Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Var balsot par Ainavu arhitektūras balvas simpātiju, arī Bauskas novada diviem objektiem

No 25. aprīļa līdz 1. jūnijam sabiedrisko mediju portālā www.lsm.lv norisinās balsojums par Latvijas Ainavu arhitektūras balvas simpātiju nominācijā “Ārtelpa”. Balsojumā iekļauti arī divi pieteiktie objekti no Bauskas novada – “Japānas dārzs Zemgales lauku ainavtelpā. Dizains, sintēze, kompozīcija” Viesturu pagastā un “Dzirnavu pārbūve par Rundāles dzirnavu muzeju” Rundāles pagastā, portālu informēja Latvijas Ainavu arhitektūras asociācijas valdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Ainavu arhitektu asociācija informē, ka līdz 7. maijam Rīgas ārtelpā – sabiedriskā transporta pieturvietu digitālajos ekrānos – ir skatāma izstāde, kas vēsta par vērtībām ārtelpā, procesos un personību ieguldījumā un ietver konkursā “Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” saņemtos 57 pieteikumus, no kuriem 46 objekti ir kategorijā “Ārtelpa”. To vidū ir arī divi Bauskas novada objekti – Japānas dārzs un Rundāles dzirnavu muzejs.

Japānas dārza projekta autore un izstrādātāja ir Iveta Burkāne. Objekta būvniecība noritēja no 2002.-2004.gadam, ekspluatācijā tas nodots 2006.gadā. Objektu konkursam pieteikusi Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Aija Ziemeļniece.

“Japānas dārzs izveidots līdzās lauku sētai 20 gadus atpakaļ. Starp apbūvi un Japānas dārzu ir t.s. priekšdārzs jeb latviskais dārzs, kas veido kompozicionālu pāreju mērogā, dizainā un augu valsts dažādībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir vizuāli nolasāma gan dārza nacionālās identitātes atšķirība, gan kopējais abām identitātēm. Īpaši tas ir attiecināms uz gadalaiku maiņu un augu valsts īpatnībām (pavasaris, vasaras pilnbrieds, rudens salnas, sarma, sniegputeņu laiks). Augu dendroloģiskās īpašības, agrotehnoloģija, laistīšanas sistēmas utt. uzturēšana liek saimniekiem ļoti rūpīgi sekot līdzi dārza ģenēzei un tā attīstības jeb transformācijas procesiem,” vēstīts aprakstā.

Rundāles dzirnavu muzeja pasūtītājs ir SIA “Rundāles dzirnavas” (ierosinātājs Ivans Bergmanis), projektu izstrādāja SIA “Vimbas MF” ( autore ainavu arhitekte Una Īle), objekta būvniecība notika no 2018.-2019. gadam.

“Veiksmīgs ārtelpas kompozicionāli funkcionālais konteksts – kultūrvēsturiskajam būvapjoms (sarkano māla ķieģeļu arhitektūra) ar ārtelpas dizainu. Tas ir attiecināms uz mēroga, formas un kolorīta ārtelpas izveides izvēli, lai nenomāktu vēsturisko ēkas auru. Industriālā mantojuma lietišķums arhitektūrai un tās ārtelpai – bez pārspīlēta romantisma meklējuma formās, līnijās, stādījumos.Lakoniski lineārs risinājums ar plašu cietā seguma laukumu pasākumiem. Atsevišķa zona bērnu rotaļām ar stādījumiem un zālieniem. Milzīgo ārtelpas mērogu kopā satur dzirnezera ūdenstilpne – Īslīces upes uzpludinājums- kā gleznaina līdzenuma ainavtelpa blakus Rundāles pilij,” norādīts pieteikumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Ainavu arhitektūras balva ir ainavu arhitektūras nozares meistarības sasniegumu skate, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības un citu nozaru speciālistu izpratni par ārtelpu kā nozīmīgu estētikas un sociālas vides saskarsmes vietu, nacionālas un vietējas nozīmes kultūrvides stiprinātāju un ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu.

Laureātu godināšana notiks 9. jūnijā Rīgā.

Informācija par balsošanas iespējām ir pieejama mājaslapā www.laaab.lv/laaba-balva/, kā arī “Facebook” – www.facebook.com/LAABAlva.

Visi pieteiktie objekti ir pieejami arī tiešsaistes kartē, kas pieejama ŠEIT.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.