Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Okupeklis” mētājas Vecsaules parkā

Okupantu piemineklis, kas līdz šim atradās Vecsaules ciemā iepretim skolai, tagad guļ uz zemes vietējā parkā. Vecsaulieši interesējas, vai tiešām plāksnei ir «jāmētājas pa kājām» kā nevajadzīgam atkritumam? Vecsaules pagasta nodaļas vadītāja Sandra Siliņa-Aleksejeva skaidro, ka šis ir tikai pagaidu variants.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Piemineklis «nemētājas» kā plastmasas atkritumu maisiņš, bet ir ļoti labi novietots uz cieta seguma – bruģa Vecsaules Brāļu kapos, lai tālāk domātu, kā tehniski to varētu novietot iepriekšējā veidolā. Jāsaprot, ka tas ir ļoti smags materiāls, un plāksne nav brīvi, vienkārši pārvietojama. Piemineklis sastāvēja no divām pamatnēm, tagad apsvērsim iespēju, kā nogādāt atlikušo daļu,» stāsta S. Siliņa-Aleksejeva, papildinot, ka pašlaik grūti precizēt iespējamos termiņus darbu izpildei. Viss atkarīgs no laikapstākļiem, vai tehnika varēs iebraukt parka daļā, jo tikai ar tās palīdzību iespējams pieminekli novietot iepriekšējā izskatā.

Par šīs plāksnes ideoloģisko raksturu šopavasar Bauskas novada domes deputāts vēsturnieks Raitis Ābelnieks jau sniedza skaidrojumu. Viņš uzsvēra, ka piemineklis ir jānovāc, jo tas satur okupantu simbolus – ķiveri ar piecstaru zvaigzni un PSRS okupantu terminu «Lielais Tēvijas karš».

Foto: Raitis Ābelnieks

R. Ābelnieka ieskatā, «okupekli» vajadzēja pēc demontāžas nogādāt Bauskas muzeja palīgkrājumā, kā tas tika izdarīts ar dažām citām piemiņas plāksnēm. «Pēc dažu vecsauliešu domām, šai plāksnei vajadzēja palikt Vecsaules pagastā, un vienīgā puslīdz atbilstošā vieta šādam objektam ar PSRS okupācijas laika ideoloģisku vēstījumu bija Sarkanās armijas karavīru kapsēta Vecsaules muižas parkā. Sarkanarmiešu kapi tagad ir vienīgās vietas, no kurienes netiek novākti pieminekļi ar attiecīgo vēstījumu,» teic R. Ābelnieks.

Vecsaules pagasta nodaļas vadītāja S. Siliņa-Aleksejeva skaidroja, ka lēmumu par pārvietošanu pieņēmusi Bauskas novada domes vadība. «Nepavisam nav tā, ka šis piemineklis būtu kādam traucēklis. Muzejam to nav plānots atdot, kad apdarīsim svarīgākos darbus, ķersimies pie šī pieminekļa sakārtošanas,» sola S. Siliņa-Aleksejeva. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (7)

  1. Dīvaina situācija. Lai arī kā būtu bijis, bet šie cilvēki, kas iegravēti tomēr bija tautieši, turklāt novadnieki. Diez vai tagad kāds tur tagad var/grib izšķetināt kas bija šie cilvēki. Bet no vēsturiskās vērtības viedokļa būtu jābūt kaut kādam papaildinājumam – ideāli, ja tā būtu biogrāfija un vēstures konteksts vai kas tamlīdzīgs. Reāli sarkanajā armijā varēja iekļaut neprasot atļauju cilvēkam, pietika ar to ka uz 1940. g bija Latvijas armijas sastāvā. Daži varbūt bija naivi, varbūt kāds arī bija pārliecinātais sarkanais. Kāds varbūt bija cēlies no bēgļiem kas pirmajā pasaules karā izceļoja uz Krieviju. Nereti uz šādām plāksnēm arī ielika civiliedzīvotāju vārdus (pat ja tie gājuši bojā no sarkano rokas). Ja to visu varētu savākt, pievienot – sanāktu super vēstures stūrītis ciemam. Ja vienkārši uzsliet kā ir, tad reti kuram būs jēgpilna informācija no tādas plāksnes.

    24
    2
  2. Ļoti saprātīgs komentārs. Gribēju tikai piebilst, ka daudzus Latvijas puišus iesauca tā sauktajā Sarkanajā armijā arī laikā no 1944. gada rudens līdz 1945. gada pavasarim, un pat vēlāk (karš ar Japānu taču turpinājās arī pēc 1945. gada 8. maija). Daļa bija pavisam jauni zēniņi, kuri vēl nebija sasnieguši iesaucamo vecumu un tāpēc nebija iesaukti leģionā. Skaidrs, ka absolūtais vairākums viņu nerāvās karot, taču neviens viņu piekrišanu neprasīja, un alternatīvas jau īsi nebija. Šādu pieminekli nedrīkst izmest kā kādu atkritumu. Tā ir vēsture, un vajag tikai to pareizi skaidrot.

    23
    2
  3. Varbūt ar pieminekļa demontāžu nevajadzēja tā steigties, bet vispirms apdarīt “steidzamos darbus”…..un tad par to domāt. Ja kādu darbu iesāk, tad vajag to novest līdz galam, savādāk nodaļas vadītājas atbilde šķiet kā neveikla atrunāšanās.

    12
    3
  4. Ja cilvēku atcerās tad tā ir kapsēta. Nav ko visus parkus par kapsetām pārverst. Un nav ko te debesīs celt to to sarkano monstru armiju. Nav notikusi lustrācija. Vecie komunisti latvieši turpina zili zaļi dzīvot. Nav man cieņa kas kalpoja tiem okupantiem visus okupācijas gadus. Neka laba šajos cilvēkos neredzu.

    14
    10
  5. Vai tad kāds te sarkano monstru armiju debesīs ceļ? Uzliec brilli un pārlasi vēlreiz!

    6
    3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.