Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rīko atmiņu pēcpusdienu «Ivaram Jansonam – 90»

Ivars Jansons (no kreisās). Foto no Bauskas muzeja krājuma.

Bauskas muzejs trešdien, 26. oktobrī, plkst. 16 muzejā rīko tematisku pasākumu, atceroties ilggadējo Bauskas rajona kolhoza «Uzvara» priekšsēdētāju Ivaru Jansonu. Pirms tam, pulksten 15, būs piemiņas brīdis Bauskas novada Gailīšu pagasta Kaulbriežu kapos, «Bauskas Dzīvi» informē Ieva Bronko-Pastore, Bauskas muzejavecākā speciāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieminot leģendāro personību, Bauskas muzejs rīko tematisku piemiņas un atceres pasākumu, kurā satikties aicināti Ivara Jansona tuvinieki un ģimene, kā arī bijušie «uzvarieši», kam darba ikdiena savulaik vairāk vai mazāk bija saistīta ar leģendāro priekšsēdētāju. «Ar atmiņu stāstiem par piedzīvojumiem un tamlīdzīgiem notikumiem šķetināsim šī cilvēka dzīves gājumu un daudzšķautnaino personību,» teic Aigars Urtāns, Bauskas muzeja vēstures nodaļas vadītājs.

Vēsturnieks ieskicē dažus notikumus kolhoza izveidē un I. Jansona dzīvesgājumā: «1947. gada pavasarī, apvienojoties septiņām laukstrādnieku ģimenēm, toreizējā Bauskas apriņķa Ceraukstes pagasta Mūsas upes kreisā krasta iecirknī izveidojās lauksaimniecības artelis «Uzvara». Vēlāk tam bija lemts kļūt par vienu no labākajām kolektīvajām saimniecībām jeb kolhoziem Latvijā un var pat teikt – visā toreizējā Padomju Savienībā. Saimniecības panākumi bija saistīti ar leģendāru personību – kolhoza «Uzvara» ilggadējo priekšsēdētāju Ivaru Jansonu, kas 2022. gada 26. oktobrī svinētu 90 gadu jubileju.

I.Jansons diemžēl kopš 1990. gada 12. marta kopj viņsaules druvas un tīrumus, bet šajā saulē esošajiem joprojām spilgtā atmiņā ir diženais zemgalietis, kura šūpulis kārts Rīgas nomalē, Bišumuižā, Augusta un Elzas ģimenē, kas bija visai tālu no zemes kopšanas un lauksaimniecības.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ivars Jansons ir dzimis 1932. gada 26. oktobrī Rīgā, Bišumuižā, papīrfabrikas direktora Augusta Jansona un viņa sievas Elzas ģimenē. Lauku dzīvi puika iepazina vasarās, ciemojoties pie tēvamāsas Almas, kas dzīvoja Skaistkalnē. Daudz vairāk Ivaru gan vilināja jūra, bet vecāki neļāva iet šo dzīves ceļu. Tad nu radās spīts atdot sevi laukiem. Pēc pamatskolas beigšanas Ivars taisnā ceļā devās uz Saulaines lauksaimniecības tehnikumu, jo kādā no ciemošanās reizēm pie Almas tantes vietējā laikrakstā «Bauskas Darbs» bija izlasījis sludinājumu par jauniešu uzņemšanu šajā mācību iestādē. Tā sākās Ivara Jansona ar lauksaimniecību saistītais darba mūžs. 1957. gadā pēc dienesta padomju armijā jaunais agronoms kļuva par kolhoza «Uzvara» priekšsēdētāju, stāsta A. Urtāns.

Ar smagu darbu, saimnieka apziņu un sociālisma iekārtā esoša uzņēmēja domāšanu darbs kolhoza vadītāja amatā Ivaru Jansonu uznesa slavas virsotnēs, par ko mūsdienās var lepoties viņa piederīgie – dzīvesbiedre Ērika, dēls Andris, meita Ilze, dēls Ivars, kā arī pulciņš mazbērnu un mazmazbērnu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (7)

  1. Visu cieņu Ivaram Jansonam par savulaik paveikto Uzvarā! Ļoti cienījams cilvēks, ar lielo burtu!
    Paldies viņam par to! 🇱🇻

    32
  2. Cienījamā redakcijā. Esat slikti informēti. Viņam ir arī dēls Ivars un mazbērni Kristaps un Laura.

    6
    4
  3. Bija, bija un ir dēls Ivars, bet ģimene bija šķirta un viņam ar tēvu nebija pilnīgi nekādu kontaktu un attiecību … Tā it kā tēva nemaz nebūtu …

    6
    2
  4. Baigie zinātāji. Ivars dzīvoja ar māti Rīgā, bet Andris ar tēvu Uzvarā, Vienu brīdi Ivars pat bija atnācis uz Uzvaru un strādāja par šoferi, bet mazu brīdi.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.