Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumniekos aicina uz vakarēšanu «Meteņdienu gaidīdami»

Sarīkojums «Meteņdienu gaidīdami» notiks piektdien, 27. janvārī, plkst. 18 Vecumnieku tautas namā. Šeit uz vakarēšanu aicina Bārbeles folkloras kopa «Tīrums» (vadītāja Irita Vimba), «Bauskas Dzīvi» informē Gunta Saule, kas pārstāv tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrību «Jumala».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī kopš Ziemassvētkiem dabā valda noskaņas, kas vairāk atgādina jau mostošos pavasari, tomēr īstenais pavasaris vēl gabalā. Īstais dabas mošanās laiks tiešām iestājas tik februāra sākumā. Kad saule jau labu gabalu pakāpusies debesu kalnā, un dienas garums jau pastiepies pusceļā uz Lielo dienu – tad beidzas ziemas, tumšā laika «maskošanās». Kā vieni no pēdējiem maskotājiem, ko tad vēl varam sastapt, ir budēļi, skaidro folkloras zinātāja G. Saule.

Viņa budēļus apraksta kā teiksmainus tēlus ar augstām rudzu stiebru cepurēm ar vārpas pušķi galos, ar dažādiem auglības atribūtiem rotājušos. Ar auglības rīkstēm, plaukstošiem bērzu zariem rokās. Budēļi uzvedas diezgan skarbi un drastiski. Katra tikšanās ar viņiem var būt neaizmirstama.

Zemgale ir īpaša ar to, ka budēļos iešanas tradīcija Meteņu laikā šim novadam ir visraksturīgākā. Jau vairākus gadus to kopj un lolo arī Vecumnieku pusē Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» dalībnieki. Gan vasarā, pulcēdamies uz budēļu cepuru darināšanu, gan februārī – puteņu jeb Meteņa mēnesī –, lasīdamies pulkos, ģērbdamies atbilstošās drānās, dodas lauku sētu un pilsētu ielu apgaitās, nesdami svētību, pavasara un dabas atmodas sparu, mudinādami un budinādami no ziemas miera un miega gan ļaudis, gan laukus un tīrumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai uzzinātu vairāk par šo pavasara iedvesmošanas tradīciju, lai parunātu un sadziedātu, 27. janvāra vakarā Vecumniekos tiek rīkota iepriekš minētā vakarēšana. To rīko folkloras kopa «Tīrums» sadarbībā ar biedrību «Zemgales mantojums» un tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrības «Jumala» atbalstu.

Foto: Vecumniekos reiz latviešu gadskārtu svētki Meteņi svinēti ar daudzveidīgām aktivitātēm skaļi un krāšņi. Attēlā no „Bauskas Dzīves” arhīva – budēļu gājiens Vecumniekos 2020. gada 15. februārī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.