Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pašvaldības uzņēmums SIA «Īslīces ūdens» bankrota priekšā

Foto: Ivars Bogdanovs

Pašvaldības kapitālsabiedrība SIA «Īslīces ūdens» pēdējā desmitgadē pieredzējusi gan biežu vadītāju maiņu, gan dažādus reorganizācijas pasākumus. Šonedēļ pašvaldība vienojusies par jaunu plānu īstenošanu uzņēmuma bankrota draudu dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmums nodrošina ūdenssaimniecības pakalpojumus piecās Bauskas novada apdzīvotās vietās: Īslīces pagastā – Ādžūnos, Pastališķos, Bērzos, Rītausmās – un bijušā Bērzkalnu ciema teritorijā Bauskā. Pēdējās izmaiņas uzņēmuma pārvaldē līdz šim bija saistītas ar valdes locekļa nomaiņu – Valēriju Gabrānu nomainīja Imants Svētiņš. Jaunais pagaidu valdes loceklis I. Svētiņš panācis Bauskas novada domes vadības piekrišanu vairākām pārmaiņām, kuras šomēnes plāno īstenot.

Bankrota priekšā

Jaunais valdes loceklis pauž, ka uzņēmums stāv bankrota priekšā. Turklāt palielināt ienākumus ar tarifu celšanu nevar – tas tikko jau ir darīts, un vēlreiz paaugstināt maksājumu nevajadzētu. Dažādu birokrātisku iemeslu dēļ, kas saistīti ar iepriekš veiktajiem projektiem, pievienot uzņēmumu SIA «Bauskas ūdens» pagaidām nevar.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau tagad daļa darbinieku pārgājusi uz SIA «Bauskas ūdens», daļu plāno atlaist. Tomēr ar to vien var nepietikt. «Kopējie ienākumi – apmēram 15 tūkstoši eiro mēnesī. Palikušo darbinieku atalgojums – gandrīz pieci tūkstoši eiro. Elektrības izmaksas – apmēram deviņi tūkstoši, un ir citi maksājumi. Ja neko nemainīs, uzņēmumam būs maksātnespēja,» uzsver I. Svētiņš.

Viena no galvenajām problēmām, uz ko norāda jaunais vadītājs, – nav veikti ieguldījumi uzņēmuma iekārtās. «Sūkņi nav mainīti, liels elektrības patēriņš, drausmīgi ūdens zudumi,» pauž I. Svētiņš. Lai situāciju risinātu, plānots iesaistīt SIA «Bauskas ūdens» resursus, jo «Īslīces ūdenim» ir ierobežotas tehniskās iespējas. Maksājumi par pakalpojumiem, kā skaitītāja nomaiņa un līdzīgi, būs tādi paši kā SIA «Bauskas ūdens».

SIA «Īslīces ūdens» biroja ēku uzņēmums plāno pamest. Par nama nākotni spriedīs un lems Bauskas novada dome. Foto: Ivars Bogdanovs

Paliks pieci darbinieki

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reizē ar plānotajām izmaiņām ūdenssaimniecībā paredzēts, ka uzņēmums atteiksies no namu apsaimniekošanas. Komentē Bauskas novada domes deputāts Voldemārs Čačs: ««Īslīces ūdens» līdz šim tā īsti neveica apsaimniekošanu – nebija nedz piemērotas tehniskās bāzes, nedz cilvēku.»

Pašlaik plānots, ka iedzīvotājiem piedāvās vai nu veikt pašiem namu apsaimniekošanu, vai pievienot SIA «Vides serviss» apsaimniekojamo māju skaitam. «Tā ir SIA «Vides serviss» specifika – namu apsaimniekošana. Skatīsimies no novada domes puses, kādi lēmumi ir jāpieņem, lai šādu pāreju nodrošinātu,» tā V. Čačs. Iesaistot Bauskas novada domes izpilddirektoru Ivaru Romānovu, plānots panākt kopēju vienošanos un izstrādāt pārejas procesu.

Rezultātā uzņēmumā «Īslīces ūdens» paliks pieci darbinieki. Plānots atstāt uzņēmuma biroja ēku Rītausmās – jau panākta vienošanās, ka divas darbinieces, kas regulāri strādā ar iedzīvotājiem, – grāmatvede un klientu apkalpošanas speciāliste kasiere, darbu turpinās Īslīces pagasta nodaļas ēkā. «Nama uzturēšana izmaksā apmēram piecus tūkstošus eiro gadā. Šādi tēriņi uzņēmumam nav vajadzīgi,» pauž I. Svētiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maz iedzīvotāju

Reizē aktualizējas pagasta mazo ciemu jautājums. Piemēram, no Ādžūnu vai Pastališķu ciema dažus mēnešus ienākumi ir aptuveni 150 eiro apmērā. Reizēm sasniedz gandrīz 500 eiro, bet tā vienalga ir pārāk maza summa, lai nākotnē varētu plānot kādus ieguldījumus vai uzlabojumus ūdenssaimniecībā.

Vistraģiskākā situācija ir Pastališķu ciemā, kur daļa māju atrodas avārijas stāvoklī. «Ir doma divas ēkas atbrīvot. Tur maz cilvēku dzīvo. Ir kāpņu telpas, kur neviens dzīvoklis nav apdzīvots. Nav jēgas atdot namus kādam uzņēmējam – perspektīvas ciemam nesaskatām. Meklēsim iespējas cilvēkiem pārcelties uz citiem dzīvokļiem pagasta teritorijā,» skaidro V. Čačs, piebilstot, ka apspriesta ideja veikt pārbūvi pamestajā «Īslīces ūdens» biroja ēkā, lai izveidotu tur dažus pašvaldības dzīvokļus.

Tikmēr I. Svētiņš cer sakārtot «Īslīces ūdens» saimniecību tik tālu, lai gadījumā, ja būs iespējams apvienot uzņēmumu ar SIA «Bauskas ūdens», tas būtu pēc iespējas vieglāks process.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

 1. Tak bankrota priekšā tas jau bija 2015.gadā, kad vadītājs bija Bitins. Maksātnespēja ievilkusies.

 2. Tak adodat tās mājas apsaimniekošanai Egitai Aglinskai, tāpat gandrīz visu Īslīci jau apsaimnieko. Ja jau līdz šim nav bijis interešu konflikt strādājot pašvaldībā, tad “dažas” mājas neko nemainīs!

  4
  4
 3. bet, tas taču pašvaldības uzņēmums un šādā statusā esošas “firmas” nebankrotē, tās glābj vai nu paši “slīkstošo” uzņēmumu klienti ar saviem maksājumiem, vai arī tiek piešķirts kārtējais “aizņēmums’ līķa reanimēšanai. Ja atceramies agrākus laikus, tad savulaik šādos gadījumos, nespējot veikt savus pienākumus un uzturēt “uzņēmumu”, nojauca rātsnama otro stāvu, lai izmaksas būtu mazākas. Bet kas šajos laikos spēs nojaukt “pelēkās mājas” augšējos divus stāvus?

  4
  1
 4. Ja valstij air Baltic, kur nepārtraukti nauda jāgrūž, tad mums vietējā mērogā Īslīces ūdens.

  6
  1
 5. Jau 2015 vai 2016 gadā bija domes lēmums kuru paši arī atcēla reorganizēt īslices ūdeni. Vai ta nav jāsauc pie atbildības tie domes deputāti kas to vilka vel 6gadus?

  7
  1
 6. Vaļeram izdevās. Sāka ar Gunta laivām, nolaida uz grunti arī šo. Malacis, augstākās raudzes speciālists.

 7. Vai tad Bauskas ūdens klientiem ar saviem maciņiem būs tagad jāglābj Īslīce, ja tā nebūtu , tad kāda jēga būtu pievienot?

  1
  1
 8. kurš gan cits, ja ne tie paši novada iedzīvotāji ar saviem nodokļiem glābs novada vadības nolaidību un pieļautās kļūdas. ES fondi jau izsaimniekoti, lāpot pat par ES fondu līdzekļiem dažus gadus atpakaļ ierīkotos vai restaurētos ūdensvada un kanalizāciju tīklu kilometrus, arī tos, kur uz kilometru vien pāris pieslēgušos klientu

 9. tev vēl palaimējies, ka Īslīcē šos gadus nevaldīja BŪ klauni, ko kāds bijušais nabagmājas direktors, domes deputāts speciāli ielūdza, lai ar mahinācijām, likuma pārkāpumiem, draudiem un apmelojumiem valdītu savā “karalistē”

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.