplatība konkrētajā reģionā.

Speciāla ierīce 24 stundu periodā reizi nedēļā ievāc notekūdeņu paraugus Bauskas pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Lai iegūtu analizēšanai nepieciešamo ģenētisko materiālu, sākotnēji samērā lielo ievākto notekūdeņu daudzumu noreducē.

Paraugu ievākšanu un arī koncentrāciju noteikšanu veic zinātniskais institūts «BIOR», savukārt Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs analizē ģenētisko materiālu, nosakot izplatītākos  vīrusa variantus. Monitoringā iesaistīta arī Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Monitoringa aktuālie rezultāti redzami «BIOR» mājaslapā https://bior.lv sadaļā «Notekūdeņu monitorings».

Atbilstoši Eiropas Komisijas ieteikumiem Latvijā tika ieviesta sistēma ar mērķi monitorēt notekūdeņos atrodamo SARS-CoV-2 atlieku daudzumu, lai savlaicīgi noteiktu slimības uzliesmojumus apdzīvotās vietās un identificētu pilsētas un reģionus ar paaugstinātu saslimušo skaitu. Notekūdeņu monitorings tiek veikts arī Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, Jēkabpilī, Salaspilī, Tukumā, Daugavpilī, Talsos un Saldū.

Bauskas pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Visu šeit izmantoto foto autors – Ivars Bogdanovs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (26)

 1. Jā,mērījums tad veic,bet vai kāds nevarētu arī paskaidrot,kā tas covids tur rodās,no kā tas atkarīgs,un kā no tā izvairīties.

  10
  5
 2. no kā rodās, no notekūdeņiem jeb iedzīvotāju podiem. Kā izvairīties no covid ir stāstīts 2 gadu garumā. Bet arī tas var nepalīdzēt.

  11
  1
 3. Nu nesaprotu vai tad kāds vanojas sūdūdenī, nopeldās un fiksi uz kādu veikalu,krogu un grabstās gar precēm, guļ uz kresliem! Vai tie kovid baciļi sala izturīgi? Tāds kaut kāds fufelis, darbības imitācija, nauda tak izklenderēta!

  8
  5
 4. Pat, ja būtu iespējams izdalīt šīs vīrusu atliekas, pasmeļot spaini notekūdeņu no simtiem kubikmetru plūsmas, nav iespējams salīdzināt “koncentrācijas izmaiņas” notekūdeņos! Nākamais spainis tiks paņemts no citas plūsmas… Vīrusu atliekas kanalizācijā nevairojas! Kāpēc tad BIORS nemonitorē legionellas, ar kurām te tautu baidē?

  7
  3
 5. Visi ūdens iemītnieki būs covidnieki😆..kas pa murgu,ko tik neizdomā,lai vakcinēties piespiestu.

  8
  1
 6. Divus gadus varējāt ārdīties, ka “covida nav” un bīdīt visādas sazvērestības teorijas pret vakcināciju! Nepietika? Nevakcinējieties un atslābstiet! Vairs jūs neviens nespiež to darīt, bet smirdēt komentāros tāpat kā divu gadus gan joprojām gribas!

  9
  7
 7. Antivaksim ->
  Jautājums: cik tagad ir vakcinēto Latvijā, zini? Tiešām daudz tik jocīgu, kas skrien vakcinēties 3. un 4.reizi? Ja neskrien, tad tāds pats vien nevakcinēts sanāk. Bet par to, ka daža laba “sazvērestības teorija” piepildās, un kāpēc tā notiek, neesi aizdomājies? Un notekūdeņu monitoringu, sanāk, atbalsti! Apsveicu, uz tevi un tev līdzigiem šīs mediju pasakas iedarbojas, bet labi, ka daudzi tomēr domā ar savu galvu. 🙂

  9
  3
 8. Diez, ko tas covids darīja Juhaņas laboratorijā, kā to no turienes izlaida un zibenīgi izplatīja visā pasaulē? Vakcīnu ražotāji “neparakstās” par to drošību… farmāciju bizness “uzvārās” uz nebēdu.

  7
  1
 9. Labi, ka tu tik gudrs esi un ar savu galvu, kas visu zin un visu izdomā (tā, kā pats to izdomā), kas un kā notiek! Vienkārši ģēnijs!

 10. Interesanti, ka ar “savu galvu” pamatā domā tie, kas ar grūtībām pabeiguši pamatskolu, nu varbūt atsēdējuši vidusskolu, tie ir tie visanalītiskāk domājošie…

  Šie “savas galvas domātāji” ir tik aprobežoti savā būtībā, ka pat nesaprot notekūdeņos atrodamās informācijas nozīmību un ietekmi uz ik vienu sabiedrības iedzīvotāju. Šie ir būtiski dati, kas atspoguļo situāciju visobjektīvāk.

  Bet nu turpiniet domāt ar “savu galvu”, vien varbūt nevajag pārējos tumsoņas ar savām pērlēm barot komentāros – paturiet pie sevis…

  7
  5
 11. Antivaksim un Edgaram – ne vienmēr iglītības dokuments liecina par prāta spējām. Man jūs patiesi žēl, ka jums TĀ “izskalotas smadzenes”. Ar saviem komentāriem nebaroju, atšķirībā no jums, gudrīšiem, kas izskatās ar maģistru grādiem vismaz – uz papīra! Ak jā, aizmirsu, pirms gada “ar astīti” nebija nozīmes ne izglītībai, ne pieredzei, ne attieksmei pret darbu, galvenais bija, lai esi vakcinējies pret C-19! Super, tā turpināt un ripojam tālāk no kalna lejā nebūtībā…

  7
  3
 12. Piegādāju tikai objektīvus datus!Ja vēl ko nesaprotat skatieties Panorāmu.

  3
  2
 13. diemžēl, ne tikai notekūdeņos daudzi atrod “informāciju” naudas veidā, lielas naudas veidā. Arī valsts iestāde BIOR vēl paspējusi “noķert informāciju”, tikai nav informācijas, cik simtu tūkstošu “izskatā” no Covid miljardiem, tās naudas, kuras mums vēl nesen atpakaļ bija “tik daudz, kā vēl nekad agrāk nav bijis” . Piedevām ar BIOR lielo pieredzi valsts naudas “apguvē” iepriekš- par septiķārtīgi pārmaksātu cenu stikla zušu (zušu mazuļu) iegādē to ielaišanai Latvijas ūdenskrātuvēs

  3
  1
 14. ja to monitoringu veiktu renes galā pa kuru “attīrītie” notekūdeņi ieplūst Lielupē, pārbaudītu upē novadīto notekūdeņu “kvalitāti”? Un ne tikai no Bauskas pilsētas, bet arī no Bērzkalniem, Saulaines un citām attiecīgi “iztīrītām” vietām mūsu novada upēs? Kāda aina tad atklātos, arī pēc BŪ paziņojuma par lietus ūdens kanalizācijas “sakārtošanu” pilsētā, nemaz nerunājot par citām apdzīvotām vietām novadā

 15. varētu paskaidrot, kā šī kanalizācijas notekūdeņos “atrodamā informācija” ietekmē ikvienu valsts iedzīvotāju, cik noprotams- ar šī, katra valsts iedzīvotāju nodokļu daļu šādām un līdzīgām valsts iestāžu aktivitātēm, aktivitātēm atskaišu kalnu radīšanai un algu saņemšanai par milzīgo paveikto darbu, Jeb, tavuprāt, kā savādāk?

  3
  2
 16. Vai ta joprojām aktuāls omikrons? Nu jau visi runā , ka “krakens” pie slimajiem “vainīgs.

 17. un kā es zināšu, vai manā sirdsmājiņā, vai turpat kaimiņam no septiķa Mūsā ieplūstošajā strautiņā tas omikronis ir vai naf?

 18. Nu vienkārši ģēnijs tu esi! Citu par tevi man nav ko teikt. Un visģeniālākā ideja ir, ka nav vajadzīga izglītība un akadēmuskie grādi, jo tāpat var būt gudrs! Nav vajadzīgas universitātes un visas pārējās izglītības un pētniecības iestādes, kas gatavo maģistrus un doktorus! Vienkārši lieka naudas tērēšana! MALACIS! ĢĒNIJS! IZCILI!

 19. kurš šoreiz ir aprobežotāks, tas, kurš bez jebkādas potēšanās izslimojis vienu reizi, vai tas, kurš saņēmis jau ceturto balstvakcīnu un slimojis jau vismaz trīs reizes? Piedevām, valsts viņa potēšanai un visādai citādai “aizsardzībai” aizņēmusies miljardus bezcerīgi notērētus miljardus. Arī tāda var būt propaganda un prioritāte valstī, ja iespējams “apgūt” miljardus aizņemtas naudas. Kā tad ir ar tiem ķīniešiem, kuriem tikai nupat atcēla gadiem ilgušus ierobežojumus?

  2
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.