Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Viļa dienā Bauskā izskanēs koncertprogramma “Tālie krasti”

Otrdien, 28.maijā, atzīmējot Viļa dienu un ieskandinot Bauskas novada svētkus “Zem zelta ozola zariem”, Saules dārzā pie Viļa Plūdoņa pieminekļa pulksten 19 izskanēs Latvijas Nacionālā teātra aktiera Raimonda Celma un komponista Matīsa Žilinska koncertprogramma “Tālie krasti”. Tā radīta, iedvesmojoties no Viļa Plūdoņa romantiski tēlainās dzejas, un veltīta dzejnieka 150. dzimšanas dienai, portālu informēja Bauskas Kultūras centra pārstāve Kristiāna Paula Lībiete.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzīmē, ka 2024.gads Bauskas novadā tiek aizvadīts novadnieka, dzejnieka Viļa Plūdoņa zīmē, sarūpējot plašu kultūras un izglītības programmu. Viļa dienas koncertā Saules dārzā satiksies divi šarmanti un harizmātiski mākslinieki, kuri jutekliskā gaisotnē izdzīvos stāstus par mīlestību, dabu, draudzību, bohēmisko pirmskara Latvijas radošo personību dzīves kāri un baudu. Balss, dzeja, dziesma, klavierspēle, tēlaina improvizācija ļaus uz brīdi nonākt kādā 1934.gada Vecrīgas dūmakām apvītā kafejnīcā pēc pusnakts.

Matīss Žilinskis ir mūziķis jau ceturtajā paaudzē – talantīgs pianists, komponists, aranžētājs, šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā un viņa talantu atzinīgi novērtējis arī maestro Raimonds Pauls. Šī ir viņa debija tik liela mēroga koncertprogrammas īstenošanā gan kā pianistam, gan kā komponistam. Matīsa radīto mūziku un Viļa Plūdoņa dzeju uz skatuves izdzīvos Latvijas Nacionālā teātra aktieris Raimonds Celms. Raimonds ir piedalījies tādās filmās kā: “Dvēseļu putenis”, “Ar putām uz lūpām”, “Jumprava. Lielais notikums”, mūziklā “Kaupēn, mans mīļais” un šobrīd aktīvi darbojas Nacionālajā teātrī kā štata aktieris.

Matīss Žilinskis izvēlējās 1934. gadā izdoto Viļa Plūdoņa grāmatu “Tālie krasti”, no kuras dzejoļiem sakomponēja dziesmas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jau kādu labu laiku šīs kompozīcijas bija sarakstītas. Labi sakrita, ka Vilim Plūdonim ir apaļā jubileja,” par koncertprogrammas aizsākumu intervijā TV3 stāsta dziesmu autors Žilinskis, kuram no vienas grāmatas sarakstījās viena, tad otra dziesma un tad radās doma uzrakstīt vairākas dziesmas.

“Tas būs nedaudz vairāk kā stundu garš dzejas un romantisku melodiju koncerts. Ar dzejas lasījumiem, ar mūsu klātesamību. Skatītāji var gatavoties tēlainam, poētiskam mazam ceļojumam mūsu versijā par to, ko grāmatā esam izlasījuši, ko sadzirdām, saklausām,” paziņo aktieris Raimonds Celms.

“”Tālie Krasti” ir veduši mani cauri piedzīvojumiem, romantiskām ainām, caur sauli un zvaigznēm jau komponēšanas procesā. Rūpīgi atlasītā dzeja no krājuma “Tālie Krasti” uzrunāja mani ļoti tieši kā pilsētnieku, kā romantiķi, bet vistiešāk – kā mākslinieku, un es ceru, ka tā uzrunās arī jūs,” norāda pianists un komponists Žilinskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vilis Plūdonis man līdz šim bija nezināms. Man bija tikai aptuvens priekšstats par viņa daiļradi, šī ir mūsu pirmā “sadarbība”. Jaunā komponista Matīsa Žilinska aicinājums izpildīt viņa kompozīcijas ir ļoti pagodinošs un iedvesmojošs. Dziesmās ar vienkāršiem izteiksmes līdzekļiem mēģinām atklāt dzejnieka poētikas noslēpumus. Un šķiet, ka pats autors kā gudrs pedagogs nāk palīgā ar pārlaicīgiem padomiem mums – “topošajiem dzejniekiem”. Liekas, ka laika posms starp mums un Plūdoni nemaz nav tik liels un “Tālie krasti” viens otru sadzird un redz,” atklāj aktieris  Celms.

Koncerta apmeklējums Saules dārzā ir bez maksas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.