
Ne Bauskas slimnīca, ne valsts tiesu eksperti morgu Biržu ielā vairs neizmanto, tomēr īpašnieks negrasās padoties, bet centīsies panākt līguma atjaunošanu.
Pēc «Bauskas Dzīves» raksta par Aināra Vilkauša uzņēmumam «Kalve Kandavā» piederošo morgu, ko Bauskas slimnīca vairāk nekā desmit gadus izmantoja bez nomas maksas, bet kopš 2023. gada līgums par mirušo glabāšanu noslēgts ar citu apbedītāju biroju, redakcija 4. februārī publicēja uzņēmēja atbildes vēstuli. Turpinot papildināt un precizēt informāciju, uzdevām jautājumus Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centram (VTMEC) un Bauskas slimnīcas valdes loceklei Margaritai Epermanei.
Kā rakstiskā atbildē e-pastā norāda VTMEC, tā pamatfunkcija ir tiesu medicīniskās ekspertīzes mirušajiem kriminālprocesos, bet ne morga pakalpojumi. «Kopš 2016. gada VTMEC plānos ir attīstīt infrastruktūru reģionālo slimnīcu teritorijā un atteikties no sadarbības ar privātiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem, kā arī izbeigt darbību vietās, kur nav rentabli uzturēt infrastruktūru, ir neliels ekspertīžu skaits, telpas un aprīkojums ir tehniski un morāli nolietots un rada darba drošības un piekļuves riskus,» skaidrots atbildē.
Kā informē valsts iestāde, 2017. gadā izbeidza darbību struktūrvienība Jūrmalā, 2020. gadā – Tukumā, 2021. gadā optimizēta VTMEC struktūra, izveidojot septiņas reģionālās struktūrvienības atbilstoši reģionālo slimnīcu kartējumam. 2023. gadā izbeigta telpu iznomāšana apbedītājam Rīgā, ar 2025. gadu pārtrauktas un uz Jelgavu pārvirzītas mirušo tiesu medicīniskās ekspertīzes Bauskā, kur vidēji notikušas divas ekspertīzes mēnesī. «Dzīvo personu ekspertīzes cietušo un procesa virzītāja ērtībām pagaidām saglabātas Valsts policijas telpās Bauskā, tomēr arī šeit telpu stāvoklis būtu jāuzlabo,» norāda VTMEC pārstāvji.
Savukārt M. Epermane skaidro: «Slimnīca nenodarbojas ar morgu, bet nodrošina stacionāros pakalpojumus un mirušu cilvēku uzglabāšana ir atbalsta funkcija. To mēs nodrošinām.» Jau vēstīts, ka Bauskas slimnīcai no 2023. gada noslēgts līgums ar apbedīšanas biroju «VK Vita», kas nodrošina mirušo transportēšanu un vienas diennakts glabāšanu. Kā norāda slimnīcas vadītāja, līgums būs spēkā līdz 2026. gadam vai līdz paredzētās summas – 9999 eiro – izpildei.
Savukārt iemesls 2010. gadā bez nomas maksas un termiņa noslēgtā līguma ar «Kalve Kandavā» pārtraukšanai bija prasība publisko iepirkumu pakalpojumus slēgt ne ilgāk kā pieciem gadiem, skaidro M. Epermane. «Jebkurā gadījumā līgums tiktu caurskatīts un pārskatīts, un notiktu iepirkums pēc Publisko iepirkumu likuma par ārpakalpojuma, šajā gadījumā mirušu cilvēku uzglabāšana, pirkšanu,» papildina vadītāja.
Viņa piebilst, ka ar «Kalve Kandavā» 2023. gadā rīkotās cenu aptaujas rezultātā līgumu nemaz nevarētu slēgt, jo uzņēmumam bija nodokļu parāds valstij. Nodokļu parāda neesamība bija viens no iepirkuma nosacījumiem, lai slimnīca varētu būt droša par pakalpojuma sniedzēja stabilitāti.
Ainārs Vilkaušs negrasās padoties, jo nepiekrīt, ka Bauskas novada ļaudīm ar aizgājēju pavadīšanu nekas nebūtu mainījies. Viņaprāt, ekspertīzes rīkošana Jelgavā sagādā neērtības, turklāt par to papildus būšot jāmaksā aizgājēja tuviniekiem, kuri par to iepriekš neesot informēti.
«Tagad ar civilo aizsardzību viss ir svarīgs, arī morga esamība,» «Bauskas Dzīvei» pauž A. Vilkaušs, «gribu panākt, lai tas kalpotu kā morgs Bauskas novada iedzīvotājiem. Kaut vai pilsēta un slimnīca nemaksā neko, bet strādā godīgi un precīzi ar apstiprinātiem cenrāžiem, lai cilvēki zina, par ko un cik jāmaksā.»
Viņš norāda – nodokļu parādi izveidojušies tāpēc, ka morga iekārtošanai iepriekš aizņēmies naudu un bijuši jāmaksā procenti. «Mani noraidīja par neizdevīgāku cenu. Nevaru garantēt konkrētu cenu, ja no slimnīcas mirušos ved citur, bet man pasaka, ka aizgājēju plūsmu nevarot koriģēt. Es neuzspiežu, lai saistības pilda kāds cits, kas var lētāk, bet lai izmanto morgu tam, kam tas paredzēts.»
«Bauskas Dzīve» aicina novadniekus, kam mirušo medicīniskās ekspertīzes norise Jelgavā vai glabāšanas vietas maiņa radījusi neērtības, informēt par to redakciju.
Foto: no arhīva
Visus mudina gatavoties x stundai, ko darīs tajā gadījumā Bauskas dome, pārslogos Jelgavu? Tuvredzīgs skatījums, kamēr nekas nenotiek, tikmēr viss labi, un ko darīs tad, kad nebūs laika domāt?
Man domāt,ka takā vajadzētu morgu. Nepatīkami runāt,bet vajag.
Nu, protams, ka morgs tuvumā ir ērtāks nekā braukt uz citu pilsētu.
Man arī patiktu, ka morgs paliek, jo šad tad to apmeklēju, kad atbraucu uz pilsētu. Tagad nesanāks, jo tais slimnīcas saldētāvās nelaiž iekšā. Jādomā kā uz Jelgavu tikt, man autobuss pa taisno neiet uz Jelgavu. Varu braukt uz Bausku, vai uz Rīgu un, tad tālāk uz Jelgavu, bet tas tā apgrūtinoši man vecam cilvēkam. Visu tik kaut kur pārcelt , bet par mums vispār nedomā! Nu, varēja jau atstāt tur to morgu, lai tais retajās reizēs, kad braucu uz pilsētu varu aiziet pastaigas pēc apskatīt. Ieteiktu īpašniekam kādas pāris dienas nedeļā arī atļaut iekšā ieiet, būtu gatava arī kādus pāris kapeiciņas samaksāt. Gribas to remontu redzēt.
Kad nevajag,tad nevajag.Tiksimies kolumbārijā!
Ja cilvēks gados nomirst daudzdzīvokļu mājā un nav nekā krimināla, tikai vecums, kur tad līdz izvadīšanai tās dienas viņu lai liek , mājas pagrabā taču nevar. Kur tad izeja, vest no Bauskas uz Jelgavu tikai uzglabāšanai ir kaut kā dīvaini un neloģiski, nav jau privātmāja ar šķūnīti. Morgam tomēr jābūt, ja jau ir sauklis – viss cilvēkiem un cilvēku ērtībām ! Kas to var izskaidrot un dot risinājumu vienkāršam cilvēkam !
Cik tad šobrīd ir to cilvēku, kas paši rīko bēres Lielākā daļa visu uztic apbedīšanas firmām – tie arī mirušo paņem un pie sevis glabā. Tieši uz morgu ved kriminālos.