Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vētra nav saudzējusi arī «Padegu» smiltsērkšķus – cietuši simtiem koku

Šādi postījumi smiltsērkšķiem, kad koki burtiski izstumti ārā no zemes, ir pirmo reizi, atzīst Viesturu pagasta piemājas saimniecības «Padegas» īpašniece Sandra Icaka. 28., 29. jūlija vētra trāpījusi brīdī, kad smiltsērkšķiem zari jau bija pilni sulīgām un gandrīz gatavām ogām. Tāpēc zaudējumi būs vēl lielāki, jo daļa ražas vairs nav realizējama.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Padegās» smiltsērkšķi aug aptuveni 1,5 ha platībā. Sandra Icaka atklāj, ka nu jau veikta arī inventarizācija un iesniegta informācija Lauku atbalsta dienesta sistēmā par dabas stihijas nodarītajiem postījumiem. Skaitļi skaudri: no 1400 kokiem ap 400 ir nopietni cietuši, vēl 200 izskatās, ka nākamgad vairs neizdzīvos. Līdz ar to gandrīz puse koku pašlaik ir uz jautājuma zīmes. Ir, protams, rindas, kur bija mazāka auguma koki vai vairāk aizvēja, tur postījumu mazāk. Savukārt ziemeļu, ziemeļrietumu pusē koki ir sagāzti un pabīdīti uz priekšu, kāds guļ 45 grādu leņķī, cits vēl zemāk.

Smiltsērkšķiem zari ne tikai lapaini, bet arī pilni ogu vālītēm. Dažkārt aiz ražas smaguma tie paši aizlūst, bet te vēl «talkā nāca» spēcīgs un ilgstošs vējš. Tagad, kā atzīst S. Icaka, tiek steigts ievākt maksimāli daudz ražas, jo ogas pēc stihijas kļuvušas ļoti mīkstas un neizturīgas. Saimniecība aicina arī pašlasītājus, lai saglābtu vēl vairāk ogu.

Savukārt arbūziem un melonēm vējš lielas problēmas nesagādāja, taču mitrums gan. Melones vairs nav tik saldas, jo uzņēmušas pārlieku daudz mitruma. Nevienu no šīm kultūrām augustā nelaista. Turklāt arbūzus sargā biezā miza, turpretī jutīgās melones cieš arī no tā un mitruma ietekmē ātrāk bojājas. Arī abu šo kultūru raža šogad būs mazāka, secina «Padegu» saimniece.

Foto no “Padegu” arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Smiltsērķi ir kā nezāles. Skāde liela. Padsmitgadu darbs vējā. Bet ja tiem bija laba sakņu sistēma, tad no atvasēm ataugs. Tik tas atkal būs padsmitgadu darbs. Risinājums ir izgāztos kokus uzreiz pēc vētras maksimāli ātri iedabūt zeme. Ja izdzīvos, tad varbūt pēc 2 vai 3 gadiem būs raža.

  2. Smiltsērkšķis ir cīnītājs. Pat šķībs zaļos un ražos ja nevar dabūt kaut cik taisnu. Gadiem dzīvo ar stuti. Ja vēl paveido vainagu, tad pats izdzen vertikālos zarus un kļūst taisnāks un ar pareizāku izsvarojumu.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.