Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Šodien pusdienlaikā Mežotnes pilskalnā sākas un līdz vēlam vakaram turpinās Bauskas novada svētki

Šodien, 13. maijā, no plkst. 13 ar plašu programmu Mežotnes pilskalnā tiks svinēti Bauskas novada svētki «Zem zelta ozola zariem». Par svētku saukli izvēlēts: «Nāc, kāp augstu Lielupes krastā, klausies un skaties – ieraugi seno un jauno Zemgali!», informēja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā novēroja „Bauskas Dzīve”, vakar pilnā sparā notika svētku norišu vietu iekārtošana. Tika būvētas skatuves – viena Lielupes krastā, senās zemgaļu ostas tuvumā, otra – zālienā pie Mežotnes baznīcas.

Jau krietni pirms svētkiem un to norises laikā un vietā ir noteikti satiksmes ierobežojumi. Ceļš gar Lielupi (sākot ar posmu aiz Mazmežotnes muižas) jau ir  slēgts un tur aizliegts iebraukt līdz 13. maija plkst. 24.

Bauskas novada iedzīvotājiem un svētku apmeklētājiem 13. maijā tiek ieteikts izmantot pašvaldības organizēto transportu uz novada svētku norises vietu – Mežotnes pilskalnu. Kā skaidro pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļā, izbraukšana no Bauskas un atgriešanās tiek organizēta pie Bauskas novada administrācijas ēkas (Uzvaras iela 1, Parka ielas pusē).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No Bauskas līdz stāvlaukumam pie Mežotnes baznīcas autobuss kursēs: plkst. 13; plkst. 15; plkst. 17 un plkst. 19. No Mežotnes baznīcas līdz Bauskai: plkst. 13.20; plkst. 15.20; plkst. 17.20; plkst. 19.20 un plkst. 24.

Bauskas novada pašvaldībā precizēja, ka lielajam notikumam budžetā ieplānoti nepilni 65 tūkstoši eiro – desmit tūkstoši Rundāles apvienības pārvaldes Mežotnes pilskalna kompleksa budžetā un nepilni 55 tūkstoši Bauskas novada administrācijas kultūras nodaļas budžetā. Papildus šai daļai dažas svētku aktivitātes notiks projekta «RunRaRo» ietvaros.

Bauskas novada svētkos dienas garumā gaidāmas laikmetīgas izklaides visai ģimenei, Vīna kalna rituālu iedarbināšana un vakarā – koncerts Lielupes krastā. Paredzēts, ka svētki sāksies pulksten 13 un dienas gaitā norisināsies vairākās vietās – Mežotnes pilskalna plakumā, senpilsētas laukumā, Mežotnes baznīcā, Vīna kalnā un Lielupes krastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sestdien Mežotnes pilskalna plakuma viduslaiku teltī varēs apskatīt, aptaustīt un pacilāt seno bruņojuma aprīkojumu – cirvjus, šķēpus, zobenus, vairogus. Notiks arī loka šaušanas turnīrs un paraugdemonstrējumi.

Savukārt tie, kuriem interesē smalkāki izstrādājumi un aktivitātes, varēs vērot amatnieku paraugdemonstrējumus bronzas liešanā, dzintara apstrādē, rūnu rotu darināšanā, aušanā un celošanā. Svētku apmeklētāji varēs iemēģināt roku rotu darināšanā, iepazīstot senās tradīcijas. Savukārt no pulksten 17 līdz 17:30 būs iespēja skatīt seno zemgaļu cīņu, 1220. gada Mežotnes pilskalna ieņemšanas kaujas rekonstrukciju. Turnīru komentēs vēsturnieks Normunds Jērums.

Paralēli šīm aktivitātēm Mežotnes pilskalna senpilsētas laukumā svētku mazākie apmeklētāji varēs ieslīgt dažādu spēļu un darbnīcu pasaulē, bet pie Mežotnes baznīcas vērot Liepājas ceļojošā cirka «Beztemata» atraktīvos priekšnesumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laukumā būs pieejamas lielās koka spēles, bezmaksas zirgu izjādes, darbošanās kopā ar Zemgales saimnieci Dairu Jātnieci, būs iespēja arī radoši izpausties akmentiņu gravēšanas darbnīcā. Savukārt ceļojošā cirka priekšnesumos gaidāma žonglēšana ar dažādiem priekšmetiem, burvju un ekstrēmie triki, monocikli, jautri komentāri un pasākumu apmeklētāju iesaiste. Mākslinieku uzstāšanās notiks vairākas reizes.

No pulksten 15 līdz 22 līcī Mežotnes pilskalna pakājē, Zemgaļu ostā, ikvienu interesentu gaidīs vikingu liellaiva «Üxkull».

Pie Mežotnes baznīcas sestdien darbosies arī tirdziņš. Pašvaldībā informēja, ka tirdziņam pieteikušies 35 tirgotāji, no kuriem 24 tirgus dalībnieki – amatnieki, mājražotāji, bet 11 ir ēdinātāji, nišas tirgotāji. Tirgotāju preču sortiments: medus, smiltsērkšķu, kaņepju produkcija, maize, halva, vīns, konfektes, barbekjū mērces u. c. Piedalīsies arī amatnieki ar saviem koka izstrādājumiem – koka spēlēm, virtuves dēlīšiem, rotaslietām, ādas lietišķās mākslas darbiem – albumiem, grāmatām, jostas somiņām; vilnas izstrādājumiem, pirtslietām, dabīgo izejvielu krēmiem, būs arī rokdarbnieces ar kokvilnas un lina izstrādājumiem, tamborējumiem, filca rotaļlietām. Piedalīsies arī zīmols «Stila lampas» no Saulkrastu novada, tautas lietišķās mākslas studijas «Bauska» pārstāve Aiva Linkeviča ar arheoloģiskiem tērpiem, bērniem būs sejas apgleznošanas darbnīca ar sejas apgleznotāju Līvu Annu Druvu no Rīgas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk nekā puse tirgotāju ir no citiem novadiem, no Bauskas novada – 11 tirgus dalībnieki. No ēdinātājiem un nišas piedāvātājiem ir tikai viens no Bauskas novada, četri ir no Rīgas, bet pārējie ir no citām Latvijas vietām.

Tirgotāju un ēdinātāju maksa noteikta pēc Bauskas novada domes saistošajiem noteikumiem «Par ielu tirdzniecību un nodevu par ielu tirdzniecību publiskās vietās Bauskas novadā». Jāmin, ka Bauskas novadā reģistrētiem pārstāvjiem tirgošanās ir bez maksas, bet andelmaņiem no citiem novadiem par tirdzniecības vietu būs jāmaksā 15 eiro, bet ēdinātājiem un nišas produktu tirgotājiem būs jāšķiras no 25 – 45 eiro atkarībā no piedāvātās produkcijas.

Vīna kalnā apmeklētāji aicināti godināt seno zemgaļu spēku un viedumu, veicot senos rituālus, iepazīstot zīmju nozīmes, sajūtot Ūsiņa laika zemes un augu pirmatnējo spēku. Sākot ar pulksten 15, te notiks darbnīcas, kas saistītas ar sentautu zināšanām un dzīves gudrību, kā arī folkloras kopu sadziedāšanās. Te būs arī gaismas plosta darināšana Ieviņu dzimtas vadībā, norisināsies Ūsiņa rituāls seno ritu un godu vadītāju Ineses Krūmiņas un Jāņa Ata Krūmiņa vadībā kopā ar vīru kopu «Vilki».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pulksten 18 Mežotnes baznīcā varēs ļauties zvanu maģiskajam skanējumam Liepājas zvanu ansambļa «Campanella» izpildījumā.

Vakarpusē no pulksten 19 Lielupes krastā uz centrālās skatuves uzstāsies folkloras kopa «Kokle», postfolkloras grupa «Zari», dziedātāja Katrīna Dimanta un «Zeltrači», mūsdienīgs kokles spēles meistars Dzintars Lipors, vīru kopa «Vilki».

Pulksten 21.30 ieplānota gaismas plosta laišana Lielupē, bet pulksten 22 īstu jaudu svētkiem piedos koncertteiksma «No krastiem» ar spēkpilnu bungu un dūdu mūzikas grupas «Auļi» un kora «Anima» skanējumu. Pēc priekšnesuma ikviens varēs piedalīties latvju dančos ar grupu «Folkkardio» un Rīgas danču klubu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nokļūšana uz svētkiem ir pašu apmeklētāju ziņā. Pašvaldībā šīs nedēļas sākumā vēl nevarēja precizēt, vai tiks organizēti speciāli autobusa reisi no Bauskas novada pagastiem nokļūšanai uz Mežotnes pilskalnu. Ja būtu ļoti liela interese par organizētu transportu no iedzīvotājiem, tad tas būtu pašvaldībai jāiepērk kā ārpakalpojums. Taču pagaidām šādas informācijas nav.

Tāpat svētku apmeklētājiem jārēķinās, ka autostāvvietu skaits ir ierobežots. Pašvaldībā norādīja, ka skatīsies, vai stāvlaukuma iekārtošanai būs izmantojama kāda Mežotnes pilskalna tuvumā esoša pļava. Citādi transportlīdzekļu novietošana plānota autoceļa V1039 Mežotne – Viesturi – Jaunsvirlauka malā. Ieliktais Mežotnes gājēju tiltiņš nodrošinās apmeklētāju nokļūšanu arī no Mežotnes puses, kur iespējams atstāt arī savu braucamo.

Pērn svētki notika 4. jūnijā. Vaicājot, kālab Bauskas novadā neiedibina vienotu tradīciju pašvaldības svētku norisei, novada domē paskaidroja, ka nolemts katru gadu svētkus rīkot citā vietā un laikā, tādējādi ikvienu dalībnieku un viesi iepazīstinot ar vērtīgākajām Bauskas novada kultūras tradīcijām, vēsturi, cilvēkiem un vietām. Šogad tas ir Mežotnes pilskalns Rundāles pusē, 2024. gadā svētki notiks Bauskā un būs veltīti pilsētas 415. jubilejai. «Tā svētki turpinās savu ceļu, ik gadu piestājot citur, lai izstāstītu kādu jaunu stāstu,» norādīja Bauskas novada domē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Bauska tomēr var, precizāk Rundāle! Svētki izcili ar ļoti skaistu noslēgumu. Ar ģimeni jutāmies kā ģimenes pasākumā, kur visu dienu varēja pavadīt kā bezmaksas vasaras nometnē! Bērni gan uz noslēgumu piekusa, bet tas ļāva vecākiem mierīgi izbaudīt vakara brīnišķigo noslēgumu. Bravo! Lai tik pat skaisti un interesanti nakamie svetki!:)

    20
    4
  2. bez izpriecu piedāvāšanas kaut pāris reižu gadā vietējā vara nevar iztikt, bet ar to maizes dalīšanu tai sanāk kā jau sanāk.

    1
    9
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.