Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Direktori var pārmeklēt skolēnu mantas; vai Bauskas novada skolu vadītāji to jau dara?

Jau mēnesi, no 1. februāra, stājusies spēkā jauna norma Izglītības likumā, kas paredz tiesības skolas direktoram vai viņu pilnvarotajām personām pārmeklēt skolēnu mantas vai ierobežot viņu pārvietošanos, ja ir aizdomas par drošības, veselības vai dzīvības apdraudējumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aģentūra LETA citē Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidenta Rūdolfa Kalvāna prognozi, ka skolu direktori sākotnēji drīzāk sazināsies ar kārtībsargiem un «darīs visu iespējamo», lai sagaidītu kompetentos spēka struktūru pārstāvjus, kuriem varētu nodot aizdomīgo jaunieti, ja tāda vajadzība rastos. Lielāku ieguvumu no izmaiņām R. Kalvāns redz tiesībās ierobežot aizdomīgā skolēna pārvietošanos. Līdztekus, pēc viņa sacītā, izglītības iestāžu direktoru vidū izpratne par grozījumiem Izglītības likumā ir «50 uz 50».

Trūkst pārliecības

Lielākās šaubas saistītas ar pašu skolēnu pārmeklēšanas procedūru – skolu direktori neesot «tādās niansēs» apmācīti to darīt kā kārtībsargi, un informācija no regulējuma esot ļoti vispārīga, rāda «Bauskas Dzīves» aptauja Bauskas novada izglītības iestādēs.

Iecavas vidusskolas direktore Solveiga Lineja atklāj, ka labprātāk skolēnu mantas nepārmeklētu, cerot uz godprātīgu uzvedību un audzināšanu no vecāku puses. «Ja tomēr ir radušās aizdomas, ka apdraudēti citi skolēni, šīs normas ir veiksmīgi organizētas,» vērtē S. Lineja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iecavas vidusskolas skolēnu vecāki par jaunajām normām informēti jau pērn rudenī, aktualizējot informāciju vecāku sapulcēs. Par to runās arī šogad 25. martā, kad Iecavas vidusskolā norisināsies psihologa lekcija un pēc tās vecāku sapulces. S. Lineja stāsta: «Ir paredzēts, ka vecākus informēsim ne tikai par mantu pārmeklēšanu, bet arī par izmaiņām mobilo telefonu lietošanā izglītības iestādēs, kas stāsies spēkā 31. maijā.»

Mainīs noteikumus

Lai sagatavotu bērnus izmaiņām mobilo telefonu lietošanā, atgriežoties no pavasara brīvlaika, Iecavas vidusskolā mainīs iekšējās kārtības noteikumus, nosakot, ka starpbrīžos telefonus nevarēs izmantot 1.–9. klašu skolēni. Savukārt 10.–12. klašu skolēni mobilos telefonus varēs izmantot mācību nolūkos. «Mēs centīsimies pieklauvēt pie vidusskolēnu sirdsapziņas, lai viņi tik aktīvi neizmantotu mobilos telefonus starpbrīžos, parādot jaunākajiem skolēniem labu piemēru,» skaidro skolas vadītāja.

Iecavas vidusskolas kolektīvs turpina cīnīties arī ar skolēnu smēķēšanu. Direktore teic, ka šogad tas ir sastopams mazāk nekā pērn. Šajā mācību gadā skolā ir pastiprinātas skolotāju dežūras starpbrīžos. Lai gan tas ir papildu darbs pedagogiem, skolēni jūt, ka viņus pieskata, un tikai tā skola varot mēģināt tikt galā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

S. Lineja uzskata, ka personīgo mantu pārmeklēšana vairāk ir policijas darbs. Šajā mācību gadā Iecavas vidusskolā policijas reidi ir bijuši divas reizes, taču skolēni esot pietiekami gudri, tāpēc biežāk spēj noslēpt visu tā, lai viņi nav jāpārmeklē. Policijas reidā janvārī uzsvars likts uz pilngadīgajiem vidusskolēniem, ņemot vērā to, ka ir mainījies likums par elektroniskajām cigaretēm un to iegādi. Reidā atrasti pāris veipi un elektroniskās cigaretes.

Sadarbojas ar policiju

Bauskas Valsts ģimnāzijas direktore Linuta Ģerģe stāsta, ka aktualitātes un jaunie normatīvie dokumenti izrunāti gan skolēnu pašpārvaldē, gan skolas vecāku padomē, kur pārstāvēti visu klašu kolektīvi. Pēc vecāku padomes sēdes 19. februārī ir paredzēts informēt arī pārējos skolēnu vecākus par izmaiņām Izglītības likumā.

Šajā mācību gadā direktorei nav bijusi vajadzība pārmeklēt skolēnu mantas vai ierobežot pārvietošanos, taču iepriekšējā pieredze ģimnāzijā rādījusi, ka skolēni pēc direktores aicinājuma paši ir izņēmuši no somām visus priekšmetus, kas nav piederīgas mācību procesam, tāpēc Linutai Ģerģei nav bažu par to, kā process varētu norisināties praktiski. Skolā arī piekrīt policijas reidiem, lai policisti runātu ar skolēniem, stāstītu par aktualitātēm un pārmeklētu skolēnu mantas, ja tas ir nepieciešams.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Es nekad neesmu bijusi par to, ka direktoram ir jāpārmeklē somas. Mācoties ģimnāzijā, skolēniem ir jābūt tik godprātīgiem, lai nebūtu vajadzības pārskatīt mantas,» uzskata L. Ģerģe.

Piekrīt brīvprātīgi

Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece atklāj, ka pašai vēl nav bijusi pieredze ar skolēnu mantu pārmeklēšanu, taču ir bijušas situācijas, kad pedagogiem un direktorei ir bijušas aizdomas, un tad skolēni brīvprātīgi ir izņēmuši no somām liekās mantas. «Biežāk tomēr ir situācijas, kad ir jāpieaicina speciālisti, kuriem ir tiešas tiesības un pienākumi to darīt,» teic S. Vāverniece.

Direktore uzskata, ka pašlaik skolēnu personīgo mantu pārmeklēšana ir kutelīgs jautājums, tāpēc viņa vēlētos, lai to risina atbilstošas kompetences speciālisti. «Domāju, ka pārmeklēt somas es varēšu tikai tad, ja tas tiešām būs ārkārtas gadījums,» atzīst Skaistkalnes vidusskolas direktore. Viņa ir priecīga, ka risinājumu var rast ātri un uzreiz, jo situācijas mēdz būt dažādas, bet pārmeklēšanas process šķietot nedaudz pazemojošs gan direktoram, gan arī skolēnam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja tomēr nāksies pārmeklēt skolēnu mantas, Svetlana Vāverniece apņēmusies darīt to vietā, kur ir pieejamas videonovērošanas kameras, un pieaicināt lieciniekus, lai nerastos pārpratumi un spētu pierādīt, ka viss ir darīts likumīgi. «Tur pretī ir vecāki, ar kuriem ir jārod situācijas risinājums un sapratne,» pamato skolas vadītāja.

Skaiskalnes vidusskolas audzēkņu vecāki par jaunajām normām tiks informēti nedaudz vēlāk, kad nosūtīs vēstules, kurām pievienoti normatīvie akti. Līdz februāra beigām Skaistkalnes vidusskolas domes sēdē pārrunātas gan jaunās normas, gan jautājums par mobilo telefonu lietošanu. Direktore atklāj, ka skolēnu domei iesniegs priekšlikumu liegt telefonu lietošanu ne tikai 1.–6. klašu audzēkņiem, bet gan visai pamatskolai.

Pamatota pārbaude

Arī Vecumnieku vidusskolā vēl nav nācies pārmeklēt skolēnu personīgās mantas. Direktore Evija Preimane stāsta, ka jaunais regulējums ir iekļauts skolas iekšējos kārtības noteikumos un par to informēti vecāki, saņemot vēstules no klašu audzinātājiem un direktores. Atkārtoti par izmaiņām Izglītības likumā vecāki varēs uzzināt pavasara sapulcēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecumnieku vidusskolas direktori jaunās normas nesatrauc: «Ja mēs strādājam atbilstoši noteiktajām normām, tad aizsargātas ir abas puses.» Izmaiņas izglītības likumā direktore uzskata par vajadzīgām, ja tām ir pamatojums. Mantu pārmeklēšana nenotiks vienpersoniski, tajā iesaistīs arī sociālo pedagogu un administrāciju, pauž direktore. E. Preimane cer, ka šo metodi nevajadzēs pielietot, taču, ja nāksies, skolēna privāto mantu pārbaude būs pamatota.

Jau zināma kārtība

Pilsrundāles vidusskolas direktore Daiga Saka pauž, ka skolas iekšējās kārtības noteikumos jau iepriekš bijis punkts par nepieciešamību skolēnam uzrādīt savas mantas, ja to pieprasa skolas vadība. Šis process parasti norisinās direktores kabinetā, klātesot direktores vietniekiem audzināšanas un izglītības jomā vai klases audzinātājam. Sastādot protokolu, skolēns pats izņem liekās mantas no savas somas. Līdz šim tās ir bijušas elektroniskās cigaretes un nikotīna spilventiņi. «Darīt to skolēnu klātbūtnē būtu nepieļaujami, nekorekti un neētiski,» uzskata direktore.

Ņemot vērā to, ka Pilsrundāles vidusskolai ir bijusi līdzīga pieredze, direktorei jaunās normas satraukumu nerada: «Augustā vecāku sanāksmē katru gadu visus informē par skolas iekšējās kārtības noteikumiem, tāpēc vecāki zina par notiekošo.» Direktore priecājas, ka tagad šī lieta ir sakārtota arī valstiskā līmenī: «Ir apsveicami, ka tagad domā par bērnu drošību – sen jau vajadzēja tā!»

Foto: Re TV

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Lieciniekus vajag!No ielas,neitrālus.Savādāk,ja pārmeklējot no mantām kas pazūd,tad var izcelties skandāls.Par to pīpēšanu,nu lai tak pīpē!Pīpējuši skolās ir visos laikos,savu veselību taču vien bojā.Tas ka vēl piesārņo vidi,tās jau tik tādas muļķības.

    14
    8
  2. Tipiska ielas huligāna domāšana. Skolotāji zags, pīpēt ir derīgi un moderni…Muļķis.

    14
    2
  3. pīpēt būtu tas mazākais! Narkotikas un visādas tabletes, un, nedod Dievs!, arī kas tāds, kas tiek uztverts par ieroci. Mēs dzīvojam laikos, kad jauniešu psihe ir nestabila, viegli ietekmējama.

    18
  4. ta nu klopees.Tuuliit buus sods vecaakiem.Uzzradisies vesels bars beernu tiesiibu aizstaji.Manai pazinai deels itkaa gaaja uz skolu,bet vienmeer neaizgaaja,klainoja apkaart,bet maati nosuudzeja,ka liek daudz straadaat un esot tik paarguris.ka nevar aiziet uz skolu.Un noticeeja puisim…

    6
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.