Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

SIA “Latvijas vēja parki” piešķirtas tiesības slēgt apbūves tiesības līgumu par teritorijām Bauskas novadā

Lai īstenotu valstij stratēģiski nozīmīgu vēja parku izbūvi, A/s “Latvenergo” un A/s “Latvijas valsts meži” (LVM) kopuzņēmumam SIA “Latvijas vēja parki” ir piešķirtas tiesības iegūt apbūves tiesības noteiktās Latvijas valsts mežu teritorijās. Lai īstenotu vēja elektrostacijas (VES) ar kopējo jaudu vismaz 800 megavatu (MW), tās kopā ar saistīto infrastruktūru tiks projektētas, izbūvētas un ekspluatētas uz valsts īpašumā esošām zemēm, kuru apsaimniekošanu veic LVM, portālu informēja SIA “Latvijas vēja parki” valdes priekšsēdētājs Jānis Urtāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tādējādi apbūves tiesības, veicot par tām vienreizēju maksājumu 3,14 miljonu eiro apmērā, saņemtas teritorijām Bauskas, Ķekavas, Limbažu, Valkas, Valmieras, Aizkraukles, Ogres, Balvu, Ludzas un Ventspils novadā. Kopā par apbūves tiesībām visa līguma darbības laikā tiks samaksāti aptuveni 154 miljoni eiro. Atbilstošajās teritorijās notiek ietekmes uz vidi novērtējums, kas ir īpaši būtisks turpmākajā projekta gaitā un saziņā ar vietējo sabiedrību.

Uzņēmuma “Latvenergo” pārstāvis Edgars Liepiņš pastāstīja, lai atrastu optimālāko novietojumu vēja elektrostacijām, izpēte sākta arī vairākām teritorijām Bauskas novadā. Vēja elektrostaciju parka “Bauska – Ķekava – Ogre” platība, kas būtu piemērota VES būvniecībai, ir 2445 hektāri.

Vēja elektrostaciju parks izvietotos Vecumnieku pagastā. E. Liepiņš norādīja, ka paredzētās darbības ietvaros plānots uzstādīt līdz 20 vēja elektrostacijas ar jaudu līdz 8 MW, bet maksimālais augstums var sasniegt 300 m, rotoru diametrs līdz 200 m.  Saražoto elektroenerģiju iecerēts nodot pārvades tīklā, izmantojot esošo augstsprieguma elektropārvades kabeļu līniju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēja elektrostaciju parka “Ogre – Bauska – Aizkraukle” projekta īstenošana paredzēta Ogres novada Birzgales pagastā, Bauskas novada Valles un Kurmenes pagastos un Aizkraukles novada Sērenes pagastā, kopējā teritorija 7644 hektāri.

Šeit plānots uzstādīt aptuveni 60 vēja elektrostacijas, kur katras stacijas nominālā jauda varētu sasniegt 8 MW. Uzstādāmo VES modelis un tā tehniskie raksturlielumi nav noteikti, to novietojums un skaits tiks precizēts ietekmes uz vidi novērtējuma procesa gaitā.

J. Urtāns atzīmēja, ka minētais projekts radīs iespējas arī citiem vēja enerģētikas attīstītājiem, jo Latvijai nepieciešamo jaudu attīstīšana iespējama tikai ar citu privātu uzņēmēju palīdzību, vēja parku izbūvē un attīstībā iecerēts iesaistīt vietējos komersantus, kas sekmēs vietējo uzņēmēju iespējas izveidot un stiprināt pieredzi vēja elektrostaciju piegādes un apkopes procesos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “Latvijas vēja parki” VES plāno izbūvēt pēc iespējas attālināti no apdzīvotām vietām. Vēja parku būvniecības vietu izvēlei tiek veikta vēja kartēšana, novērtējot piemērotākos ģeogrāfiskos apstākļus, kā arī būtiskākais vēju parku attīstībai ir izveidot tos tā, lai radītu pēc iespējas minimālu ietekmi uz vidi, ainavu un iedzīvotājiem.

Vēja parki netiks būvēti Natura 2000 teritorijās, mikroliegumos un to buferzonās, kā arī prioritāri tiek izvēlētas teritorijas ar mazāku ietekmi uz vidi, piemēram, jau esošās cirsmas. Tādējādi kopējā platība, kurā tiek veiktas izpētes, veido aptuveni 40 tūkstoši hektārus, kas ir mazāk par 10% no apjoma, ko LVM nocērt ik gadus meža atjaunošanas cirtē.

AS “Latvenergo” un AS “Latvijas valsts meži” kopuzņēmums SIA “Latvijas vēja parki” vēja parku attīstībai dibināts 2022.gada 22.jūlijā, lai veicinātu Latvijas virzību uz enerģētisko neatkarību un klimatneitralitāti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Urtāns norādīja, ka SIA “Latvijas vēja parki” ir nacionālā kapitālsabiedrība, kas ar atbildību izturas pret nacionālajiem resursiem, vides aizsardzības prasībām un vietējiem iedzīvotājiem, attīstot tādus vēja enerģētikas projektus, kas stiprina valsts konkurētspēju, palielinās zaļās elektroenerģijas ražošanas apjomus un nepieprasīs valsts subsīdijas. Nopelnītais bez starpniekiem paliks valsts un vietējo iedzīvotāju rīcībā.

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. 300m lieli milži. Jūtu līdz mierīgajai un klusajai dabai. Cilvēki, pārdodiet savus īpašumus jau tagad. Pret šo cilvēki nespēj cīnīties pat labi attīstītās valstīs. Pēcāk mājas jums tur neviens nepirks. Pat ne par grašiem. Cilvēkiem( pilnīgi veseliem), kuriem traucē rotoru radītais troksnis, vibrācijas, un nespēj gulēt iesaka dzert miega zāles. Tauta turās.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.