Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Deinstitucionalizācijas projekta būvju sāga Bauskā tuvojas noslēgumam

Ēkas teritorija Slimnīcas ielā 4 pēc pārbūves beigām kļūs par atklātu, caurstaigājamu teritoriju.

Līdz šī gada beigām Bauskas novadā ir jānodod būves, kuras celtas deinstitucionalizācijas plāna ietvaros. Bauskā līdz šim ir nodota ģimenei pietuvinātā pakalpojuma ēka Zaļajā ielā, bet divi lielākie objekti vēl aizvien top, un dome ceturtdien, 27. aprīlī, lēma par kārtējo sadārdzinājumu šajos objektos.

Deputāti apstiprināja lēmumprojektu ar sarežģītu nosaukumu «Par grozījumiem Bauskas novada domes 2022. gada 29. septembra lēmumā «Par aizņēmumu ERAF līdzfinansētā projekta «Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novadā», aktivitātes «Ēkas pārbūve grupu dzīvokļu un pakalpojuma «Atelpas brīdis» izveidei Slimnīcas ielā 4 Bauskā, Bauskas novadā» īstenošanai». Būtībā abos projektos kopējās izmaksas sadārdzinās par 67 950,02 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbu pagarinājums
Bauskas novada domes sociālās un veselības komitejas sēdē 13. aprīlī deputāti pirmo reizi skatīja šo jautājumu. Par situāciju informēja Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Antra Bagone, reizē uzsverot, ka tas ir pēdējais plānotais sadārdzinājums šajā projektā, par kuru lemj šoreiz.

Antra Bagone uzsvēra, ka SIA «Ekoteh būve» vadība sadarbojas ar pašvaldību un arī meklē veidus, kā samazināt būvdarbu sadārdzinājumu. Foto – ULDIS VARNEVIČS

Vispirms skatīja situāciju ar daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra izbūvi Rūpniecības ielā 9, ko veic SIA «Reatons». Ar būvnieku ir panākta vienošanās par papildu izmaksām, bet reizē bija vienošanās par darbu pagarinājumu par 130 dienām – līdz četriem mēnešiem. Uz tā pamata būvuzraudzības nodroši-nātājs SIA «Cerkazi-G» pieprasīja papildu samaksu, un beigās vienojās par summu 5420,8 eiro.

Galvenais iemesls, kāpēc kavējas darbu veikšana, – problēmas ar vecās ēkas pamatiem. «Sākotnējais plāns bija 13 mēneši, bet, uzsākot vecās ēkas pamatu atsegšanu, konstatējām, ka tie ir ļoti sliktā stāvoklī. Nepieciešama papildu pamatu un sienu stiprināšana. Tikmēr turpinājās jaunās ēkas būvniecība,» norādīja A. Bagone.

Daudzfunkcionālajam pakalpojumu centram Rūpniecības ielā pašlaik turpinās pamatu stiprināšana vecajā ēkā. Foto – IVARS BOGDANOVS

Bīstamākajam pāri
Pamatu stiprināšana arī neveicās tik labi, kā gribētos. «Sākotnēji optimistiski cerēja, ka varēs veikt pamatu pārbūvi trīs posmos, bet palielinājās plaisas vai parādījās jaunas. Uzņēmējs regulāri veic plaisu monitoringu, seko līdzi nobīdēm. Bīstamākajiem posmiem esam tikuši pāri. Izskatās, ka ēku varēs saglābt,» stāsta A. Bagone. Sākotnēji plānotā pamatu stiprināšana trīs kārtās beigās pārvērtusies par pamatu stiprināšanu septiņās kārtās.

Papildus uzradās vēl viena problēma – plānotā pagraba izbūve ēkā nav iespējama, un attiecīgi bija nepieciešams veikt izmaiņas būvprojektā. «Tas nav autoruzraudzības gadījums, tas ir jāprojektē. Sarunu procedūras rezultātā vienojāmies, ka izmaiņas būvprojektā tiks veiktas par summu 7014,01 eiro, kas aprēķināta, pamatojoties uz iepriekšnoslēgto projektēšanas līgumu,» stāsta A. Bagone.

Deputātu Gunti Kalniņu interesēja, cik liela nozīme bija pagraba telpai, kuras nebūs. Izrādījās, ka projektā funkcionāli nozīme nebija liela – bija plānota vieta, kur uzglabāt telpu un apkārtnes kopšanas inventāru.
«Gala termiņš daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra būvniecībai Rūpniecības ielā 9 ir 15. decembris. Kad beigsim pamatus, ļoti jāpārplāno darba grafiks, lai paspētu iekļauties laikā,» atzina A. Bagone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dažādas vienošanās
Slimnīcas ielā Bauskā darbus veic SIA «Ekoteh būve», un šeit sadārdzinājuma problēmu iemesli ir divi – pirmais ir problēmas ar pacēlāju, otrs – nepieciešamās izmaiņas projektā. «Kavējas pacēlēja uzstādīšana – to varēs uzstādīt tikai 24. jūlijā, un attiecīgi ēku varēs nodot ekspluatācijā tikai jūlija beigās. Vizuāli redzams, ka fasāde ir gandrīz pabeigta, pabeigts jumts, uzstādīti logi, aktīvi notiek darbi iekštelpās, izflīzētas telpas, krāsotas sienas, notiek teritorijas labiekārtošana, izbūvē bruģi. Būvnieki visu pārējo, izņemot pacēlāju, varētu pabeigt līgumā noteiktajā termiņā,» norādīja A. Bagone.

Viņa atzina, ka būvnieks arī meklē veidus, kā samazināt izmaksas un izvairīties no sadārdzinājuma, bet pacēlāja gadījumā nav variantu. «Tāmē būvnieks bija paredzējis ļoti lētu pacēlāju no Baltkrievijas – 6030 eiro. Tagad lētākais izmaksā 26 tūkstošus. Pamatojoties uz vairāku iesniegto piedāvājumu metodi, kā arī izvērtējot iepirkumā iesniegtos citu pretendentu piedāvājumus un projektētāju tāmē norādīto cenu, veikts aprēķins pamatotam pacēlāja izmaksu sadārdzinājumam. Rezultātā panākta vienošanās, ka papildus piemaksās 7 282,18 eiro, bet atlikusī summa būs jāsedz būvniekam,» informē projekta vadītāja.

Vēl ir izveidojušies vairāki papilddarbi, kas saistīti ar neprecizitātēm projektā. «Projektēts Covid-19 laikā, kad ēkā nevarēja iekļūt un veikt pamatīgu izpēti, projektēts pēc rasējumiem,» stāsta A. Bagone. Tā radušies papilddarbi un izmaiņas projektā – bija jāpārbūvē kāpnes, jānomaina ūdens skaitītāji, jumtiņi pie kāpnēm, dušu telpu hidroizolācija un jāveic citi darbi – ar mērķi panākt, lai ēka būtu labāka un ilgāk kalpotu. Šeit plānotais sadārdzinājums ir 48 233,03 eiro. ◆

Ielas pusē pie topošās grupu dzīvokļu ēkas notiek stāvlaukuma izbūve, kur automašīnas varēs atstāt arī pilsētas iedzīvotāji.
Foto – Uldis Varnevičs

Tā tās summas aug
Bauskas novada deinstitucionalizācijas plāna īstenošana sākumā bija iecerēta kā salīdzinoši lēts projekts ar mazu slogu pašvaldībai – pirmās summas vēl tālajā 2018. gadā rēķināja apmēram uz 800 tūkstošiem eiro visu projektu īstenošanai, kur pašvaldības finansējums būtu salīdzinoši neliels, jo Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums jau laicīgi šajā projektā bija iekļauts 623 324,55 eiro apmērā. Vēlāk gan šī summa mainījās, citām pašvaldībām atsakoties no projekta īstenošanas, bet reizē nācās uzņemties papildu saistības un izmaksas.

Projektu varēja uzsākt īstenot jau daudz ātrāk, bet iepriekšējā Bauskas novada domē potenciālais divkāršais sadārdzinājums opozīcijai šķita pārāk liels, un Aleksandra Novicka vadībā izdevās nobremzēt grupu dzīvokļu moduļu mājas izbūvi Pļavu ielā. Tobrīd jau potenciālā summa pēc dažādiem aprēķiniem svārstījās no 1,2 līdz 1,6 miljoniem eiro.

Tomēr iepriekšējā Bauskas novada dome 2020. gada 22. janvārī paraksta vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Savienības fonda projekta «Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novada» realizāciju. Plānotās izmaksas ir 1 739 498,93 eiro, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 623 324,55 eiro, valsts budžeta dotācija 27 499,61 eiro, pašvaldības līdzfinansējums attiecināmo izmaksu segšanai 1 088 674,77 eiro.

2021.gadā sākas projektēšanas darbi, un kopējā summa jau ir pieaugusi – kopējās izmaksas ir 1 804 816,16 eiro, bet pašvaldības maksājuma daļa gan samazinājusies, jo izdevās piesaistīt papildu ERAF finansējumu, kas tagad kopā jau bija 901 402,63 eiro.

Tomēr skaudrā realitāte visus sasniedz 2021. gada janvārī, kad noslēdzas iepirkumu konkursi. Pēc tiem kopējais finansējums ir 4 415 666,81 eiro, kur pašvaldības finansējums ir jau 3 325 035 eiro.
A. Bagone informē, ka pēc pēdējām izmaiņām kopējā projekta summa būs 4 564 130,01 eiro, un pašvaldības līdzfinansējums tagad ir 3 364 739,28 eiro, kas ir 73,72 procenti no kopējās summas.
Avots – «bauskasnovads.lv»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

  1. Laiks sākt ” radošos kvartālus”. Pēc “sociālā” grausta receptes Plūdoņa ielā. Vēlētāji apmaksās jebkuru sadārdzinājumu…

  2. Atkal visa nauda betonā, turklāt sadārdzinājums tālu pārspēj visdrastiskākos inflācijas ciparus. Kāpēc tā, biedri?

  3. Vissmieklīgākā atruna ir tā, ka mājā nevarēja iekļūt un projektēja pēc rasējumiem. Nu, vai nav id….i?

    18
  4. BDZ, uzrakstiet, kas notiek tajā deinstitucionalizēto savrupmājā Zaļā ielā! Tak jau interesanti, vai nav jau kāds treknis to māju piesitis pie nagiem.

    26
  5. vai novada dome tiešām nevarētu paņemt kādu “atelpas brīdi”. kādu gadu bez šādiem naudas apgūšanas projektiem ar kuriem novada vadība dzen novadu vēl lielākos parādos. Kā arī, kas būs šie laimīgie, deintitucionalētie, tie, kuru uzturēšanās šajās telpās izmaksās pāri par tūkstoti vienai personai mēnesī. Vai nav leiputrija kādiem?

    15
  6. Zaļajai ielai mākslīgi jānoformē avārijas stāvoklis un tad par sviestmaizi… Ieguldīja droši vien kādus 300000.

  7. Bez atelpas biedri, nodokļu maksātāju naudas apgūšana būvniecības projektos iet uz urrā!

  8. Baltkrievijas pacēlājs? Latvijas būvniecības likumdošana aizliedz objektos iebūvēt materiālus un iekārtas bez CE marķējuma un Eiropā izdota sertifikāta. Līdz ar to nav nekāda pamata maksāt papildus būvniekam par likuma pārkāpumu.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.