Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku mūzikas un mākslas skola piedzīvo pārvērtības

Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā sākušies būvdarbi. Līdz nākamā gada beigām plānots rekonstruēt ēkas pirmo stāvu un uzcelt piebūvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielais notikums, kad būvnieki skolas pagalmu apjoza ar žogu, piedzīvots 11. oktobrī. Jau nākamajā dienā tur rosījās vīri un tehnika, lai sagatavotu teritoriju celtniecībai. Nācās likvidēt ābeles, pīlādžus, skujkokus un citus stādījumus, lai to vietā taptu profesionālās ievirzes izglītības iestādei tik nepieciešamās papildu telpas un labiekārtots pagalms, kam gan līdzekļi vēl jāatrod.

Pieņem īslaicīgas neērtības

Pašlaik skolas saime pielāgojusies pagaidu apstākļiem un sadzīve kļuvusi sarežģītāka. Ieeja izglītības iestādē tiek organizēta no pagalma puses, ģērbtuves izvietotas kāpņu telpā, par labu mācību procesam darbinieki atteikušies no personāla telpas, taču par saspiestību neviens nežēlojas. Gan bērni, gan vecāki ir saprotoši, savukārt pedagogi esot «gatavi pieciest jebko». «Laiks paies ātri. Pats svarīgākais, ka zinām, ko gaidām, un šī mērķa labā viss ir pieņemams,» teic skolas komunikācijas speciāliste Zane Onkele. Bieži vien nodarbību laikā jaudā sacenšas būvtehnika ar instrumentu skaņām, par ko visi pajoko. Kur vēl būvdarbi notiek «Karmenas» pavadījumā? Līdz objekta nodošanai celtnieki spēs nodungot visas mūzikas literatūras obligātās tēmas.

«Tas ir izaicinājums – strādāt neierastos apstākļos. Bija jāpiemeklē nodarbību vieta trompetes spēlei, kas ir viens no skaļākajiem instrumentiem, jārod iespēja strādāt kolektīviem. Koris dodas dziedāt uz tautas namu, bet simfoniskais orķestris pašlaik muzicē grupās,» situāciju raksturo direktores vietniece Solvita Loka, instrumentālās mūzikas programmas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Kaut kā iztiksim,» teic skolas direktore Iveta Lavrinoviča, «ja vajadzēs rīkot kādu pasākumu, varam sarunāt telpas Sarkanās skolas ēkā.» «Negribam atteikties no līdzšinējās dzīves. Kā nu bez Ziemassvētku koncerta un citiem audzēkņiem, skolotājiem un vecākiem nozīmīgiem notikumiem! Domājam, kā to risināt citādāk,» papildina Z. Onkele.

Būvdarbu laikā 15. telpā notiek gan datorgrafikas, gan trompetes un klavierspēles nodarbības. Pielāgoto klasi izrāda Iveta Lavrinoviča. Foto: www.bauskasdzive.lv

Process ieildzis

Skolas vadība pauda prieku, ka profesionālās ievirzes izglītības iestādes un sabiedrības vajadzības beidzot ir sadzirdētas, ir pateikts «darām!». «Tas ir gara procesa rezultāts,» uzsver Z. Onkele, «pirms sešiem gadiem direktore šo vīziju prezentēja Vecumnieku novada domes deputātiem, taču par to sapņojām vēl krietni pirms tam.»

Pirms diviem gadiem radusies iespēja 400 tūkstošu eiro aizņēmumam, kas paredzēts jaunā Bauskas novada infrastruktūras attīstībai, novirzīt Mūzikas un mākslas skolas piebūves celtniecībai. Bija jādomā zibenīgi, jo finansējuma nosacījumi uzlika pienākumu projektu īstenot līdz 2021. gada beigām. Toreizējā Vecumnieku novada domes vadība bijusi skeptiski noskaņota, taču Mūzikas un mākslas skolas kolektīvs no senlolotās ieceres negribēja atteikties. Z. Onkeles dzīvesbiedrs, SIA «PBR» arhitekts Valdis Onkelis, kopā ar kolēģiem – 26 inženieriem – mēneša laikā izstrādāja projekta ātro variantu un uzdāvināja to skolai. «Tomēr nekas nenotika, un palikām ar garu degunu. Lēmējiem pietrūka ātruma, jaudas un spējas sagatavošanās darbus paveikt zibenīgi,» atceras Z. Onkele. Projekts bija gatavs februārī, bet iepirkumu Vecumnieku novada pašvaldība izsludināja tikai maijā, un rezultāti sagaidīti jūnijā, precizē I. Lavrinoviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tagad tiek izmantots tas pats projekts, taču jāmaksā vairāk nekā miljons eiro, jo viss sadārdzinājās. «Šis projekts izstrādāts citiem apstākļiem, taču tik un tā esam ļoti priecīgi, ka viss iekustējās,» piebilst Z. Onkele.

Ieguvēji būs visi

Jaunās piebūves platība ir teju 200 m². Pirmajā stāvā būs 110 m² plaša zāle, un tas lieliski atrisinās vides pieejamību – vairs nebūs jākāpj uz ēkas otro stāvu kā līdz šim. Augšstāvu apdzīvos mūziķi, iegūstot piecas jaunas klases, tur būs arī multimediju telpa un fotostudija. Pirmais stāvs būs mākslas programmas audzēkņu rīcībā, paliks vien divas telpas sitaminstrumentu un pūšaminstrumentu nodarbībām. Z. Onkele skaidro, ka pēc projekta īstenošanas mākslas programma iegūs ap 60 m² papildu platību, kas nodrošinās daudz ērtākus apstākļus. Pašlaik audzēkņi strādā divās telpās, jo vienā klasē ievietota nesen iegādātā stikla apstrādes krāsns.

«Vides pieejamība ir ļoti svarīga, un mums šis jautājums bija aktuāls. Pēc pārbūves gan zāle, gan labierīcības būs pirmajā stāvā. Tas pavērs iespējas rīkot arī ārpusskolas pasākumus. Te varēs veidoties kultūrtelpa, jo kļūsim atvērtāki, varēsim piesaistīt ikvienu interesentu, arī ar skolu nesaistītus cilvēkus, jo nebūs vairs ierobežojošo sliekšņu. Ieguvēji būsim gan mēs, gan visa sabiedrība,» vērtē S. Loka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projektam jānoslēdzas nākamā gada beigās, un, kā spriež skolas vadība, «tas izklausās optimistiski». Šajā laikā jāatrod līdzekļi vides labiekārtošanai, jo pašlaik tam nauda nav paredzēta, jādomā, kur ņemt līdzekļus telpu aprīkošanai, lai piebūvi varētu apdzīvot. Mūzikas un mākslas skolai ir vēl citi sapņi un vajadzības gan par ēkas siltināšanu, gan papildu telpām. «Esam noskatījuši ēku līdzās, kur pašlaik iekārtotas Vecumnieku vidusskolas darbnīcas. Varbūt pēc piebūves uzcelšanas tās vidusskolai vairs nebūs vajadzīgas, taču mums lieti noderētu, lai izveidotu telpas tēlniecības un kokapstrādes nodarbībām. Mākslas programmā puišiem nav īsti, kur izpausties, un šī iespēja profesionālās ievirzes izglītībai vairāk varētu pievērst zēnus. Tā ir tālākas nākotnes vīzija,» atklāj I. Lavrinoviča.

Valstī labais piemērs

Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā profesionālās ievirzes un sagatavošanas klasēs mācās ap 200 bērnu: 112 apgūst mūziku, 85 – mākslu. Audzēkņu skaits ir nemainīgs piecus gadus, taču interesentu ir vairāk, bet telpu trūkuma dēļ visus nevar uzņemt.

Stāsta Z. Onkele: «Pirmsskolas interešu izglītības programmu «Karuselis», kas paredzēta bērniem no četru gadu vecuma, «gāza riņķī», rīkojām pat konkursu, taču šogad vispār nevienu neuzņēmām. Esam pilnībā atteikušies no visām interešu izglītības grupām. Pērn «Karuselī» piedāvājām tikai pusi no programmas, mākslas virziens izpalika, jo nepietiek telpu. Tas atsaucas uz sagatavošanas klases apmeklējumu. «Karuselis» ir ļoti labs tramplīns, lai bērni iepazītu skolas vidi, pedagogus. Pēc tam daudzi vēlas darbošanos turpināt. Akreditācijas atzinumā «Karuselis» ir novērtēts kā labais piemērs, jo valstī nav daudz tādu skolu, kur ar mazajiem bērniem «krāmējas».»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Direktores vietniece Anda Sproģe, vizuāli plastiskās mākslas programmas vadītāja, skaidro – «Karuseļa» bērni, iepazinuši mūzikas un mākslas daudzveidību, jau uzņemšanas brīdī zina, kādā jomā vēlas augt. Citam patīk māksla, darbošanās ar mālu, kāds vēlas spēlēt čellu. «Tas ļauj izvēli izdarīt bērnam, nevis vecākiem, kuri bieži vien īsti nezina, kādas ir bērna intereses,» pauž pedagoģe. Savukārt S. Loka uzsver – emocionālo piesaisti veicina individuāla pieeja, kopā būšana un pašu veidotas tradīcijas, kam skolas pastāvēšanas 25 gados veidojušās dziļas saknes. Ne velti te strādāt atgriežas absolventi. Izglītības iestādes jaunais veidols būtu vēl viens vilinājums gan audzēkņiem, gan skolotājiem. 

Uzziņai

● Investīciju projektā Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā paredzēts pārbūvēt pirmo stāvu un uzcelt piebūvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Projekta mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu profesionālās ievirzes izglītības un pakalpojumu pieejamību, radīt vienlīdzīgas iespējas visiem novada iedzīvotājiem.

● Būvdarbus vada pilnsabiedrība «P un P Būvniecības grupa», būvuzraudzību nodrošina SIA «Būves birojs», autoruzraudzību – SIA «PBR».

● Būvdarbu kopējās izmaksas ir 1 040 472,22 eiro, tai skaitā būvniecība – 1 010 129,42 eiro, būvuzraudzība – 15 342,80 eiro, autoruzraudzība – 15 000 eiro. Valsts finansējums ir 670 254,43 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 370 217,79 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Projekts jāpabeidz līdz 2023. gada 31. decembrim.

AVOTS: Bauskas novada pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.