Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pavasara puķes 8. martam uzziedējušas

Šodien daudzi vīrieši steigs stāties rindā pie ziedu tirgotavām, lai iegādātos puķes daiļā dzimuma sveikšanai Starptautiskajā sieviešu dienā. Šim mirklim kārtīgi gatavojas gan ziedu audzētāji, gan tirdzniecības vietas. 8. marts ir tā reize, kad puķēm ir vislielākais noiets.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada uzņēmuma «Ints & Co» dārzniecībā Gailīšu pagastā martā valda īsta pavasara noskaņa un gaiss smaržo pēc lavandas.

Atraitnīšu jūra gaida savus jaunos saimniekus. Foto: Ivars Bogdanovs

Uzņēmuma tirdzniecības vadītāja Anda Jākobsone izrāda siltumnīcās augošo – atraitnītes, lavandu, prīmulas un citus ziedus. «Tagad mums zied pavasara puķes,» pastāsta A. Jākobsone, «atraitnīšu pašlaik ir visvairāk.» Acis ņirb no puķu košuma un krāsām visā siltumnīcas garumā. Puķu stādus iespējams iegādāties gan dārzniecībā, gan ziedu veikalā «Rozīte» Bauskā.

Vēlāk būs arī salāti un gurķi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pašlaik mums ir tikai puķes, bet mēs audzējam arī gurķu stādus,» stāsta A. Jākobsone, «tos mēs stādām martā, cerams, pēc nedēļas jau izdosies iestādīt.» Siltumnīcas, kurās dēstiem nepieciešams siltums, apsilda ar malku. «Gāzes cena ir liela, tāpēc kurinām ar malku,» viņa paskaidro, «kad jāaudzē gurķu stādi, tad ar malku piekurināt vairs nevar, jo to augšanai vajadzīgi aptuveni 15, 16 grādi, tad gan papildus jāpieslēdz gāze.» Kopumā dārzniecībā ir deviņas siltumnīcas, taču ziemā apsildītas tiek trīs no tām. «Divas ir gurķu siltumnīcas, bet tur nekas vēl nav darīts, jo ir auksts,» pastāsta A. Jākobsone, «kūdra jāmaina katru gadu, un veco izmantojam atkārtoti citos variantos.»Salāti papildus tiek stādīti dobē blakus gurķiem, un, kamēr gurķi izaug, sakuplojuši arī salāti, kurus iespējams iegādāties veikalā un dārzniecībā. «Parasti gurķi pircējiem tiek piedāvāti ap 20. aprīli, kā būs šogad, nezinām,» teic A. Jākobsone, «ja būs saulīte un siltāks laiks, tad jau noteikti būs tas pats termiņš, bet, ja nespēsim piekurināt, tad varbūt vēlāk.» Ieejot gurķu siltumnīcā, jūtams siltums. Gurķu stādi aug garās rindās un gaida pārstādīšanas dienu. Dārzniecībā darba vienmēr ir daudz, tāpēc siltumnīcā strādā septiņi darbinieki.

Vietējai tulpei ir pavisam cita pievienotā vērtība. Foto: no albuma.

Sieviešu dienā ziedus iegādājoties daudzi, vairākums pircēju ierodas veikalā Bauskā, kur piedāvājumā dažādi ziedi un kompozīcijas. Sieviešu dienai dārzniecībā jau sagatavoti tulpju pušķi, lai klienti tos varētu iegādāties un iepriecināt sev tuvās dāmas, meitas, kolēģes. «Ziedus vedam arī vairākiem klientiem uz Rīgu, Saulkrastiem un Vecumniekiem,» pastāsta A. Jākobsone. Vispopulārākās puķes dārzniecībā pašlaik ir atraitnītes, un tā vien izskatās, ka siltumnīcu klāj krāšņs ziedu paklājs. «Atraitnītes jāpērk tagad, un, tiklīdz var stādīt, tas arī jādara,» tā A. Jākobsone, «atraitnītes no aukstuma nebaidās, mums pat reklāmā pie šīm puķēm rakstīts – «es no sala nebaidos».»

Dzīvie ziedi – patīkamām emocijām

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai kādi laiki būtu, svētkus cilvēkiem patīk svinēt. Var jau vīpsnāt, ka nedaudz padomju laika nokrāsa ir šai tulpīšu dienai, bet tomēr tā ir Starptautiskā sieviešu diena, to atzīmē, ne tikai pie mums, bet visā pasaulē, portālam apgalvo vietējā ziedu audzētāja Ilze. Viņasprāt šogad 8. marta svinības varētu būt pat plašākas, jo cilvēki noguruši no «kovida» dēļ noteiktajiem ierobežojumiem, spriedzi rada arī Ukrainā notiekošais, tāpēc kaut kāds svinīgums, pozitīvas emocijas ir kā plāksteris uz šajā brīdī notiekošo. «Situācija ir tāda, kāda ir, bet vajag saglabāt optimismu un cerību, tāpēc dzīvie ziedi var arī sagādāt kādu patīkamāku mirkli,» uzskata Ilze un apgalvo, ka pieprasījums pēc pavasara ziediem nav samazinājies un ik gadu tulpju pietrūkst. Ņemot vērā sadārdzinājumu visās nozarēs, arī ziedi nav izņēmums.

Šogad vietējām tulpēm cena augusi par 10 – 20 centiem. «Tas jau nav tikai tulpēm, ieejot veikalā, katrs var pārliecināties, cik ļoti viss kļuvis dārgāks. Izvēlēties audzēt tikai tulpes nav rentabli. It kā augs nav siltumprasīgs, taču kurināt tāpat vajag, jo telpā jāuztur noteikts mitrums. Pērn granulu paleti iegādājos par 165 eiro, šogad cena jau 205 eiro, un es domāju, ka šie vēl nav «griesti», jo pieprasījums tikai augs,» teic Ilze. Viņa atzīmē, ka nekad nav bijušas problēmas konkurēt ar importa ziediem. Vienu brīdi cenas bija izlīdzinājušās, dažas šķirnes pat maksājušas vairāk, bet tagad cena ir piedzīvojusi lejupslīdi. «Esošās situācijas dēļ sarukusi cena Polijas tulpēm, jo poļiem Ukraina bija liels noieta tirgus. Arī Holandei situācija ir līdzīga. Kad rodas šādi ārkārtēji, neparedzēti apstākļi, jārēķinās arī ar iespējamiem zaudējumiem,» teic Ilze.

Ziedu bāzē “Zelta zieds” īpaši klienti iecienījuši dzeltenās tulpes. Foto: no tirgotavas albuma.

Bauskas ziedu bāzē «Zelta zieds» jau pirmdien krietni augusi interese par puķēm. Citi jau iegādājās ziedus laikus, bet ir klienti, kas vien interesējās par cenām, puķu svaigumu, pieejamo daudzumu un krāsām. Cik tieši tulpju 8. martam atvestas, precizēt nevarēja, taču tie esot nevis simti, bet tūkstoši. «Diezgan daudz ir tulpju, bet šogad vairāk paņēmām arī rozes, jo katram jau gaume ir atšķirīga,» sacīja ziedu bāzē. Tulpēm šogad cena esot līdzīga kā pērn. Pamatā par vienu tulpi tiek prasīts eiro, dažu šķirņu ziedi maksā 1,10 un 1,20 eiro. Vietējo tulpju gan «Zelta ziedā» nav, ir tikai importa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Esot jārēķinās, ka pašmāju ziediem, maksa būs augstāka, var sasniegt pat divus eiro. Pašlaik topā ir dzeltenas un oranžas, bet astotā marta svinībām vienlīdzīgi sagatavotas dažādu krāsu ziedi. Ik gadu tulpju esot par maz, tās pievedot no citiem veikaliem.

Pirmie klienti 8.martā ir klāt septiņos no rīta, bijušas reizes, kad jau pie durvīm stāv kundes arī pulksten 6.45 un gaida, kad tirgotava būs atvērta. Tulpes vienmēr ņem vairumā, uzņēmumi izvēlas pirkt pakām un pēc tam dala. Nav tā, ka vīrieši būtu vienīgie pircēji, ziedus iegādājas arī sievietes. Kovids nešaubīgi ietekmējis arī ziedu tirdzniecību, krāšņajiem augiem augušas cenas, kā būs tālāk, esot grūti spriest. Pārdošanas apjomi būtiski ir samazinājušies, vai tie kādreiz atgriezīsies pirms pandēmijas līmenī, tirgotājiem esot grūti spriest. Katrā ziņā, cerot, ka cilvēki tomēr noslieksies par labu dzīvajām puķēm un neaizstās tās ar mākslīgajām, ilgmūžīgajām līdziniecēm.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.