
Atjaunojamās enerģijas uzņēmums SIA “Enery Latvia” iecerējis vēja parka “Iecava” un tā saistītās infrastruktūras būvniecību Bauskas novada Iecavas, Codes un Dāviņu pagastā. Enerģētikas un vides aģentūra šī gada 13. janvārī lēmusi par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu SIA “Enery Latvia” ierosinātajai darbībai, liecina Vides pārraudzības valsts biroja sniegtā informācija.
Šis jau būs piektais vēja parks, kurš plānots Bauskas novada teritorijā. Atgādināsim, ka nacionālais kopuzņēmums SIA “Latvijas vēja parki” ir uzsācis nepieciešamos sagatavošanās darbus, lai attīstītu vēja elektrostaciju parku “Bauska-Ķekava-Ogre” Ķekavas novada Baldones pagastā un Bauskas novada Vecumnieku pagastā, kā arī realizētu vēja parka “Ogre-Bauska-Aizkraukle” projektu Valles un Kurmenes pagastā, kā arī Aizkraukles novada Sērenes pagastā un Ogres novada Birzgales pagastā. Vienlaikus Lietuvas valsts enerģētikas grupas “Ignitis grupe” uzņēmums “Ignitis Renewables” plāno būvēt vēja parku “Stelpe–1” Valles un Vecumnieku pagastā. Savukārt SIA “Enery Latvia” jau pagājušajā gadā paziņoja par ieceri izveidot vēja parku “Vecumnieki” Vecumnieku pagastā.
Uzņēmumā skaidro, ka komersants SIA “Enery Latvia” kļuvis par vienu no uzvarētājiem Latvijas valsts mežu (LVM) rīkotajā izsolē, garantējot sev tiesības vēja parku attīstībai LVM teritorijā Bauskas novadā.
Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, vēja parkā “Iecava” ir plānots izbūvēt ap 30 jaunākās paaudzes lieljaudas vēja elektrostacijas (VES). Katra turbīna varētu sasniegt 7 megavatu (MW) jaudu, bet kopējā parka jauda – līdz pat 216 megavatiem, kas ievērojami palielinātu Latvijas atjaunīgās enerģijas ražošanas apjomu.
SIA “Enery Latvia” valdes locekle Erika Ščiogoleva norāda, ka uzņēmums vēl nav izvēlējies konkrētu vēja elektrostaciju modeli. Galīgo izvēli noteiks ietekmes uz vidi novērtējuma rezultāti, izvēlētā modeļa ražošanas potenciāls un būvniecības izmaksas. Novērtējuma gaitā tiks analizēti un salīdzināti dažādi jaunākās paaudzes vēja turbīnu modeļi no tādiem ražotājiem kā “Enercon”, “Vestas”, “Siemens-Gamesa”, “General Electric” un “Nordex”, lai atrastu piemērotāko risinājumu.
Jaunākajiem šo ražotāju modeļiem ir vairākas kopīgas īpašības. Katras stacijas nominālā jauda ir ap 7 MW, savukārt torņu augstums var sasniegt vai pat pārsniegt 175 metrus. Vēja turbīnu rotoru diametrs var būt līdz pat 170 metriem, bet kopējais stacijas augstums var sasniegt 260 metru.
Lai nodrošinātu saražotās elektroenerģijas piegādi kopējam tīklam, paredzēts izbūvēt jaunu apakšstaciju un elektropārvades līnijas. Kabeļu līniju izvietojums tiks plānots, ievērojot Enerģētikas likuma 21. pantu, kas nosaka, ka jaunu energoapgādes objektu ierīkošanai prioritāri jāizmanto ceļu zemes nodalījuma joslas, ievērojot likuma “Par autoceļiem” prasības.

Pirms plānoto vēja elektrostaciju uzstādīšanas ir iecerēts no jauna izbūvēt vai vietām pārbūvēt staciju uzstādīšanai un ekspluatācijai nepieciešamo infrastruktūru – pievedceļus, laukumus, enerģijas pārvades līnijas. Precīzs plānoto pievedceļu, kā arī citu infrastruktūras objektu izvietojums un tehniskie raksturlielumi tiks noteikti ietekmes uz vidi novērtējuma procesa laikā, izvērtējot esošo ceļu tīklu, jaunu ceļu un cita veida infrastruktūras izbūves nepieciešamību, to izbūves iespējas un iespējamo ietekmi uz vidi, tajā skaitā uz izpētes ietvaros un iepriekš konstatētajām dabas vērtībām.
Sabiedriskā apspriešana sākta šī gada 28. februārī un ilgs līdz 24. martam. Klātienes sanāksme notiks piektdien, 14. martā, pulksten 17 Iecavas kultūras namā, iedzīvotāji tai varēs pievienoties arī attālināti. Sanāksmes saite tiks publicēta vietnē environment.lv sadaļā “Aktualitātes”.
Ar detalizētu informāciju par paredzēto darbību iedzīvotāji var iepazīties Bauskas novada pašvaldībā, kā arī projekta izstrādātāja mājaslapā environment.lv. Rakstiskus priekšlikumus un komentārus par iespējamo ietekmi uz vidi var sūtīt līdz 24. martam uz Enerģētikas un vides aģentūru: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV-1045, vai elektroniski uz e-pastu pasts@eva.gov.lv.
Kāpēc nepieciešama sabiedriskā apspriešana
Atbilstoši Ietekmes uz vidi novērtējuma likumam un Enerģētiskās drošības un neatkarības veicināšanai nepieciešamās atvieglotās energoapgādes būvju būvniecības kārtības likumam, šādu lielu infrastruktūras projektu gadījumā ir jāveic sabiedriskā apspriešana, lai nodrošinātu sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā un identificētu iespējamās bažas un riskus.
Plānotā vēja parka izpētes teritorija aptver sešas zemes vienības, kas atrodas Bauskas novada Codes un Dāviņu pagastos, kā arī Iecavas pagastā. Daļa šīs teritorijas atrodas mežu apvidū, daļa rūpnieciskās apbūves zonā, bet atsevišķas teritorijas ir lauksaimniecības zeme. Tuvumā esošie ciemi ir Audrupi, Lambārte, Dāviņi, Rājumi, Dāliņi un Rosme. Iecava atrodas aptuveni divu kilometru attālumā, bet Bauska – aptuveni piecu ar pusi kilometru attālumā.
Saskaņā ar Dabas aizsardzības pārvaldes dabas datu pārvaldības sistēmā „Ozols” publicēto informāciju vēja parka izpētes teritorijas tuvumā ir četras īpaši aizsargājamas dabas teritorijas: dabas liegums “Birzes purvi”, dabas liegums “Iecavas staignāju meži”, dabas parks “Bauska” un dabas parks “Ārces parks”. Dabas parks Bauska ir iekļauts arī Eiropas vienotajā aizsargājamo dabas teritoriju tīklā Natura 2000.
Plānotā vēja parka tuvumā ir arī divi aizsargāti dabas pieminekļi – Mūsas šosejmalas bērzu aleja un Iecavas alejas. Vēja parka izpētes teritorijas tuvumā atrodas 13 mikroliegumi, kas dibināti biotopu un putnu aizsardzībai. Uzņēmumā norāda, ka izpētes teritorijā un tās perifērijā esošo dabas vērtību apzināšanu jau ir uzsākuši ornitologi un sikspārņu eksperti, izpētes tiks turpinātas arī ietekmes uz vidi novērtējuma procesa laikā, analizējot konkrētas vēja elektrostaciju un infrastruktūras būvniecības vietas.
Tāpat būtisks jautājums ir troksnis un zemfrekvenču skaņas, kas rodas vēja elektrostaciju darbības rezultātā. Lai gan modernās vēja turbīnas ir aprīkotas ar tehnoloģijām, kas samazina troksni, tomēr dažos gadījumos tas var radīt ietekmi uz tuvumā esošajām apdzīvotajām vietām. Tāpat nozīmīgs ir arī mirgošanas efekts, kas rodas saules staru atstarošanās rezultātā no vēja turbīnu rotoriem un var radīt diskomfortu apkārtējiem iedzīvotājiem. Sabiedriskās apspriešanas mērķis ir sniegt detalizētu informāciju par šo aspektu un prezentēt risinājumus, kas varētu mazināt iespējamos traucējumus, piemēram, optimālu turbīnu izvietojumu, troksni mazinošu tehnoloģiju pielietojumu un noteiktus darbības ierobežojumus konkrētos diennakts laikos.
Vēja parka izbūvei būs nepieciešama jaunu pievedceļu un elektropārvades līniju izbūve, kas ietekmēs vietējo satiksmi. Būvniecības fāzē iespējama intensīva smagās tehnikas kustība, kas var radīt putekļu piesārņojumu un satiksmes ierobežojumus. Jau minēts, ka precīzs pievedceļu un infrastruktūras objektu izvietojums, to tehniskie parametri un ietekme uz vidi tiks detalizēti izvērtēti ietekmes uz vidi novērtējuma procesa laikā.
pēc pieejamās informācijas šis uzņēmums pilnībā pieder koncernam “Latvenergo”, jo arī savulaik “Latvijas mežu” akcijas tagad ir viena īpašnieka rokās. Tā kā tas nu ir pilnīgi tāds pats, kā “rail” un “air”, kur visi zaudējumi jāsedz no mūsu, nodokļu maksātāju kabatām.
Ja es skatos, tad 100% pieder Austrijas “Enery Development GmbH”, tikai vienīgi valdes locekle ir iepriekš figurējusi kā Lietuvas “Ignitis Renewables” vienīgā valdes locekle Erika Ščiogoleva.
tas ir tas īstais, mūsējais, bet to gribētāju pēc Latvijas zemes ir tāds “pūtiens” , ka tiešām var apmaldīties.
bet uzņēmuma maksātnespējas gadījumā, kāds arī šajā gadījumā nav izslēgts, kurš rūpēsies, lai tie propelleri kādam uz galvas neuzgāztos? Nerunājot nemaz par torņu nojaukšanu un kaut to pamatu virskārtas “noskaldīšanu”? Par nacionālo uzņēmumu viss tā kā skaidrs būtu, tos darbus paveiks par mūsu nodokļu naudu, arī to, elektrības cenā jau ierēķināto un vēl klāt pielikto gaidot. Bet, kā ar tiem ārvalstu “investoriem”, kurš viņu vietā sakops šeit sastrādāto, ja ne mēs paši?
Visu Bauskas novadu vajadzētu pārvērst par vienu lielu vēja parku.Tur arī rastos jaunas darbavietas.
tiem, pūtējiem?
Vēja parki,vēja parki,to vien tagad kladzina.Un kur palikusi aģitācija par saules paneļiem,ko?!Pamēģināja un atmeta kā nerentablu.Tāpat būs ar vēja monstriem.
Vai tiešām šajos trijos pagastos nav ar veselām smadzenēm un perspektīvi domājošu cilvēku? Kā var nesaprast, ka Jūs atļaujat piesārņot ar tūkstošiem tonnu betona Latvijas labas melnzemes reģionu. Saprotiet, ka Jūs taču sariebiet paši sev, gan finansiāli, pērkot mēslus ar 50% rentablitāti, gan piesārņojot savu zemīti, gan apdraudot dzīvās radības ar vibrāciju! Un tur, kur Jums ir jau strāvas pievads līdz nama durvīm ar visu iekšējo instalāciju. Vien jānobeidz Daugavpils HES, kas ir ar trīskāršu labumu -vietējais ražojums, savas valsts īpašums, naudas līdzekļi paliek uz vietas valstī, darba vietas, uzcelts HES ar 100% ražību, tiek pasargāta Jēkabpils no plūdiem pavasarī. Latvijas HESos tiek ražota vislētākā el. enerģija pasaulē, bet kamēr tā nonāk līdz patērētājam -tā kļūst par visdārgāko Pasaulē kāpēc tas tā -to var pateikt tikai zvērināti, neuzpēkami revidenti veicot Latvenergo audītu!!!
100 pants? Bez cenzūras!
Vēja parks ir vajadzīgs kā zaķim stop signāls .
Man ir veseli divi stopsignāli!Un ja valdīšana liks pielikšu vēl trešo.
Parasti inovācijas vādas veic , kur ir dārgi tarifi vai nabadzība. Ta kā tarifus vēja turbīna neietekmē , tad atliek vienīgi nabadzības zonas izvēle. Pametīs kumosiņu un nabadziņi paklusēs.
Radikālim. Paskaidro mums draugs, kādas vēja parks radīs papildus darba vietas? Tavuprāt vietējie ar rokām mās un vēju radīs?? Vienīgi Iecajas parkā tās dzirnavas var uzlikt lai krauķu varzu beidzot apsit.
to, uzvalkos un ar mapītēm padusēs?
Nekāda pilnigi labuma parastajiem iedzivotajiem, tīrākā peļņa biznesam,tautu apčakarēšana saucās
Pi… gāzīs te tik virsū visādus “zaļos” mēslus kamēr galīgi mums to dabu iznīcinās. Šodien tā ir “modes lieta” bet neviens jau nedomā par sekām un Eiropas pieredzi ar šitiem
Par maz vēl Latvijas zemīte ir pietaisīta un pieķēzīta.
Daugavpils HES nokavēts. Uzpludinājums iestiepsies Baltkrievijā un kaimiņi to negribot. Toties viņiem uz Daugavas esot it kā četri HESi.
Kā tiek veikta iedzīvotāju aptauja ? Vai es varu pateikt jā vai nē šai iecerei un vai kāds to ņems vērā? Tās informatīvās apvārdošanas sapulces man nevajaga! Es gribu , lai manu skaidro NĒ iegrāmato.
Piektais ieplānotais vēja parks Bauskas novadā!!!IDIOTI!!!Novadā kur vējš ir retums.
Tur jau tā sals aprakta, ka īsti neko nabagi nevar iebilst, jo tā paredz plāns, vieta jau šeit paredzēta – viss atbilst, jo jāpilda plāns par enerģētisko neatkarību, tad nu sabliezīsim torņus pa visu Bauskas novadu. Šis vēl piedevām tik tuvu Iecavai un Bauska ar nav tālu.
ir mums mazie HESisti, bija mums koģenerētāji, ir mums elektrības ražotāji no biogāzes un jau simtiem hektāru saules parku ierīkotāju un tiem diezgan droši var var pieskaitīt ventilatoru ierīkotājus. Jājautā, kurš no visiem nosauktajiem nav solījis zemākus elektrības un daži arī apkures tarifus? Kurš no viņiem mums jau nav solījis zaļu dzīvi visiem, bet iznākumā? Tad, cik zaļa dzīve ir mazo HESu sagandētajās upēs, arī Mūsā un Mēmelē tai skaitā? Cik zaļa dzīve ir zem nedarbojošiem koģenerācijas staciju monstriem? Cik zaļa dzīve ir Lielupē, pēc tajā rudeņos nonākušā digestāta, laistīta uz arumiem pie tauvas joslas kaut Mežotnē? Un cik zaļi mēs dzīvosim pēc miljonu vērto propelleru iedarbināšanas. kaut vai drīz pēc pašvaldību vēlēšanām, kad jau jūlijā mūsu ēlektrības rēķinam divas jaunas komponentes pieskaitīs, kā paredzēts?
Vēju radīs mākslīgais intelekts ar Meteoroloģiskajiem ieročiem!
par šito muļķību atļaušanu/neatļaušanu kā Šveicē tautai ir jāpieprasa referendumu rīkošana.
Neko sliktu tie rotori nenodarīs, nu vismaz ne tiks sliktu kā to apraksta apokalipses vēstnieki. Nu būs cita ainava, būs moderni, varēs selfiju uztaisīt. BET tad ir cerība, ka nokāpsim no gāzes adatas rudenī un ziemā uz kuras sēžam tagad. Vēji tomēr rudeņos un ziemā mums ir. Kāpēc gan tos nepārvērst elektrība un atteikties no daļas gāzes? Vai arī jums vienalga kāds rēķins jāmaksā un doma, ka gāze būs lēta ar piegādi Latvijas Inčukalnā?
Plus vēl tuvajiem ciemiem būs kādi jauni rotaļu laukumi bērniem. It kā sīkums, bet ja jasalīdzina vai maksāt nezinu tu 20 30 centus par elektro un baudīt neskartu dabu vai pieciest dzirnavas. Pilna eiropa ar dzirnavām un neko, visi mierīgi dzīvo un dzīvo neslikti.
Atkal tas jukušais SM te murgo,izgaisti rēgs!
Tūrisma objekti. Zibensnovedēji. Ceļus, tiltus salabos, citādi šos ne uzbūvēs, ne apkalpos.
Super. Latvija pirmā vieta
Katram propellerim vajadzēs trīs ierēdņus.Vienu,kurš uzrauga vēju,otru kurš uzrauga propelleri un trešo,kurš uzrauga abus pirmos .
tie vēji, redzams, arī esemmiņu no pašvaldības ierēdņiem “pārpūtuši” uz ventilatoru uzstādītāju rindām.