Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pudeles būs pie vietas

Latvija divdesmit gadus strādāja depozīta sistēmas izveidē, un beidzot tas brīdis ir pienācis – sistēma ir sākusi darbību. Lielākā daļa tirgotāju taras pieņemšanas automātus jau izvietojuši, bet pudeļu ražošana ar depozīta iepakojumu aizkavējusies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Vismaz vienu taromātu vajag!»

Apmeklējot «LaTS» veikalu Īslīces pagasta Bērzos, laikraksta žurnālisti tur pašā dienas vidū pircējus nesatika. Veikals nav liels, taču savu vietu aizmugurējā stūrī ir atradis automatizēts taras pieņemšanas aparāts. Pārdevēja Laima Sīpoliņa informē, ka taromāts todien tehnisku iemeslu dēļ nestrādā, jo kaut kas noticis ar interneta pieslēgumu, taču drīz atbildīgās instances to savedīšot kārtībā. Jaunajā sistēmā apgrūtinājumus pārdevēja nesaskata: «Mums tepat aiz veikala ir šķūnītis, kur būs iespējams uzglabāt taru līdz tam laikam, kad to atbrauks savākt.»

Laima Sīpoliņa paskaidro, kā notiks taras pieņemšana – pudeli ievieto automāta, to noskenē sistēma un novirza pie plastmasas vai stikla, skārdenes šajā veikalā nodot gan nebūs iespējams. Kad klients būs nodevis pudeli, automāts izsniegs čeku, ar kuru var saņemt atmaksu par produktu turpat veikala kasē. «Tad mēs paši atveram aparātu un iztukšojam to no taras,» stāsta pārdevēja, «tur iekšā ir stumjami ratiņi, kas atvieglo pudeļu pārvietošanu.»

PĀRDEVĒJA LAIMA SĪPOLIŅA atzīst, ka taromāts ļoti nepieciešams arī «LaTS» veikalā Īslīces pagasta Bērzos.

Laima zina stāstīt, ka nodoto taru atbildīgās personas savāks katru reizi, kad būs piepildījušies desmit maisi ar pudelēm.Vai tiešām arī mazajos lauku veikalos ir nepieciešami taromāti vai tomēr tos vajadzētu uzturēt tikai lielveikalos? «Te taču ir skola, bērni limonādes pērk!» iesaucas L. Sīpoliņa. Turklāt vasarās mehanizatori te braucot – pērk ūdeni. «Manuprāt, taromāti ir vajadzīga lieta arī mazajos veikalos,» viņa noteic. Vasaras sezonā veikalā esot daudz apmeklētāju, jo ierodas arī cilvēki, kuri strādā pie lauksaimniekiem. «Tad brīžiem pat ir kā lielveikalos,» smejas pārdevēja. «Man veikala saimnieki prasīja, vai vajag mums automātu, es teicu, ka, protams, vajag, ir jāseko līdzi laikam.» Īslīces pagasta Bērzos ir viens taras pieņemšanas aparāts, un, kā pati pārdevēja saka, – vismaz vienu taromātu arī šajā galā vajagot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cilvēkiem ir interese

«Bauskas Dzīve» Īslīces pagastā satiek vietējo iedzīvotāju Judīti Sirsniņu. Viņa uzskata, ka depozīta sistēma ir laba lieta. «Vēl jau neesmu izmēģinājusi un daudz neko nezinu, bet jebkurā gadījumā noderīgi,» uzskata J. Sirsniņa. Viņa atklāj, ka ģimenē paši atkritumus šķiro vismaz piecus gadus, tos, kurus iespējams sadalīt šķirošanas konteineros turpat dzīvesvietā. «Depozīta sistēmas pakalpojumu plānoju izmantot, kad tie reāli sāks darboties,» viņa atzīst. Vecumnieku ciema veikalā «Elvi» Bauskas ielā 16 tukšo depozīta iepakojumu automātiskais pieņemšanas punkts ierīkots jau pagājušā gada nogalē. Pagaidām gan neesot pudeļu, ko nodot, taču cilvēkiem par taromātu ir interese – viņi nāk, lasa informāciju un iepazīstas ar kārtību, lai zinātu, kā rīkoties, novērojušas veikala darbinieces.

JUDĪTE SIRSNIŅA jau gadiem ilgi mājās šķiro atkritumus, piedalīsies arī depozīta sistēmā.

«Reklāmas iet nepārtraukti, pircējus aicina izlietoto dzērienu iepakojumu krāt maisā, bet tirdzniecībā vēl nav šo īpašo pudeļu ar depozīta zīmi. Tomēr labāk, kā tagad, kad taromāti jau darbam gatavi, nevis otrādi, kad maisos būtu savāktas bundžas un pudeles, bet pieņemšanas vietas vēl nebūtu iekārtotas,» spriež sastaptie ļaudis. Viņuprāt, process būs vienkāršs, jo «viss pateikts priekšā», ir iespēja arī izvēlēties valodu, kādā gūt informāciju, atbrīvojoties no tukšās taras. Parocīgi, ka depozīta kuponu par nodotajām iepakojuma vienībām turpat «Elvi» varēs izmantot, norēķinoties par pirkumu.

«Ideja ir ļoti laba, valstsvīriem krietni agrāk jau vajadzēja rīkoties. Citās valstīs taromāti darbojas gadu gadiem, tomēr jāpriecājas, ka beidzot arī Latvijā esam tik tālu tikuši,» atzīst kāda Vecumnieku centrā sastapta kundze.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu atzinīgi vērtē «Elvi» pircējs, Stelpes pagasta iedzīvotājs Andris, kurš bija dzirdējis, ka taromāti sāks darboties 1. februārī. Viņš zinot, ka tādi esot Lietuvā. «Super! Nav, ko teikt! Loģisks lēmums. Pudelēm nav jāmētājas pa grāvjiem! Nu tās vismaz būs pie vietas – savāks, pārstrādās un izmantos,» teic stelpietis. Viņš atminas, ka «krievu laikos» visi cilvēki nodevuši pudeles, arī pats vienmēr atbrīvojies no stikla taras. Pretī ņemtas visas pudeles, kādas vien toreiz bija, pat lielās «bombas» nevajadzēja izmest.

Tukšgaita prasīs cenas kāpumu par vienu procentu

Kaut arī Bauskas novadā taromāti daudzviet jau uzstādīti, citur tos sāk izvietot, lai sistēma varētu sākt savu gaitu, pudeles, ko nodot, veikalos vēl «Bauskas Dzīve» neatrod. «Pudeles jau tikai tagad sāk ražot,» zina teikt L. Sīpoliņa, «kamēr iztirgos tās, kas jau ir veikalā un noliktavās, paies pāris mēnešu.» Viņa uzskata, ka paies kāds laiciņš, kamēr jaunās pudeles ar depozīta zīmi būs atrodamas veikalu plauktos, tomēr klienti interesi izrāda jau tagad. «Citi piezvana un saka, ka vedīs nodot pudeles,» stāsta L. Sīpoliņa, «es prasu – kā jūs varat vest pudeles, ja tās vēl nav ražošanā?» Arī «Bauskas Dzīves» žurnālisti, apmeklējot vietējos veikalus, pārliecinājās, ka pudeļu ar atpazīstamības zīmi veikalu plauktos tiešām vēl nav. Uz iepakojumiem ir dažādas citas zīmes, bet, ja pievērš uzmanību, ir saskatāms, ka tās nav Latvijas depozīta sistēmas zīmes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

 1. jo, kā VARAM galvenais runasvīrs Artūrs Toms Plešs aiz lepnuma vai pušu plīsdams pie no Norvēģijas ievestā jau krietni novecojušā taromāta modeļa vēstīja: “Tā diena ir klāt!” Tā diena, kad beidzot ir, kad ar lielām pūlēm, daudzu gadu garumā ir “izperēts” kārtējais vanckars, projekts, kas “silda” vien projektā iesaistīto sirdis un kabatas, jo vismaz videi no tā niecīgs ieguvums. Tās mežā un upmalās redzamās pudeles tur joprojām mētāsies, jo no tām nodot varēs vien alus pudeles un, izskatās, ne visas. Tad kurš rūpēsies par plastmaseni, mežā vai upmalā iztukšotu, lai to nesaburzītā veidā nogādātu līdz taromātam, kas to spētu atpazīt? Ja jau pat “tai dienā”, Pleša un VARAM “triumfa” dienā vismaz mūsu pusē vēl nebija pieejama neviena pudele ar uzlīmi, kā arī lielveikalos neredzējām pašu lielāko ilgi gaidīto brīnumu- taromātu?

  14
  1
 2. Jo, tagad tikai pacels cenas visiem tiem iepakojumiem par 10 centi un atgūt tikai varēs nododot tās. Saprastu, ja varētu palikt pie iepriekšējās cenas un 10 centus maksāt par to, ka cilvēki tiešām nodod tās pudeles nevis met miskastēs utt. 😀 Vismaz es tās pudeles nevedīšu uz to aparātu, lieka laika tērēšana…

  9
  2
 3. Kas mēs gudrāki par angļiem!?
  UK nekur nekādu taromatu nav!Izdzer un izmet ārā!Fakts!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.