Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku jaunieši nejūt pašvaldības interesi un atbalstu

Biedrības «Latvijas platforma attīstības sadarbībai» (LAPAS) rīkotā diskusija «ESi nākotne» Bauskas novadā noslēdzās Vecumniekos, kur jauniešu teiktajā ir vērts ieklausīties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikšanās gan neraisīja pašvaldības administrācijas uzmanību. 14. maijā rīta pusē biedrības pārstāvji ieradās Iecavā, kur saaicinātie jaunieši bija negaidīti jauni – virs desmit gadiem. Diskusija esot plānota jauniešiem vecumā līdz 35 gadiem, tāpēc tas bijis pārsteigums. Vecumniekos bija atnākuši vairāk nekā desmit jaunieši, un viņiem tiešām ir daudz, ko teikt un par ko runāt.

Aktuālais – transports

Tikšanās bija plānota Vecumnieku estrādē, bet visu dienu lija, tāpēc sarunu pārcēla uz Vecumnieku tautas nama telpām. Biedrības LAPAS projektu vadītāja Ilze Seipule skaidroja, ka diskusijas vēl «Covid-19» ierobežojumu laikā plānotas ārpus telpām, bet tagad var rīkoties brīvāk.Iecavā diskusijā piedalījās Bauskas novada jaunatnes nodaļas vadītāja Līga Briģe un jaunatnes lietu speciālists Gints Jankovskis, bet Vecumnieku apvienībā sarunā klāt bija tikai G. Jankovskis. Nacionālā teātra aktieris Igors Šelegovskis vispirms izspēlēja vairākas spēles, lai sanākušie iepazītu cits citu. Aktīvo diskusiju daļu noslēdza ar kopīgu maltīti.Jautājumus, par kuriem izteicās jaunieši, varēja sadalīt vairākos līmeņos – no globāliem, par kuriem cer, ka runās arī citi un sadzirdēs Eiropas Komisija, līdz valstiskiem, kur cer uz valdības atbalstu un risinājumiem. Valstiskajā jomā Vecumniekos neiztika bez sūdzībām par transportu – brauciens ar autobusu no Vecumniekiem līdz Iecavai vien ilgstot 50 minūtes. Tā nerodas kopības izjūta ar novada centru Bauskā, kur pat banku filiāles vairs nav, – visi brauc uz Baldoni, Ķekavu, Jelgavu un Rīgu.

Vieno tikai internets

Visaktīvākā spriešana bija par lokālajām tēmām, kur diskusijas vadītāji atzina, ka Vecumnieku apvienības sarunās bijis visdepresīvākais noskaņojums. Tas saistīts gan ar to, ka iepriekšējai novada vadībai trūka resursu daudzu projektu īstenošanai, gan ar komunikācijas trūkumu iepriekšējā novada domē, kā arī ar jauno apvienotā Bauskas novada pašvaldību.Jaunieši uzsvēra, ka jūtams telpu trūkums – nav, kur kopā sanākt. Pašlaik vienīgais vienojošais faktors esot grupa interneta vietnē «Discord». Iesniegums domei nodots sen, bet reakcijas nav – par telpu problēmu runā jau sešus gadus.Zemā līmenī jauniešu aktivitāšu jomā ir sadarbība ar vietējām izglītības iestādēm – tā esot visa Bauskas novada problēma. Uzrunājot konkrētus skolotājus, sadarbība sākas, bet skolu vadības līmenī parasti pazūd.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudz vides problēmu

Infrastruktūras jomā lielākā sāpe – Vecumnieku vidusskolas sporta laukums, ko par stadionu īsti nevarot nosaukt un tautā to dēvējot par «kartupeļu lauku». «Primitīvs inventārs koka būdā. Primitīvi vārti, kurus ik pa brīdim pielabo un nokrāso vietējie futbolisti. Skrejceļš, kuru mitrā laikā lietot nedrīkst. Apkārt zems nožogojums, kuram futbola bumbu var pārsist pāri, trāpa arī pa mašīnām. Vecas vingrošanas ierīces, kas pamazām lūst,» tā sporta laukumu raksturoja jaunieši.Jaunieši bija dusmīgi par apkārtējo vidi, un te tika visiem. Pašvaldību aicināja sakārtot ezeru laipas un pārbūvēt Vecā ezera slūžas, kas rada traumu bīstamību. Jāsakopj brūkošās ēkas – gan pašvaldības, gan privātās. Jāpievērš lielāka uzmanība vides piemēslotājiem – lai nebūtu ar alu nolieti soliņi estrādē. Ezeru piekrastes esot piemētātas ar pudelēm – pat tādām, kuras var nodot depozītā un saņemt atlīdzību.Jaunieši cer, ka viņu teikto sadzirdēs, un paši ir gatavi iesaistīties problēmu risināšanā. «Vecumniekos ir gaiši prāti, tendēti uz attīstību, tāpēc ir svarīgi izprast jauniešu dzīvi un kultūru,» sarunas noslēgumā atzina diskusijas organizatore Ilze Seipule.

Vecumnieku apvienības jauniešu izceltās problēmas un iespējamie risinājumi

JAUNIEŠI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lokālais:

● Nav telpu jauniešiem. Vēlams Bauskas novada domes atbalsts.

● Trūkst komunikācijas. Vairāk jāsadarbojas grupās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Vajadzīga apvienības jauniešu dome. Organizatorisks jautājums, kas arī prasa pašvaldības organizatorisku atbalstu – debates par domes izveidošanu.

Valstiskais:

● Kvalitatīvas karjeras izglītības trūkums. Plašākas iespējas skolās, lielāka vērība Ēnu dienai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Transports. Lielāks valsts ieguldījums gan autobusu satiksmes, gan ceļu uzlabošanai. Interneta grupas privātā transporta organizācijai.

Globālais:

● Apcelšana internetā. Vajadzīgi iedvesmojoši stāsti par šo tēmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

DIGITĀLĀ TRANSFORMĀCIJA

Lokālais:

● Izlādējies telefons. Nepieciešami uzlādes punkti sabiedriskās vietās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Bojāta elektronika. Popularizēt un nodrošināt nodošanas iespējas.

● Veselības problēmas. Plašāks fizisko aktivitāšu klāsts, vairāk iespēju pavadīt laiku bez telefona.

Valstiskais:

● Transportlīdzekļu vadīšana, lietojot mobilos tālruņus. Risinājums – lielāks sods par šo pārkāpumu.

● Pandēmijas laikā elektroierīču trūkums tālmācībai. Valdībai jāreaģē ātrāk.

● Vecākās paaudzes ierobežotās zināšanas par tehnoloģijām. Vajadzīga plašāka apmācība.

● Elektrības problēmas Vecumnieku apvienībā. Elektrības tīkla uzlabošana, lai samazinātu laiku, kas iedzīvotājiem avārijas dēļ jāpavada bez elektrības.

Globālais:

● Telefonu atkarība. Risinājums – ekrāna lietošanas laika kontrole.

● Viltus ziņas. Plašāka informēšana par viltus ziņu pazīšanu.

VIDE

Lokālais:

● Par maz šķirojam atkritumus – vēl aizvien trūkst informācijas par šķirošanas principiem, iespējām nodot būvgružus.

● Nedroši vides objekti, pamestas pašvaldības un privāto ēkas. No pašvaldības gaida teritorijas sakārtošanu un prasību, lai to dara arī privātīpašnieki.

● Auto mazgāšana ūdenstilpnēs. Vajadzīgs rūpīgāks kārtībnieku darbs.

● Vecumnieku ciema parkos trūkst objektu laika pavadīšanai – šūpoles, lapenes u. c.

● Vecumnieku stadiona funkcionalitāte. Risinājumus – pašvaldības vadīta pārbūve.

● Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas telpu trūkums. Pašvaldības vadīta pārbūve.

●Ceļu apkopšana. Pašvaldībai jārīko atputekļošana.

Valstiskais:

● Bebru populācija. Varbūt palīdzētu mednieku dalība.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Izlasīju un uzcepos. Kārtējo patērētāju filozofija. Viss jāpienes uz paplātes. Trūkst komunikācijas ar pašvaldību- cik paši esiet gājuši uz pašvaldību un runājuši, meklējuši variantus? Ar alu nolieti soliņi- nez kas viņus tur nolej, ja ne paši jaunieši pamatā? Vecie žūpas savus krājumus uz soliņiem nelej. Piemēslota apkārtne- cik reizes esiet paņēmuši maisus un salasījuši to netīrību, cik reizes aizrādījuši tiem, kas piemēslo? Vecā ezera slūžas bīstamas- tad nelieniet tur. Un tā varētu turpināt. Nav runa par to, ka ir risināmas lietas, bet gan par to, ka sabiedrības lielākā daļa tik gaida, lai viņu vietā visu izdara citi. Es tik pateikšu, un pārējie lai šiverē. Sāciet vienreiz kustēties paši. Uzņemieties atbildību paši

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.