Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skaistkalnē svinēs Kanepeni

Skaistkalnē sākušies ikgadējie Kanepenes svētki, kas turpināsies līdz svētdienai, 7. augustam. Plašas svinības Kanepenes svētku ietvaros rīko arī Skaistkalnes katoļu dievnams, kuram atzīmē 330. jubileju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piektdien, 5. augustā, Skaistkalnē pie tautas nama notiks koncerts “Balta, balta pasaulīte”, kurā uzstāsies vietējie amatiermākslas kolektīvi, kā arī Latvijas Universitātes vīru vokālais ansamblis “Dancis” un dziedātājs Jānis Moisejs. Uz sarīkojumu iedzīvotāji aicināti tērpties baltas krāsas drēbēs.

Tikmēr Skaistkalnes katoļu baznīcā šī diena veltīta sasirgušajiem. Svēto Misi, aizlūdzot par slimniekiem un veselību, dievnamā vadīs Romas katoļu Rīgas metropolijas Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis. Pulksten 20 iecerēta vakarēšana ar dziesminieku Arni Miltiņu, sekos arī sarunas ar priesteri Andreju Mediņu. Vakars noslēgsies ar krusta adorāciju.

Foto: no albuma.

Skaistkalnes Kanepenē laicīgais vienmēr ir sadzīvojis ar garīgo pasauli, intervijā “Latvijas Avīzei” norādījis priesteris A. Mediņš. Viņš atzīmē, ka par Kanepenes tirgus esību pirmās ziņas sameklētas jau ļoti sen – 1713. gadā, kad no toreizējā Polijas karaļa Augusta II saņemta atļauja rīkot gadatirgu Skaistkalnes muižā. Nostāsti vēsta, ka Kanepene reiz bijis lielākais lauku gadatirgus Baltijas guberņā. Bet nosaukums radies no vārda “kaņepes”, kas hercoga Jēkaba laikā Skaistkalnes pusē bijis plaši kultivēts augs, darbojusies arī kaņepju pārstrādes manufaktūra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaistkalnes baznīcā Kenepene ierasti svinēta trīs dienas – no piektdienas līdz svētdienai. Piektdiena bija slimnieku diena, kad cilvēki no visas Latvijas brauca lūgties par savu vai tuvinieku veselību, savukārt sestdiena bija laulāto diena – uz Skaistkalni sabrauca pāri, kas laulājušies baznīcā, un šajā dienā atjaunoja solījumu viens otram. Galvenā bija svētdiena – ģimeņu diena, kad uz Skaistkalni sabrauca ģimenes no visas Latvijas.

Sestdien, 4. augustā, Skaistkalnē norisināsies tradicionālie sporta svētki. Aktīvās atpūtas nodarbēm aicina pulcēties pie Skaistkalnes vidusskolas. Vispirms startēs “Skaistkalnes skrējiens”, pēc tam sekos sporta spēles un individuālie starti. Pēcpusdienā Skaistkalnes tautas namā varēs noskatīties teātra izrādi, bet vakarā visi aicināti uz vietējo estrādi, kur varēs izballēties ar grupu “Starpbrīdis” un “Skaņa V” dīdžejiem.

Rosība šajā dienā būs arī pie baznīcas, kur jau no pulksten 9 darbosies Dižmāras tirgus, bet pulksten 11 bērni varēs iesaistīties radošajās darbnīcās un dažādās rotaļās. Svēto Misi sestdien vadīs Romas katoļu baznīcas Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins. Dienas noslēgumā interesenti aicināti pulcēties kafejnīcā pie Skaistkalnes dievnama, kur skanēs dzīvā mūzika un varēs sarunāties ar priesteri Andreju Mediņu. Sestdienas pašā izskaņā paredzēta izgaismošana un ērģeļmūzikas koncerts sakrālajā celtnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kanapenes svētku kulminācija gaidāma svētdien, 7. augustā. Jau rīta agrumā no pulksten 7 visi aicināti uz gadatirgu. No pulksten 10 pie dīķa būs dažādas atrakcijas bērniem, darbosies kartinga trase. Pie Skaistkalnes vidusskolas varēs aplūkot militāro tehniku. Dievkalpojums Skaistkalnes katoļu baznīcā sāksies pulksten 10, kuru lietuviešu valodā vadīs Kauņas diecēzes arhibīskaps Lionginas Virbalas SJ, bet pulksten 12 Svēto Misi celebrēs Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, kam sekos gaismas procesija Dievmātes pagodināšanai un agape Madonas pūtēju orķestra muzikālā pavadījumā.

Pulksten 16 mazākie Kanepenes svētku dalībnieki gaidīti putu ballītē.

Vakarpusē pulksten 19 svētki Skaistkalnes estrādē izskanēs ar koncertballi, kurā spēlēs grupa «Galaktika».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (21)

 1. ja nezini, tad vismaz , ja ne plašāk, tad rakstā pausto izlasi, bet vieglāk taču ir izrādīt savu, maigi sakot, muļķību.

  2
  7
 2. Citāts no raksta -“Rosība šajā dienā būs arī pie baznīcas, kur jau no 9 darbosies Dižmāras tirgus, ….

 3. Dižmāras-Lieltirgus-Dižtirgus.Māras?Kādreiz zemi kur mita nezinīšu senči dēvēja-Māras zeme(Sv.Jaunavas).

  3
  1
 4. Tur viss ies uz diviem gaņģiem-sestdien tirgus pie baznīcas, bet svētdien kā jau katru gadu -sporta placī. Bet kur tas tirgus pie baznīcas būs, tā arī nesaprotu- vai apkārt baznīcai valles iekšpusē, jo citur jau nav kur. Pārējie pasākumi arī uz divi gaņģi- Mediņš vadīs pa vakariem diskusija, bet citur būs balle un sporta pasākumi.

 5. Man, dzimušam un augušam Skaistkalnē, gan ir vislabāk zināms, ko to gadu desmitiem dēvēja par Kanapenes gadatirgu, arī tad, kad tas vēl notika ulmaņlaikos tajā saucamajā Tirgus laukumā, kur pēc tam kolhozs sabūvēja cūkukūtis. Bauskas novadā tāds Māras tirgus uzradās, kad sāka sestdienās tirgoties pie RIMI ieejas. Skaistkalnē tāds Māras tirgus nu nav bijis, it sevišķi jau Kanapenē, jo Kanapenes gadatigu nevienam nebija vajadzības vēl dēvēt par Māras, jo cilvēkiem bija zināms, ka Kanapene tiek svinēta pirmajā augusta svētdienā tikai Skaistkalnē .
  Būsim gudri , bet nebūsim pārgudri, neapstrīdēsim Skaistkalnes vēsturi, vēsture ir un paliek vēsture un no jauna to veidot par pagājušajiem gadiem vienkārši nav iespējams. Un Kanapenes gadatirgus nekad nenotika baznīcas laukumā, bet tirgus placī, kā toreiz teica. Pat Jēzus ņēma pātagu un izdzina muitniekus un tirgotājus no baznīcas, bet mēs gribam tos atkal pamazītēm savilkt atpakaļ, bet vai vajag?

  25
  1
 6. Par Māras zemi zinām. Mediņš Dižmāras tirgu varēja ierosināt svinēt vienlaikus visā bijušajā Māras zemē!

 7. tiešām zini, ka Mediņš Kanapenes gadatirgu pārdēvēja par Dižmāras tirgu, jeb žurnālistei tā patīkamāk, asociējas ar pie Rimi rīkotajam savulaik “ikpārnedēļniekiem”?

  3
  4
 8. Dienas noslēgumā interesenti aicināti pulcēties kafejnīcā pie Skaistkalnes dievnama, kur skanēs dzīvā mūzika un varēs sarunāties ar priesteri Andreju Mediņu.

 9. Jau vairāk kā nedēļu atpakaļ BDZ publicētajā svētku programmā rakstīts- Dižmāras tirgus un svētku programmu nesastādīja žurnāliste , tas tā -skaidrībai par šo tēmu. Un šī Dižmāra atkārtojas jau vismaz trešo reizi, ja bija gadījumā kļūda, to sen jau varēja izlabot.

 10. īstenībā ir 2 tirgi. viens ir baznīcas tuvumā, kur tirgo reliģiska satura priekšmetus, bet otrs ir laicīgais tirgus, kā mēs to saprotam tradicionālajā vietā. iespējams, ka to reliģiskā satura tirgu ir nosaukts kā Dižmāras tirgus, bet tas tad arī ir uzradies nesen. nosaukums, es domāju.

 11. Kurmenē, Pēterdienā pie baznīcas, nu gan netirgoja nekādus reliģiska satura priekšmetus, andelējās sākot ar gaļas izstrādājumiem, stādiem un beidzot ar lina kleitām!

 12. Bitīt matos es nesaprotu – kas tauta nemāk lasīt- skaidri un gaiši rakstīts, ka Dižmāras vai DižAndreja trigus SESTDIEN pie baznīcas savas svētās celle un celebrēsies tur Dieva svētībā, BET SVĒTDIEN būs visu vecais ierastais GADATIRGUS, kas jau gaidīs pirkt un pārdot gribētājus no pulksten 7.

 13. vien varēji pajautāt, kurš vai kas šīs afišas un sludinājumus par dižmāras tirgiem izvietoja, vai tiešām tā bija katoļu draudze ar vietējo tās “ganu” Mediņu priekšgalā, jeb to darbu veica vietējā pašvaldība ar “kultūras departamentu’ priekšgalā?

 14. Tu skaidri zini, ka Skaistkalnes pagasta kultūras darba organizators iesniedz BDz afišu par Skaistkalnes katoļu draudzes pasākumiem četru dienu garumā? Smiļģis teiktu ” Neticu!!!” Ir vēl arī otra afiša par pagasta pasākumiem un to gan iesniedza pagasts.Tādēļ , lūdzu, nejauc te gaisu ar savām muļķībām, izdomā ko ticamāku!!!

 15. Te sāk smirdēt pēc Pārupes cūku kompleksa , varbūt vienkārši vajag svinēt svētkus , kā kuram tīk bez SMAKAS…

 16. bet, tu skaidri zini, jo šos gadatirgus, ko jau sen kā rīkoja tieši Vecumnieku novada pašpārvalde, visu to laiku, kamēr baznīcā “darbojās” Paulīniešu ordeņa mūki, vai tagad, ar Mediņa “ienākšanu, viss pašvaldības “iestrādātais kā ar cirvi nocirsts”, neticās.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.