Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pirmās iesniegtās pilsoņu iniciatīvas šogad adresētas pašvaldībām; to skaitā arī Bauskas novada pašvaldībai

Vecumnieku vidusskola, kurā vecāki un sabiedrība vēlas vides drošības uzlabojumus. Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Pirmās pilsoņu iniciatīvas, kas 2023.gadā ir iesniegtas ar sabiedrības iniciatīvu platformā “ManaBalss.lv” savāktajiem parakstiem, ir adresētas pašvaldībām, norādīts ierakstā platformas mājaslapā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas organizācijas “ManaBalss” pārstāvju ieskatā ir skaidrojams ar jaunā Pašvaldību likuma stāšanos spēkā, kurā pilsoniskajai sabiedrībai ir noteiktas vairākas jaunas līdzdalības iespējas, tai skaitā kolektīvie iesniegumi.

Pirmajā jaunā gada darba dienā Rīgas domē ir iesniegta iniciatīva par mikroautobusu atjaunošanu pilsētas sabiedriskajā transportā. Savukārt ar kolektīvo iesniegumu Bauskas novada pašvaldībā tiek pieprasīti vides drošības uzlabojumi Vecumnieku vidusskolā ar papildu videonovērošanas kamerām.

“ManaBalss” jau vairāku gadu garumā ir atbalstījusi pilsoņu kolektīvo iesniegumu veidošanu pašvaldībām, pausts publicētajā ierakstā. Pamatojoties uz sasniegtajiem rezultātiem vairākās pašvaldībās, dažādās publiskā sektora instancēs, tai skaitā Saeimā, organizācija esot norādījusi uz iedzīvotāju noturīgo prasību pēc izvērstas kolektīvo iesniegumu sistēmas. “Līdz ar reģionālo reformu šāds iespējas logs pavērās pašvaldību līmenī, un tas nu ir sekmīgi izmantots,” pauž sabiedrības iniciatīvu platformas pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā norāda organizācijā, lai kolektīvo iesniegumu sistēmu pašvaldībās padarītu pēc iespējas pilnvērtīgāku un “mūsdienu realitātei atbilstošu”, spēkā paliek virkne prasību, ko “ManaBalss” komanda kopā ar nevalstiskajām organizācijām (NVO) ir izvirzījusi iniciatīvā “Atveram pašvaldības!”. Leģitīmas intereses un balsstiesības par pašvaldībā notiekošo, kas varētu tikt paustas arī kolektīvā iesnieguma formā, ir daudz plašākam sabiedrības lokam par pašlaik likumā atrunāto, pauž “ManaBalss” pārstāvji.

Piemēram, pašvaldībā mītošo citu Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņu tiesības uz kolektīvo iesniegumu ir pašsaprotamas, uzskata organizācijā, paužot, ka šādu tiesību neļaušana nav tiesiska. “Ja pašvaldībā mītošs citas ES valsts pilsonis var gan piedalīties, gan pat kandidēt pašvaldības vēlēšanās – pat kļūt par pilsētas mēru! -, tad kāda gan ir juridiskā vai cita loģika šādam ES pilsonim liegt tiesības uz kolektīvo iesniegumu?” retoriski vaicāts ierakstā.

Tāpat organizācija “ManaBalss” atbalsta Eiropas Latviešu apvienības uzstādīto prasību par diasporas iekļaušanu izcelsmes pašvaldību pilsoniskajās aktivitātēs. Tas organizācijas ieskatā būtu pašsaprotami un Latvijas kopējai politikai, it īpaši diasporas politikai, atbilstoši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“ManaBalss” aicina likt lietā Pašvaldību likumu, meklējot iespējas padarīt Latviju labāku.

Kā ziņots, sākoties 2023.gadam, stājās spēkā jaunais Pašvaldību likums, kuru Saeima pieņēma atkārtoti, ņemot vērā Valsts prezidenta Egila Levita rosinātos uzlabojumus attiecībā uz iedzīvotāju padomēm.

Tiek sagaidīts, ka jaunais regulējums stiprinās sabiedrības iesaisti pašvaldības darbā, pašvaldību savstarpējo sadarbību, kā arī precīzāk regulēs pašvaldības attiecības ar valsts institūcijām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. izcelsmes pašvaldību pilsoniskās aktivitātes. Par pilsoniskajām aktivitātēm tā kā būtu skaidrs, bet par izcelsmes pašvaldībām- tumša bilde. Varbūt, no šīs vietas “smalkāk”?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.