
Šonedēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atzīmē nozīmīgu notikumu – ugunsdzēsībai Latvijā aprit 160 gadi.
Aizkraukles kultūras centrā aizvadīts ugunsdzēsības Latvijā 160. gadadienai veltīts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona pārvaldes svinīgais apbalvošanas pasākums. Ar pateicībām, goda zīmēm un rakstiem ugunsdzēsējiem glābējiem pateicās par priekšzīmīgu dienesta uzdevumu izpildi, nozīmīgu ieguldījumu VUGD noteikto uzdevumu izpildē.
“Ir 1865. gada 17. maijs. Rīgas ielās valda ikdienas rosība, kuru pārtrauc Pētera baznīcas zvanu skaņas. No skursteņslaucītāja mājas Aleksandra ielā, Rīgā, paceļas dūmi. Ugunsgrēks! Rīgas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības komanda pirmo reizi organizēti dodas cīņā ar liesmām.
Viena maza dzirkstele un tās izraisīts ugunsgrēks aizsāka kaut ko ļoti lielu un nozīmīgu. Latvijā bija sākusies strauja ugunsdzēsības jomas attīstība. Veidojās jaunas komandas, uzlabojās aprīkojums un pieauga profesionālās iemaņas. Taču nemainīga palikusi galvenā vērtība — spēcīga degsme, drosme un neapslāpējama vēlme palīdzēt ikvienam, kas nokļuvis nelaimē.
Šajā īpašajā pasākumā mēs atskatīsimies uz ceļu, kas noiets 160 gadu laikā, lai izprastu, kādi mēs bijām, kā esam mainījušies un par ko kļuvuši šodien. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ir viens no Latvijas iekšējās drošības stūrakmeņiem. Ļoti būtiska un neatņemama tās sastāvdaļa,” klātesošos uzrunāja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā Viktorija Gribuste, ziņo laikraksts “Staburags”.
Visa sākums bija aktīvi pilsētnieki, kuri pēc vairākām postošām ugunsnelaimēm saprata, ka ir pienācis laiks veidot organizētas, apmācītas un profesionālas ugunsdzēsēju komandas. Viņu iecere piepildījās un tā ir dzīva vēl šodien, kad ugunsdzēsēji glābēji ne tikai dzēš ugunsgrēkus, bet veic glābšanas darbus zem ūdens, uz zemes un arī gaisā. Pirmie stobrveži, šļirces vīri, lauzēji un kārtībnieki uz ugunsgrēkiem devās zirgu pajūgā, līdzi vedot rokas vai tvaika šļirces jeb sūkņus.
Otrā pasaules karā ugunsdzēsēju glābēju uzdevums bija ne tikai dzēst ugunsgrēkus, bet arī dežurēt bēniņos un ar speciālām knaiblēm saķert un izmest ārā ēkā iekritušās degbumbas. Padomju laiki nāca ar ugunsdzēsēju pakļaušanu militarizētam reglamentam un politnodarbībām. Ugunsdzēsēju komandas izveidoja ne vien pilsētās, bet arī ikvienā kolhozā un rūpnīcā. Plašu popularitāti ieguva ugunsdzēsības sporta sacensības.
Kurā brīdī ugunsdzēsēja profesijas nosaukumu papildināja glābējs? Kā tas nereti notiek, būtiskas izmaiņas norisinās pēc traģiskiem negadījumiem. Tā viena noslīkšana kanālā parādīja, ka valstī vairs nav institūcijas, kas varētu veikt glābšanas darbus uz ūdens. Līdzīga atklāsme nāca arī par glābšanas darbiem pēc ķīmiskiem negadījumiem. Un tā pamazām līdz šodien ugunsdzēsēji glābēji ne tikai dzēš ugunsgrēkus, bet arī glābj uz ūdens, ceļiem, dzelzceļa, glābj cilvēkus un dzīvniekus, kā arī sniedz dažāda veida tehnisko palīdzību.
Sākotnēji par ugunsnelaimi Rīgā ziņoja baznīcas zvani, pēc tam vairākās vietās pilsētā dienas laikā torņos izkarinot sarkanu bumbu, bet naktī — lukturi ar degošu sveci. Tehnoloģiju straujā attīstība neizbēgami skāra arī šo jomu. Jau pagājušā gadsimta sākumā par ugunsgrēku varēja paziņot ar telegrāfa, lauka un sienas telefonu palīdzību. Vēlāk Rīgā tika izvietoti ugunsgrēku pieteikšanas aparāti. Savukārt, pirmie telefoni kļuva par tiltu starp nelaimi un palīdzību. Gadsimta vidū ugunsdzēsēju aprīkojumu papildināja stacionārās un mobilās rācijas, kas ļāva viņiem savā starpā sazināties un jau operatīvāk koordinēt dzēšanas darbus. 1996. gadā Latvijā ieviests vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112. Šodien 91 % Latvijas iedzīvotāju zina, ka zvanot uz 112, iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību. Aizvadītajā gadā uz šo numuru zvanīts vairāk kā miljons un 230 tūkstošu reižu.
“160 gadu laikā mainījušās laikmeta iezīmes, valsts pārvaldes formas, kā arī tehnoloģijas un aprīkojums, taču nemainīga ir palikusi ugunsdzēsēju misija – pašaizliedzīgi un profesionāli glābt cilvēkus un īpašumu. Mūsdienās VUGD ne tikai dzēš ugunsgrēkus un veic glābšanas darbus, bet arī uzrauga ugunsdrošības prasību ievērošanu, koordinē civilās aizsardzības sistēmu un nodrošina vienotā ārkārtas izsaukumu numura 112 darbību, ” sacīja VUGD priekšnieks Mārtiņš Baltmanis.
Šonedēļ norisināsies Atvērto durvju dienas visās VUGD daļās, informē VUGD pārstāve Viktorija Gribuste. Tās norisināsies 14. un 15. maijā no plkst. 9 līdz 16.30, kā arī 17. maijā no plkst. 9 līdz 19.
Apmeklētāji varēs apskatīt depo, tehniku, aprīkojumu, pielaikot aizsargtērpus, uzzināt par ugunsdzēsēju ikdienu un drošības jautājumiem, kā arī izzināt karjeras iespējas VUGD. Ģimenēm un individuāliem apmeklētājiem iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Apbalvojumi
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apbalvojumu “Jubilejas goda zīme “Latvijas Ugunsdzēsībai — 160”” saņēma:
◆Zemgales reģiona pārvaldes (turpmāk – ZRP) Bauskas daļas vada komandiera vietnieks Aivars Andreika;
◆ ZRP Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Māris Caune;
◆ZRP Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), virsseržants Viktors Drozdovs;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandieris, kapteinis Artis Eglītis;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandieris, kapteinis Aleksandrs Falučko;
◆ ZRP Iecavas posteņa komandieris, kapteinis Aleksandrs Ivanovs;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Edgars Jakuška;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandiera vietnieks, virsniekvietnieks Andris Jankūns;
◆ ZRP Bauskas daļas komandieris, majors Vadims Kuzmičs;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandiera vietnieks, virsniekvietnieks Aivars Levans;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Guntis Mašinskis;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Gatis Mediņš;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandiera vietnieks, virsniekvietnieks Māris Mincenbergs;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Mārcis Pumpurs;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Andis Rudevičs;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Rihards Saltups;
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Dzintars Tihanovs;
◆ ZRP Iecavas posteņa ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Raivis Zaķis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apbalvojumu “Jubilejas goda zīme “Latvijas Ugunsdzēsībai — 160”” saņēma arī sadarbības partneri:
◆ SIA “Bauskas slimnīca” valdes locekle Margarita Epermane;
◆ Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Egīls Gailis;
◆ Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Dienvidzemgales iecirkņa priekšniece Dana Landsberga;
◆ Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks;
◆ Bauskas novada pašvaldības policijas Iecavas nodaļas priekšniece Irīna Mincenberga;
◆ Bauskas novada pašvaldības darba aizsardzības speciālists Māris Plēsnieks;
◆ Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona komandieris Elmārs Popakuls;
◆ Zemessardzes 55. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Aleksandrs Sotnikovs.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Goda rakstu par priekšzīmīgu dienesta uzdevumu izpildi un nozīmīgu ieguldījumu VUGD uzdevumu īstenošanā saņēma:
◆ ZRP Bauskas daļas ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Edgars Dapšauskis;
◆ ZRP Bauskas daļas vada komandieris, virsleitnants Jānis Paškevičs;
◆ ZRP Iecavas posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Māris Rāzmanis.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Pateicību par priekšzīmīgu dienesta uzdevumu izpildi saņēma:
◆ ZRP Iecavas posteņa vada komandiera vietnieks, kaprālis Edmunds Baumans;
◆ ZRP Iecavas posteņa vada komandiera vietnieks, kaprālis Edgars Trūps;
◆ ZRP Iecavas posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Oskars Uļinskis;
◆ ZRP Iecavas posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Artūrs Voroškovs.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zemgales reģiona pārvaldes Pateicību par priekšzīmīgu dienesta uzdevumu izpildi saņēma:
◆ ZRP Iecavas posteņa ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs), kaprālis Raitis Jutus;
◆ ZRP Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Andrejs Matuševs;
◆ ZRP Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs glābējs, kaprālis Mārtiņš Bergmanis.
Par VUGD nav dzirdēti skandāli un sūdzības. Īsti vīri!
Ko brīnies?Sūdzēsies par savas dzīvības/īpašuma glābšanu?Visu cieņu VUGD.
Kurā vietā notika apbalvošana?