Putnu vērotājs Kaspars Funts atklāj, ka garās aukstās naktis ir īpaši grūtas mazputniņiem kā zīlītēm, zvirbuļiem, dzilnīšiem, žubītēm u.c. Tiek prognozēts, ka naktī uz svētdienu un pēc tam uz pirmdienu varētu būt pat līdz mīnus 20 grādiem. Un šādā laikā putniņiem jāpatērē lielas enerģijas rezerves, lai uzturētu ķermeņa temperatūru.
Tāpēc cilvēki aicināti nākt talkā apkaimes mazputniņiem, laikus putnu barotavā izliekot ar kalorijām bagātu barību.
K. Funts iesaka barotavas piepildīt jau vakarā, tiklīdz iestājas tumsa, vai agri no rīta vēl pirms rītausmas. Saltajā naktī putniņi būs patērējuši ļoti daudz enerģijas, tāpēc atjaunot rezerves tiem jāvar jau līdz ar pirmo gaismu. Piemēram, zilzīlīte un lielā zīlīte vienas nakšņošanas laikā var zaudēt pat 5% no sava ķermeņa svara, turklāt aukstā laikā rezerves izsīkst ātrāk nekā maigākos laikapstākļos. Daudzi no mazajiem putniem ziemas dienā, turpat nepārtraukti meklējot barību, tik vien tauku spēj uzkrāt kā vienas nakts pārlaišanai.
Šajā laikā putniem ļoti noderēs kalorijām bagātās saulespuķu sēklas, svaigs cūkas speķis vai cūku tauki. Protams, nekas no tā nedrīkst būt sālīts vai vircots.
Tāpat putnu vērotājs atgādina, ka, sākot putnus barot, tas obligāti jāturpina visu ziemu līdz pat pavasarim, kad pazūd sniegs un sals. Putni pierod pie barības barotavā: tie atlidos un gaidīs ēdamo, nevis izmantos dārgo dienas laiku lietderīgi. Bet tas nozīmē, ka nepaēduši tie auksto nakti var arī nepārlaist.
K. Funts piekrīt, ka dabā putniem pašiem jāspēj sameklēt barību un vārgākie ir pakļauti dabiskajai atlasei, tomēr kāpēc gan nepalīdzēt piemājas mazputniņiem pārlaist auksto ziemu un sagaidīt pavasari. Arī vērot daudzveidīgās putnu saimes rosību barotavā ir aizraujoša un iepriecinoša nodarbe.
Titulattēlā – Viena no barotavu biežākajām viešņām ir zilzīlīte ar amizantu koši zilu «čupčiku» uz galvas, tā “Bauskas Dzīvei” iepriekš stāstījis ornitologs Agnis Bušs Kurmenē. Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.
Reklāma