Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VIDEO: Otomeru ģimene no Vecumniekiem atzīta par „Latvijas Goda ģimeni 2024”

Bauskas novada Roberta un Agritas Otomeru ģimene, kurā ir septiņas meitas un divi dēli, izraudzīta par “Latvijas Goda ģimeni 2024”, portālu informēja Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpinot 2023. gadā aizsākto tradīciju, Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība (Apvienība) aicināja pašvaldības pieteikt daudzbērnu ģimeni, kuras apgādībā šobrīd ir vismaz trīs bērni un kura ir sumināms piemērs darba, ģimenes dzīves un sabiedriskās līdzdalības veiksmīgai sabalansēšanai, un kura būtu godam pelnījusi saņemt “Latvijas Goda ģimene 2024” titulu.

No Bauskas novada tika izvirzītas divas saimes- Otomeru un Lukjanoviču ģimene. 37 pašvaldību pieteiktās ģimenes vērtēja Latvijas Apvienības sastāvā esošo astoņu daudzbērnu ģimeņu biedrību vadītāji. Trešdien, 1. maijā, Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā norisinājās Daudzbērnu ģimeņu festivāls, kur tika godinātas konkursa “Latvijas Goda ģimene 2024” laureātu ģimenes. Konkursā par uzvarētāju tika atzīta Otomeru ģimene no Vecumniekiem.

Roberts Otomers ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Bauskas iecirkņa prāvests (mācītājs Vecumnieku, Valles un Bārbeles draudzē) un datorikas skolotājs Valles pamatskolā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pret daudzbērnu ģimenēm ir dažādas reakcijas. Lielākoties  cilvēki priecājas, bet ir reizes, kad cilvēki nesaprot, kāpēc vajag tik daudz bērnu. Bībelē ir rakstīts, ka bērni ir Tā Kunga dāvana. Mēs katru bērnu tā arī uztveram – kā dāvanu! Priecājamies, ka viņš ir. Tas galvenais iemesls, kāpēc mums ir tik daudz bērnu – mēs par bērniem priecājamies. Es domāju, ka tā ir dāvana gan pašiem, gan sabiedrībai. Es atceros smieklīgu gadījumu, kad mums piektais bērniņš piedzima. Es biju aizgājis uz VSAA pieteikt pabalstu, kā jau parasti pēc bērniņa piedzimšanas. Un tur darbiniece, iesniegumu pieņemdama,  piesita kolēģei pie pleca un teica: ‘’Paskaties! Šim jaunajam cilvēkam ir 2008., 2009., 2011. un 2013. gadā piedzimis pa bērnam un vēl tagad viens!’’ Paskatījās uz mani un teica – tikai nebrauciet projām no Latvijas! Tas lika aizdomāties par to, ka tā tiešām ir vērtība sabiedrībai,” intervijā Latvijas Kristīgajam radio atzina R. Otomers.

Vaicājot, kālab Latvijā ir maz kuplu ģimeņu, R. Otomers pieļauj, ka cilvēki baidās atteikties no savām ērtībām, no ierastā komforta. “Protams, ja tev ir bērni, viņiem gluži vienkārši būs jāziedo savs laiks, reizēm noliekot malā personīgās vēlmes, izklaides, hobijus. Turklāt materiālais pasaules uzskats daļā sabiedrības ir pamatīgi iesakņojies – nopelnīt, iztērēt, sasniegt konkrētus dzīves standartus… Un bieži šajā skrējienā neatrodas vieta bērniem.

Manuprāt, tas ir morālas dabas jautājums, kas atkarīgs no cilvēka dzīves uzstādījumiem, jo ne jau materiāli nodrošinātās ģimenes ir tās, kurās dzimtu visvairāk bērnu. Domāju, tā ir jau minētā atteikšanās no kādiem iedomātiem dzīves standartiem, kas cilvēkus biedē.

 Uzskatu, ka galvenā vērtība mūsu sabiedrībā noteikti nav vis bērni, bet materiālās lietas. Galvenā vērtība bērni ir tajās ģimenēs, kurās viņi patiešām arī dzimst! Tajā pašā laikā nedomājam, ka esam ļoti īpaši vai kādā veidā labāki par citiem. Priecājamies par saviem bērniem un esam laimīgi! Tas, protams, neizslēdz to, ka mēģinu pārliecināt arī citus: liela ģimene – tā ir bagātība!” teic R. Otomers.

Uz jautājumu, vai iespējams veicināt lielu ģimeņu veidošanos. R. Otomers atbild, ka jāmainās sabiedrības vērtību sistēmai, jo, kamēr valda patērēšanas kults, tas nav iespējams. “Ja augstākā vērtē ir dzīšanās pēc naudas, šādā vērtību sistēmā lielam bērnu skaitam nav vietas. Un tiem, kuri domā citādāk, vienmēr būs jāsaskaras ar zināmu neizpratni vai nosodījumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt neaizmirsīsim, ka Latvijā joprojām ir liels abortu skaits, kas noteikti neveicina bērnu skaita pieaugumu. Bēdīgi, ka tas tiek attaisnots ar vēlmi dzīvot labāk… Bet vai tikai materiālās lietas, naudas daudzums padara dzīvi labāku?” tā R. Otomers.

Otomeru ģimene Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā 1. maijā. Foto: no ģimenes albuma

“Domāju, daudzbērnu ģimenēm ar savu piemēru, ar savu dzīvi jārāda, ka tas ir lieliski būt par vecākiem arī tad, ja bērniņu ir vairāk nekā viens! Jālauž stereotipi, ka daudz bērnu ir tikai sociāli nelabvēlīgās ģimenēs, ka bērni staigā nelaimīgi un nemazgājušies. To varam rādīt ar savu piemēru! Bet, domāju, tam nav jābūt vērstam tikai uz āru, sak, lai tikai citi redzētu, ka mums viss ir labi. Tas prasa iekšēju sevis sakārtošanu.

Katrs bērns mums kā vecākiem iemāca kaut ko jaunu, katrs bērns ienes pozitīvas pārmaiņas ģimenē, kurā viņš ienāk. Tā ir pamatīga dzīves skola. Protams, reizēm mēdzu pārdomāt, kāpēc cilvēki ir pateikuši kaut ko negatīvu vai aizskarošu. Tad mēģinu sev atgādināt, ka parasti aiz šādas nosodījuma maskas slēpjas kādas lielas sāpes, ka paša dzīvē kaut kas nav noticis tā, kā gribētos. Neuztveru to personīgi. Varbūt cilvēkiem vairāk jāmēģina ļauties dzīvei, izbaudīt to, nevis tikai racionāli analizēt notiekošo?” pauž Agrita Otomere.

Konkursu rīko Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība un finansiāli atbalsta Sabiedrības Integrācijas fonds. Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību dibināta 1991. gadā. Sākotnēji to veidoja četras juridiski patstāvīgas daudzbērnu ģimeņu organizācijas. Šobrīd biedrības sastāvā ietilpst astoņas organizācijas –  Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Jelgavas novadā, Daugavpilī, Vecumniekos un Stopiņu novadā, apvienojot aptuveni 600 ģimenes, kurās aug trīs un vairāk bērnu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (4)

  1. Vai mēs tiešām esam tie (latvieši), kas vairojas un rada pārapdzīvotību? Vai tiešām mums ir jānes atbildība par tām civilizācijas grupām, kas šo pārapdzīvotību raisa?

    Nebāz degunu, kur nevajag, vai kur Tavam prāta resursam nav aptverami šie dzīve uzskati.

    Jauku dienu! 🙂

    17
    6
  2. Jauki, jauki- protams, ja draudze iegādājās māju, vai Fs nebija arī lūgums palīdzēt ar ziemas riepām…utt, utt- ja pašiem viss būtu jāsarūpē un jāapmaksā- vai tas bērnu pulks būtu tik kupls? Un tā runāšana par materiālajām lietām arī gan jau nebūtu tik skaļa…bez materiālā atbalsta šinī saulē nekur- nenoniecināsim to. Vai ar datorikas stundu vadīšanu, dažu grāmatu iztulkošanu, aušanu vaļaspriekam un 3 mazu draudzu apkalpošanu saimei būtu gana?

    17
    5
  3. A, tu nedomā, bet saražo! Tad zināsi kāda atšķirība ir izaudzināt 1-2 bērneļus un pulku.
    Viena lieta ir slavināšana, bet vēl svarīgāka būtu kaunināšana. Tās cacas un taureņi jau sen būtu jāpliek ar bezbērnu nodokli. Rūpes par sabiedrības atražošanu ir obligāts pienākums, sevišķi mums mazskaitlīgiem latviešiem.

    8
    19
  4. Lai tik vairojas.Būs vairāk brēcēju pēc pabalstiem.Parādiet ar pirkstu kurā valstī ja neesi bagātnieks par saviem līdzekļiem vari atļauties kuplu bērnu pulciņu.

    20
    10
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.