Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pērn Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 17 200, kritums arī Bauskas novadā; nedaudz pieaudzis bērnu un pusaudžu īpatsvars

Pagājušajā gadā mirušo skaits divas reizes pārsniedzis dzimušo skaitu, un tādējādi Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājās par 17 200, bet ilgtermiņa migrācijas rezultātā – tikai par 286 cilvēkiem, kas ir zemākais rādītājs kopš neatkarības atgūšanas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2022. gada informatīvais apskats «Demogrāfija».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā kopš 1991. gada iedzīvotāju dabiskais pieaugums Latvijā ir negatīvs. CSP dati liecina, ka pastāvīgo iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās jau kopš 1990.gada, un līdz šī gada sākumam tas sarucis par 792 000 jeb 30%, tajā skaitā migrācijas rezultātā – par 469 000.

Lielākais iedzīvotāju skaita kritums bija no 1992. līdz 1994. gadam, tam samazinoties par 142 000 iedzīvotāju, kad Latvijas teritoriju pakāpeniski atstāja PSRS karaspēks, kam līdzi devās arī liela daļa civiliedzīvotāju. Nākamais lielākais iedzīvotāju skaita samazinājums bija finanšu un ekonomiskās krīzes laikā, no 2008. līdz 2010. gadam – par 117 000 iedzīvotāju.

Pēdējos gados iedzīvotāju skaits galvenokārt samazinās negatīva dabiskā pieauguma rezultātā jeb mirušo skaitam pārsniedzot dzimušo skaitu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā šī gada sākumā Latvijā bija 1 875 757 iedzīvotāji. Iedzīvotāju skaita samazinājuma temps 2021.gadā bija 0,92%, kas kļuvis lēnāks, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Piemēram, 2010.gadā tas bija 2,16%, kad iedzīvotāju skaits būtiski samazinājās migrācijas rezultātā.

Vienlaikus CSP norāda, ka iedzīvotāju dabiskā kustība un migrācija ietekmē iedzīvotāju vecumsastāvu. Kopš 2011.gada nedaudz pieaudzis bērnu un pusaudžu īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā. Tas šajā periodā pieaudzis par 5400, savukārt iedzīvotāju skaits 15 līdz 64 gadu vecumā sarucis par 214 800, bet vecumā 65 gadi un vairāk – pieaudzis par vairāk nekā 10 500.

Latvijas iedzīvotāju vidējais vecums 2022. gada sākumā bija 42,9 gadi –  39,6 gadi vīriešiem un 45,7 gadi sievietēm, kamēr 2011. gada sākumā tas bija vidēji 41,1 gads – 37,9 gadi sievietēm un 43 gadi vīriešiem. Pierīgas reģionā iedzīvotāji ir jaunāki – 40,7 gadi, bet Latgalē vecāki – vidējais vecums tur ir 45,1 gads.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā šī gada sākumā uz 1000 darbspējas vecuma iedzīvotājiem bija 360 iedzīvotāju vecumā virs 64 gadiem un 259 bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Salīdzinot reģionus un valstspilsētas, darbspējas vecuma (15-63 gadi) iedzīvotāju īpatsvars būtiski neatšķiras, bet atšķiras līdz darbspējas (0-14 gadi) un virs darbspējas (64 un vairāk gadi) vecuma iedzīvotāju īpatsvars. 2022. gada sākumā visvairāk virs darbspējas vecuma iedzīvotāju bija Latgalē jeb gandrīz ceturtā daļa jeb 24,4% no visiem šī reģiona iedzīvotājiem, savukārt Pierīgā visvairāk ir līdz darbspējas vecuma iedzīvotāju – 18,8%. Darbspējas vecuma iedzīvotāju skaits samazinājies visos reģionos, izņemot Pierīgu. No valstspilsētām visvairāk darbspējas vecumu nesasniegušu iedzīvotāju bija Jelgavā – 18,4% un Valmierā – 18%, bet vismazāk – Daugavpilī, kur tādi bija vien 14,6%, liecina CSP dati.

Iedzīvotāju skaita dinamika pēdējos trīs gados tagadējā Bauskas novada teritorijā

(iepriekšējos novados, tagad – apvienībās, avots: CSP dati)

Novadi202020212022
Bauskas novads225462225922004
..Bauska812498409755
Iecavas novads843584118350
Rundāles novads336732903251
Vecumnieku novads784877957787

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. un šim, valsts iedzīvotāju skaita samazināšanas procesam nemaz nevajag nekādu tiešu Putina ietekmi, kā pašlaik Ukrainā, tam joprojām pietiek ar tā saucamajiem ārzemju aģentiem, kuri joprojām ieņem augstus amatus gan valsts pārvaldē, gan pat likumdevēja institūcijās, pat daži no viņiem pārstāv Latviju ES un citās starptautiskās organizācijās, bet tas jau ierasts kopš neatkarības atjaunošanas, viedokļu dažādībai…

  8
  3
 2. Vieniem visur rēgojas ārzemju aģenti un Sorosa spalvainā roka, citiem vēl kādas citplanētiešu sazvērestības, tikai neviens pats nejūt līdzatbildību par Latvijas depopulāciju. Paši vien braucam prom no Latvijas vieglākas dzīves meklējumos, paši izvēlamies vēl viena bērniņa vietā laiskāku dzīvi, jaunāku autiņu, braucieniņu uz Bali. No otras puses, vienreiz vajadzētu saprast, ka pasaule jau sen kā ir pārapdzīvota (turklāt, baisi piesārņota), un visiem būtu tikai labāk, ja iedzīvotāju skaits uz zemeslodes pakāpeniski samazinātos.

  6
  4
 3. Pirmkārt, nevienā civilizētā Rietumeiropas valstī nekāda demogrāfiska sprādziena nav, un pat pašas bagātākās valstis savu pašu bērnu trūkumu kompensē ar imigrantiem (tai skaitā arī no Latvijas). 21. gadsimtā vairums sieviešu vairs nevēlas nepārtraukti dzemdēt, bet vīrieši skriet uz deguna krizdami, lai šo bērnu pulku uzturētu. Ja padomju laikā daudzas ģimenes izveidojās jau līdz 20 gadu vecumam un bērniņi dzima par padsimtgadīgām māmiņām, tad tagad vispirms ir karjera, manta u.tt., un par bērniem daudzi sāk domāt vien tā ap 40. Tāda ir realitāte, un jūs, kas visur saskata Sorosa spalvaino roku un ārzemju aģentus, vienreiz varētu to saprast. Un vispār zemeslode un nākotnes sabiedrība tikai iegūtu, ja jau šobrīd pārapdzīvotajā pasaulē iedzīvotāju skaits pakāpeniski samazinātos.

  3
  2
 4. Iedzīvotāju skaita samazināšanās būtu vēlama blīvi apdzīvotās vietās, piemēram, Āzijā, bet ne jau LV. Diemžēl laba dzīve padara cilvēkus savtīgus (karjera, komforts) un izlaistus (perversijas, egoisms). Notiek jauna lielā tautu staigāšana, barbari atkal nāk Eiropā. Visticamāk nākotnes sabiedrībā izzudīs nāciju un tautību jēdzieni.

  9
  1
 5. Paskadrojiet , kāpēc iepriekšējā savienībā latviešu dzimstība bija stabila , un mirstībai nebija tendence pieaugt ,tika celtas skolas un bērnu dārzi , kuri pildijās ar bērniem , cilvēkiem nevāca nabagu pakas , bet tiklīdz mēs nokļuvām tajā super ” demokrātiskajā ” ar rietumu ” vērtībām ” pilnajā savienībā , tika ieslēgts pašiznīcināšanās process . Dzimstības un mirstības problēma ir aktuāla visai rietumu sabiedrībai, kurai sasniedzot noteiktu pārticības līmeni , un degradējot trdicionālas vērtības sākas šāds pašiznīcināšanās ceļš , salīdzinājumam austrumos un Āfrikā , kur tautas dzīvo nabadzīgāk un ir cita vērtību sistēma , ir liela dzimstība un pārapdzīvotība .

  4
  3
 6. Indiāņu bizonus apšāva. Mūsu bizonus nozaga vai nobadināja, ganības sagrāba. Ievēlētie virsaiši ar bizoniem vispār nenodarbojas, tikai nedaudz ar bizonu starpdzimumu problēmu un marihuānas derīgumu bizonu barībai. Kā indiānis var dzīvot un barot bērnus ja nav bizonu ?

 7. Tā tas ir, ka ar pārticību cilvēki vairs negrib uzturēt lielas ģimenes, arī Ķīna, kurā ir savdabīgs komunisms ir nonākusi pārticībā un cilvēki negrib sevi apgrūtināt ar bērniem.
  Ja jums šī super demokrātija nepatīk, lūdzu pa labi no Zilupes, brauciet izbaudiet komunisma atraugas.

 8. Korelācija starp demokrātiju un pārticību no vienas puses un nevēlēšanos radīt lielāku skaitu pēcnācēju ir it kā skaidra, bet nav skaidrs, ko tad tagad darīt. Vai dzīvot pārticīgi un demokrātiski, un samierināties ar iedzīvotāju skaita sarukumu, vai mesties atpakaļ totalitārismā un nabadzībā, kur nodzērušā slaucējas, neko nezinot par kontracepciju, dzemdēja pa desmit bērniem, un uz tā rēķina demogrāfija gāja uz augšu?

 9. Nenormāli riebjas tie vecās savienības apraudātāji, kas no tās atceras tikai kaut kādas izfantazētas gaišās lappuses. Tā nebija nekāda savienība, bet impērija un okupācijas režīms, un tik daudz ļauna latviešu tautai, kā tas, Latvijai nav nodarījis neviens šodienas politiķis, lai kā jums tas arī nepatiktu.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.