Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Zbigņevs Stankevičs svētdien vadīs dievkalpojumu Skaistkalnes baznīcā; Dievmātes svētgleznai tiks uzlikta zelta riza un kronis

Svētdien, 8. janvārī, Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā Svēto Misi vadīs Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Tiešraidē dievkalpojums būs skatāms LTV 1.kanālā. Šī diena būs īpaši svētki, jo pēc daudzu gadu pārtraukuma Skaistkalnes Dievmātes – Ģimeņu karalienes svētglezna tiks atkal ietērpta zeltā un notiks tās kronēšana, portālu informēja Katoļu baznīcas informācijas aģentūrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Skaistkalnes Dievmāte bruņās tērpta bijusi jau vairākus gadsimtus. Diemžēl, ejot pāri kariem, dievnams vairākkārt aplaupīts un pēc Otrā pasaules kara zudušas arī senās Dievmātes bruņas, kronis un daudz dārglietu, tajā skaitā daudzas votas,” pavēstīja draudzē.

Pēckara gados tika darinātas jaunas bruņas, taču tās tika noņemtas, jo  bija “nesavienojamas ar gleznas saglabāšanu”. Tāpēc svētdien Dievmātei tiks uzlikta no jauna darināta riza un kronis. Tāpat pie Dievmātes altāra tiks atjaunotas un izstādītas votas. 

Foto: no draudzes albuma

Skaistkalnes svētvieta aiz Aglonas ir otra populārākā Dievmātes svētvieta Latvijā. Augusta pirmajā svētdienā šeit notiek Kanepenes svētki, bet maija pirmajā svētdienā vairākas svētceļnieku grupas uz Skaistkalni dodas svētceļojumos kājām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaistkalnes dievnams ir agrīnā baroka stilā celts arhitektūras piemineklis. Tas būvēts 1692. gadā. Sākotnēji baznīcu apkalpoja jezuīti, kas Skaistkalnē bija apmetušies jau 17. gs. 60. gados, kad mūra baznīca vēl nebija uzcelta. 1677. gadā tur tika dibināts jezuītu klosteris. No 1774. gada līdz 1929. gadam apkalpoja dažādi priesteri, pēc tam svētā Franciska Mazāko Brāļu kapucīnu ordenis, bet no 1949. gada līdz 2001. gadam – diecēzes katoļu priesteri. 20 gadus Skaistkalnē kalpoja Svētā Pāvila I Vientuļnieka ordenis (OSPPE) jeb paulīniešu tēvi, kas pie Skaistkalnes brīnumdarītājas Latvijas Ģimeņu Aizbildnes svētbildes īpašā veidā lūdza par ģimenēm, kā arī veicināja to, lai ģimenes un svētceļnieki mērotu ceļu uz svētvietu un lūgtos par Latvijas ģimenēm.

Jau gadu Skaistkalnes katoļu baznīcā kalpo priesteris Andrejs Mediņš. Foto: no draudzes albuma.

Kopš 2022. gada janvāra draudzē kalpo priesteris Andrejs Mediņš, kurš organizē dažādus pasākumus un koncertus, rūpējas par baznīcas atjaunošanu.

No publikācijas “GLEZNĀ SKAISTKALNE Zemgalietis 1939.gads. Rīgas Vēstnesis. (avots: periodika.lv)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc vairākiem gadiem liktenis man atkal bija lēmis apmeklēt dzimtenes pagastu —Skaistkalni, kur uzaugu un pavadīju bērnības skaistākos brīžus. (..) Izbraucot no meža, vispirms ieraugu diženo diviem augstiem torņiem dievnamu, tad neviļus skats vēršas pa labi, kur meža līkumā saules pusē saredzama sarkana ķieģeļu māja, apsūnojušu jumtu. (..)

Skats vēršas uz kalnu, kura virsotnē atrodas sirmais dievnams. Tas tāds, kā bija.

Jau tuvu trīs gadu simteņus tas diendienā skaņā balsī aicina visus savā paspārnē, kā rūpīga māte tas pulcina savus izklīdušos bērnus savā svētnīcā, tos apmierina un apmīļo. Tūkstošus viņš ir svētijis pirmo un pēdējo reizi, tūkstošiem viņš ir izdalījis svētos sakramentus un bagātīgas Dieva žēlastības. Daudz vaidos un nopūtās klausijies un prieka un bēdu asarās mazgājies. Labas un sliktas dienas redzējis un pārdzīvojis. Daudz kas pārgrozijies, tikai viņš kā stāvējis — nesatricināts un nelokāms stāv. īsta Kristus baznīca būvēta uz svētā Pētera klints, kuru elles vārti nespēj uzvarēt. Ja saka, ka Aglona ir Latgales garīgais centrs, tad Skaistkalnes baznīca ir pārējās Latvijas diženums un svētums!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī šajā dievnamā atrodas Dievmātes altāris ar Jaunavas Marijas brīnumdarītājas gleznu. To neapstrīdami liecina rotas, kas piestiprinātas gleznai abās pusēs. Rotas veltījuši tie, kas saņēmuši Vissvētākās Jaunavas palīdzību slimībās, kad laicīgā palīdzība izrādijusies bezspēcīga. Kā Vasaras svētkos dievlūdzēji plūst uz Aglonu, tā Kanapenē (40 st. atlaidās augustā) no malu malām kā ūdens straume tek baznīcēni no tālienes un tuvienes uz

Skaistkalni. Rīga, Liepāja, Daugavpils viņiem nav par tālu! Dievmātes altāris it sevišķi mīļš skaistkalniešiem. Arvienu ziedošas puķes uz tā to gaiši liecina. Katru dienu pie šī altāra kāpnēm redzam ceļos nometušos baznīcēnus skaitot rožukroni un lūdzam žēlastību. (..)”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (23)

 1. Nu gan Mediņš uzkalpojies, tagad pat LTV demonstrēs Skaistkalni. Ka tik pogas neizgriež Aglonai.

  20
  4
 2. tad jau vairāk “tā zelta” sanāktu no pareizticīgo dievnama kupoliem, tā dievnama, kas visus okupācijas gadus knapi vilka savu dzīvību, kura draudzē manīja vien pāris melnos lakatos tērpušās sieviņas gados.

  4
  3
 3. Un kad tad pats Romas pāvests uz Skaistkalni brauks? Vai Mediņš ir viņu uzaicinājis, kad torņus pabeigs?

  10
  3
 4. un visa tā nauda, bez atlikuma aiziet garām profesionālajiem naudas apguvēju deguniem…. Vai nav škrobe?

  7
  9
 5. Šiem liekulīgajiem melnsvārčiem derētu atcerēties sen zināmo patiesību – “Jo tuvāk baznīcai, jo tālāk no Dieva”. Un mums būs godāt Dievu nevis elku tēlus baznīcā.

  13
  3
 6. Tak mediņam nekas cits neiterese ka iekasēt naudu… Savādāk nesanāks atkal jaunai mašīnai…. Riebjas ka mūsu pusē tāds morāls kroplis ir.. mantkārīgs egoists. Pat ziedojumi vinjas sākas lielām summām. Pamēģiniet viņam Ventus ielikt ziedojumā dzirdēsiet ļoti skaistus vārdus savā virzienā…. Pati izbaudiju kad nebija vairāk ko ielikt ka 2€ .. ziedojums esot sākot no 10€ ne mazāk jo jo monētas tā nau nauda..

  14
  7
 7. Lai Dievs dod, ka tavs izdvestais vārds ‘” kroplis” neatnāk atpakaļ pie tevis un taviem tuvajiem !

  5
  8
 8. Par šādiem izteiktiem komentāriem būtu jāreaģē šīs portāla vadībai,jādzēš vai jānodod POLICIJAI.Šai kundzei nevajadzētu aizmirst, kad visas IP adreses ir vienkārši atrodamas, un ar to anonimitāti nekur neviens nenoslēpsies.

  4
  12
 9. jā, varens ziedotājs tu mums esi, vien, ko esi sev iegādājies par Ventspils Lemberga reklāmas naudiņām? Laikam esi no tiem, kas ukraiņiem ziedojuma pakās mēdz ielikt cauras čības un ar dabīgo “krāsvielu” brūnā krāsā iezīmētas saplēstas, novalkātas drēbes?

  4
  3
 10. Ticu dievam,bet riebjas skatities uz sito liekulu feisiem,kurus interese tikai un tikai nauda.Kadu teatri uztaisija dievkalpojuma,liekas,ka pasi svetie sabraukusi.Baznica dazi Skaistkalniesi,parejie ka parasti-sadzitie.Lai padoma cik bauslus pasi jau parkapusi,vel maca dzivot citus.

  15
  4
 11. Par ko cepiens?
  Kamēr cilvēki nesāks paši domāt, tikmēr būs kāds, kas viņus gana. Un lielāko vairumu tas apmierina, jo ir tik forši pašam nedomāt, atbildību nogrūst uz citiem. Tad pasūkstīties, cik slikta sieva/ vīrs un tā pa ķēdīti uz augšu līdz valdībai.
  Tad, kad sapratīsiet, ka Dievs nedzīvo baznīcā, bet Jūsos. Kad sāksiet meklēt atbildes uz jautājumiem paši, un uzzināto ieviest savā dzīvē, tad nebūs jācepas par citiem. Atkritīs tādi “mediņi” un citi, kas dzīvo no jūsu enerģijas.
  Veiksmi un izdošanos Jaunajā gadā

  13
  2
 12. diez, ar ko jūs domē ar savu plastmasas eglīti Rātslaukumā, “zelta” burtiem par tūkstošiem un gaismiņām Korfa dārzā atšķiraties no Mediņa veikuma. Cilvēku prātu ietekmēšanas ziņā nekādas atšķirības nav. Vien Mediņš lielākoties rada paliekošas lietas, varbūt, tās redzēs vēl pēc simt un vairāk gadiem, bet jūs “uzzibsnījat” par lielu naudu uz viss. Piedevām dome savus “pasākumus” rīko par no iedzīvotājiem obligātā kārtā iekasētu naudu, bet “pie Mediņa” tā lieta notiek brīvprātīgi. Un te nu ļoti atšķiras domes algoto speciālistu varēšana. Vai nav škrobe, pie tam visu acu priekšā, piedevām, vēl kāda nauda “aiziet gar degunu”, “nepielīpot” alkatīgajām roķelēm?

  5
  10
 13. Būs baušķenieki satriekti komentāros – re, kādam kaut kas izdodas, bet mēs te Bauskā mētājamies kā cauras pastalas.

 14. Runā tikai savā vārdā – nevis mēs, bet tu! Man viss labi un visa pietiek. Žēl, ka tu jūties kā veca pastala.

  4
  1
 15. Varbūt kādam tiešām ir skaidri pierādījumi, ka Mediņš ir mantkārīgs egoists un arī morāle viņam klibo.
  Bet tik gaiši un skaisti kā šajā decembrī, baznīcas kalns un pati baznīca nebija izrotāti nekad.
  Klosteri, kurš gadu desmitiem bruka kopā, pateicoties Mediņam, nenojauca, kā tas bija jau nolemts, un tagad ēka izskatās saglābta un gatava kalpot ilgus gadus.
  P.S. Lai kādi trūkumi piemīt Mediņam, nenoliedziet, ka Skaistkalne no tā tikai iegūs, kad visi viņa projekti būs īstenoti!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.