Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rundāles pils pamatakmens ielikšanas gadadienā – pils īpašās krāsnis un laikmetīgā deja

Atzīmējot Rundāles pils pamatakmens ielikšanas gadadienu, 24. maijā Rundāles pils muzejs piedāvā apmeklētājiem iepazīt pili neparastā veidā – vērojot laikmetīgās dejas etīdes pils telpās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešdien no plkst. 17 līdz 18 “atdzīvosies” lauku sievas un vīri no gleznojumiem uz Rundāles pils krāšņu podiņiem. Tēlos iejutīsies Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas mākslas studenti horeogrāfes Olgas Žitluhinas vadībā, „Bauskas Dzīvei” vēsta Andra Jakoviča, Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību galvenā speciāliste.

Viņa atklāj, ka dejotāji uzstāsies četrās pils telpās – “Itāļu salonā”, hercoga ģērbistabā un guļamistabā, kā arī “Valdnieku salonā”. Tajās visās apskatāmas Rundāles pils oriģinālās podiņu krāsnis, taču īpašas uzmanības vērtas ir krāsnis hercoga guļamistabā – tās ir vienīgās pilī, kas kopš uzmūrēšanas 1740. gadā nav pārmūrētas un saglabājušās ar nenozīmīgiem bojājumiem.

Svinību centrālais notikums šogad būs Laumas Lancmanes un Valdas Vilītes grāmatas “Rundāles pils krāsnis” atvēršana. Šajā bagātīgi ilustrētajā izdevumā apskatīta Rundāles pils krāšņu izgatavošanas, saglabāšanas un restaurācijas vēsture, minēti meistari, krāšņu tipi un sižeti, kas izmantoti podiņu apgleznojumā. Izdevumā raksturoti visi pils vēsturiskās apkures sistēmas elementi (bez krāsnīm arī kamīni, pavardi, dūmvadi un skursteņi), un grāmatā iekļautas fotogrāfijas un apraksti arī no pils krāsnīm, kas nav saglabājušās līdz mūsdienām, paskaidro A. Jakoviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmata ir bilingvāla – teksts lasāms latviešu un angļu valodā. Krāsainos fotoattēlos iespējams tuvplānā izpētīt detaļas, kas parasti pils apmeklētājiem paliek neieraudzītas. 24. maijā muzejā grāmatu varēs iegādāties par īpašu cenu.

A.Jakoviča akcentē, ka Rundāles pils krāsnis uzskatāmas par lielāko 18. gadsimta otrā ceturkšņa krāšņu ansambli Latvijā. Tas tapis pils celtniecības pirmajā posmā no 1737. līdz 1740. gadam.

Titulattēlā – Krāsns hercogienes buduārā, Johans Mihaels Grafs, 1768.g. Foto no Rundāles pils muzeja arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.