Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rundāles pagastā turpinās kapsētu digitalizācija

Uzstādot deviņus informatīvos stendus Rundāles, Svitenes un Viesturu pagasta kapsētās, turpinās kapsētu digitalizācijas projekts Rundāles apvienībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērnā gada nogalē tika izvietoti deviņi informatīvie stendi pie kapsētu ieejām – Važītes, Priedīšu, Bērsteles baznīcas, Vidukļu, Rimdžūnu, Sarkaņu, Cielavu, Beķeru un Cērņu kapsētās (desmitajā – Sudmalu – kapsētā informatīvs stends bijis uzstādīts jau iepriekš).

Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs Aigars Sietiņš atklāja, ka pārrobežu projektā kapsētas digitalizētas, izveidots to digitālais makets.

«Cilvēki, kuriem interesē apbedīto cilvēku kapu kopiņas, var tās viegli atrast. Šādā veida digitalizācija veido vienu kopēju tīklu, kur cilvēks no Bauskas, Cesvaines vai Londonas var atrast jebkuru apbedīto. Mums bija iespēja, tāpēc projektam pieteicāmies. Redzējām, ka bijušie novadi arī jau savas kapsētas bija digitalizējuši, tāpēc projekts ļāva neatpalikt.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Aigars Sietiņš, Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs

Uz informatīvā stenda izvietotas digitalizēto kapsētu shēmas, kā arī informācija par kapsētu digitalizēšanu. Kartē atspoguļoti dati, kas fiksēti pēc kapsētu apsekošanas dabā līdz 2021. gada martam. Uz katra informatīvā stenda norādīts QR kods, to skenējot ar telefonu, ir iespēja apskatīt un virtuāli izstaigāt kapsētu.

Rundāles pagasta Priedīšu kapsētas pārzinis Jānis Brikers piekrīt, ka mūsdienās no digitalizācijas darbiem, tostarp arī kapsētu digitalizācijas, nekur nevarētu izsprukt.

Katrā ziņā piederīgajiem šī ir pozitīva lieta. Man darbs ar to nemainās, bet tagad radinieki apbedīto cilvēku var atrast daudz vieglāk. Tā kā esmu vietējais un šos kapus pārzinu 18 gadus, zinu un varu palīdzēt atrast kopiņas. Tomēr tagad tas ir daudz vieglāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Jānis Brikers, Priedīšu kapsētas pārzinis

Viņam piekrīt Vita Muceniece, Rundāles pagasta Važītes kapsētas kapu pārzine. «Tas bija vajadzīgs, vērtēju to pozitīvi, jo tagad cilvēkiem ir lielāka skaidrība, kur katrs aizgājušais ir apglabāts. Nav vairs jāmeklē dokumentos, vēl jo vairāk, ja daudzi no tiem jau atrodami arhīvos. Protams, šī sistēma tiek modernizēta, apbedītie cilvēki tiek atrasti,» saka V. Muceniece.

Projektā Rundāles apvienībā digitalizētas desmit kapsētas 27,91 ha kopplatībā. Iepirkumu procedūrā noskaidrots, ka šo darbu veica SIA «CEMETY». Kopiņas tika fotografētas, izveidota digitālā datubāze un kapsētu karte, bijusi speciālistu apmācība darbam ar datubāzēm. Šogad vēl plānota informatīvā kampaņa arī iedzīvotājiem Rundāles, Svitenes, Viesturu pagastā, kuras laikā iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar padarīto un iespējām aktualizēt datus kapsētu digitalizācijas un informācijas uzturēšanas sistēmā www.cemety.lv.

Minētajā sistēmā pieejami dati par desmit kapsētām Rundāles pagastu apvienībā; katru kapsētu ir iespējams virtuāli izstaigāt – uzspiežot uz kapavietas, atveras informācija par apbedītajiem un vietas foto; iespējams meklēt apbedīto pēc vārda un uzvārda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ekrānšāviņš Važītes kapsētai no vietnes cemety.lv.

Līdzfinansējums kapsētu digitalizācijai ir no «Interreg» V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu programmas projekta «Kapsētu administratīvo pakalpojumu efektivitātes un pieejamības uzlabošana Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionos».

Kā informē pašvaldībā, kopējā summa visiem projektā iesaistītajiem sadarbības partneriem – Biržu rajona pašvaldībai Lietuvā, bijušajām Rundāles, Iecavas un Neretas pašvaldībām Latvijā – ir 485 054,92 eiro, no kuriem 412 296,66 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums, bet bijušā Rundāles novada pašvaldībai projekta finansējums sasniedza 72 343,22 eiro, no kuriem ERAF līdzfinansējums – 61 491,73 eiro. Pēc projekta dokumentācijā rakstītā, tam jānoslēdzas šī gada 30. aprīlī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

 1. Man nepatik..lieciet mirusajiem mieru…piederigie zin savu tuvinieku atdusas vietas vai visai pasaulei tas jazina…mirusie jau ir citur.kur nav vairs ne varda ne uzcvarda be laika..kapos ir tikai vinu miesa..bet dvesele zvaigznes..paies gadu desmiti un tadus vairs neviens nepazis..daudzi tiks uzglabati virsuu.un pec gadsimta pat nebus caurs kas kapus kopj..lieciet nu mieru ar savu digitaluzaciju vismaz mirusajiem.

  1
  2
 2. Sietiņ ,kas tas par atkritumu poligonu pie kapiem,tās gonkas arī vajadzētu aizliegt ,pie kapiem vajadzētu ētiku ievērot .

  1
  1
 3. Jā, patiešām, cik ilgi driftotāji pulcēsies poligonā? Vai tiešām šī pulcēšanās un riepu kaukšana pie kapiem ir vēlama un pieļaujama?

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.