Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Poligonā “Grantiņi” drīzumā plānota rekultivācija

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Artūrs Toms Plešs šodien, 10. novembrī, tiekoties ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani, apmeklēja sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonu “Grantiņi”, kur iepazinās ar plānotajiem poligona rekultivācijas darbiem, portālu informēja ministra padomnieks Miks Strazdiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš atklāja, ka poligona “Grantiņi” rekultivācijas rezultātā desmit gadu laikā tiks samazināts atbērtnes infiltrāta daudzums par 96%, kā rezultātā tiks samazināts vides piesārņojuma risks –ierobežots piesārņojošo vielu daudzums, kas var nonākt augsnē.

“Atkritumu apsaimniekošana ir viena no nozīmīgākajām vides aizsardzības jomām, tādēļ ir būtiski ne vien gādāt par to, lai radītie atkritumi nonāk tam paredzētajās vietās, bet arī nodrošināt vides prasību rūpīgu ievērošanu, kad tie nokļūst poligonā. Poligonā “Grantiņi” ir apglabāti vairāk nekā 95 tūkstoši tonnu atkritumu, un, lai novērstu riskus apkārtējai videi, dabai un vietējiem iedzīvotājiem, rekultivācijas īstenošana ir nacionālas nozīmes vides aizsardzības projekts,” teic VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs.

Ja netiek veikta poligona rekultivācija pilnā mērā atbilstoši noteiktajām prasībām, tiek apdraudēta apkārtējās vides kvalitāte un netiek novērsta un izslēgta vides piesārņošana. Lai nodrošinātu šo prasību ievērošanu, Latvijas vides aizsardzības fonds (LVAF) sniedzis pozitīvu atzinumu par finansējuma piešķiršanu gandrīz 150 tūkstoši eiro apmērā, kas tostarp ļaus sakārtot poligona teritoriju un novērst potenciālos vides piesārņojuma draudus. Finansējums piešķirts, lai kompensētu iztrūkstošo daļu pilnai rekultivācijas veikšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA «Vides serviss» valdes loceklis Uģis Saukums pastāstīja par poligona vēsturi un plānotajiem darbiem. Pirmo poligonu atvēra pirms 40 gadiem, bet jaunajā poligonā apglabāti vairāk nekā 95 tūkstoši tonnu atkritumu.

«Vecajā poligonā apakšā nav plēves, atkritumus bēra bez jebkādiem standartiem. Kad atklāja jauno, kur 2008. gadā ieveda pirmo kravu, vecajā 2,5 hektāru platībā aizņēma vienu hektāru. Pēdējo kravu ievedām 2020. gada 31. maijā. Aizpildījums jaunajā sektorā jau bija 98 procenti pēc tilpuma un svara. Bija ideja taisīt trešo kārtu, apvienojot abus. Tā būtu čupa 57 metrus virs jūras līmeņa. Tā jau tagad ir augstākā vieta apkaimē – 42 metri virs jūras līmeņa. Ideja aizgāja izpētei, bet tālāk to nelaida, jo mainījās noteikumi un ekonomiska pamatojuma nebija. Jau tad bija skaidrs, ka poligonu skaits ir jāsamazina,» stāstīja U. Saukums.

Arī jaunākā poligona daļa apbērta ar zemes kārtu, kam pašvaldība iztērēja vairāk nekā 30 tūkstošus eiro. Tomēr noteikumi prasa rūpīgāku pieeju rekultivācijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik projektā piešķirti 150 tūkstoši eiro, bet tā ir tikai pirmā plānoto darbu kārta. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis norādīja – nav paredzēts, ka visas kārtas īstenos īsā laika posmā, tās plānots pakāpeniski.

Darba plānā esot jau šogad nosegt atkritumu poligonu ar māla slāni. «Pietiktu ar pusmetru, galvenais norobežot no virsmas ūdeņiem,» tā U. Saukums.

Pašvaldības iepirkumā par poligona “Grantiņi” slēgšanu un rekultivāciju Bauskas novada teritorijā saskaņā ar SIA “Geo Consultants” izstrādāto būvprojektu līguma tiesības piešķirtas SIA “Valkas meliorācija”. Līgumcena ar PVN ir 550 551,31 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ministru izbrīnīja kopējās tāmes pieaugums – vēl pirms pāris gadiem runāja par 200 tūkstošiem, tad 300 tūkstošiem, bet tagad stipri vairāk. «Ir uzkrājums, kas savācās no pirmās tonnas. Tur savākti 120 tūkstoši eiro. Bija doma no 2008. gada krājot savākt pietiekamu summu, lai nosegtu un nodrošinātu monitoringu. Taču tagad tas ir nereāli. Arī nākotnē pašvaldībai vajadzēs maksāt par monitoringu, lai pārbaudītu situāciju,» piebilst U. Saukums.

Kopš 2020. gada 1. aprīļa SIA «Vides serviss» nešķirotos sadzīves atkritumus nogādā atkritumu poligonos «Brakšķi» un «Getliņi». Arī tiem poligoniem notiek nepārtraukta plānošana, un pašlaik nav skaidrs, kāda būs atkritumu nozare Zemgales reģionā turpmākajos gados.

Savukārt Grantiņu poligona rekultivācijas nākamajām kārtām finansējums būs jāmeklē SIA «Vides serviss», jo pašvaldība nākamā gada budžetā tam finansējumu neplāno. Novada un uzņēmuma pārstāvji atzīst – esot lielas cerības atrast finansējumu, turklāt pastāv iespēja, ka kādu no prasībām pildīt nevajadzēs, un tas varētu ievērojami samazināt rekultivācijai vajadzīgos līdzekļus. Apspriesta gāzu sadedzināšanas iekārtas izmantojamība – ja izrādīsies, ka gāzes ir maz, to var izņemt no prasībām. Tomēr nākamajām divām rekultivācijas kārtām SIA «Vides serviss» finansējums būs jāatrod.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Foto: Ivars Bogdanovs

Sadzīves atkritumu apglabāšanas poligons “Grantiņi” darbojās no 2008. gada līdz 2020. gada 1. aprīlim. Tur apglabātas 95 452 tonnas nešķiroto sadzīves atkritumu no Bauskas, Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novada. “Grantiņu” poligonā nav apglabāti bīstamie atkritumi. Kopš 2020. gada 1. aprīļa SIA «Vides serviss» nešķirotos sadzīves atkritumus nogādā atkritumu poligonos “Brakšķi” un “Getliņi”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Varbūt viņš var atpakaļ pārcelties uz Bausku. Novadam ir daudz dažādu vakanču varbūt var pretendēt Būvniecības nodaļas vecākā būvinženiera amatam, Būvniecības nodaļas būvtehniķa amatam,Bauskas novada pašvaldības kapitālsabiedrības SIA “Bauskas ūdens” valdes locekļa amatam…

  14
  5
 2. Plešs … Tā, ko es te redzu tajos prezentācijas materiālos ? Nu taču – bingo ! Full house !!!

 3. Talantīgs puika…. ”Salda mēle visos laikos bijis kapitāls” Ielidīs siltā vietiņā -tādi ”lokani” cilveciņi vienmēr ir vajadzīgi.

 4. Artūrinš brīnās par cennu pieaugumiem:) Savulaik par Sporta halles miljonu sadārzinājmiem gan nebrīnijies. Ko tā?

 5. ja jau sabiedrībā zināmu cilvēku ķermeņa augšdaļas piesegšanas apģērba gabala vārdā ir nosauktas augstākās virsotnes, vietās, kur šie šiverējuši, piem. “Ušakova kepka”, “lemberga hūte”, “Žagarkalns”, tad kādēļ mēs savu augstāko vietu virs jūras līmeņa nenosauktu, piemēram, par “Pleša mici”? Vismaz piemiņa saglabātos ilgāk, kā par ministra paveiktajiem darbiem, ko diez vai kāds pēc pāris gadiem atcerēsies.

  1
  1
 6. vai pie reizes nevajadzētu plānot arī vietu saviem atkritumiem nākotnē, jo Getliņu kapacitāte izbeigšoties jau pēc pāris gadiem?

 7. Tā arī būs, Getliņi pilni, jauna poligona nav, škirošana nav attīstīta un industrializēta. Būs Eiropas sankciju miljoni un ugunsgrēka dzēšana no Latvijas puses, kas rezultēsies ar atkritumu megaizmaksām parastajam cilvēkam.Cieņā būs pašlaik Bauskas aglomerācijas privātmājās piekoptā atkritumu dedzināšana 200 l metāla mucās.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.