Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Zemgales reģiona iedzīvotājus aicina iesaistīties aptaujā un izteikt viedokli par pielāgošanos klimata pārmaiņām

Zemgales reģiona iedzīvotāji ir aicināti iesaistīties aptaujā un izteikt viedokli par pielāgošanos klimata pārmaiņām.  Trīs Latvijas organizācijas – Baltijas Vides Forums (BEF), Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) un Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centrs” (JPOIC) – īstenos aktivitātes Eiropas Savienības (ES) finansētā projekta “IMPETUS” pilotteritorijā Zemgalē, portālu informēja ZPR pārstāve Ilze Lujāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Publicitātes foto.

BEF, ZPR un JPOIC aicina iedzīvotājus dalīties ar savām zināšanām, pieredzi, bažām un idejām, lai ieviestu daudzveidīgās projekta aktivitātes Zemgales reģionā, ikviens lūgts aizpildīt aptaujas anketu.

EKONOMISKIE, DROŠĪBAS UN VIDES RISKI 

Gandrīz 17% Latvijas teritorijas aizņem ar blīvu upju tīklu bagātais un blīvi apdzīvotais Zemgales reģions, kurā pieejamas gan dažādas atpūtas iespējas, gan rodama vieta dažādu sugu attīstībai. Tomēr intensīva lauksaimniecība 40 % reģiona teritorijas jau ir ietekmējusi bioloģisko daudzveidību, ūdens kvalitāti un ūdens apsaimniekošanu, reģionā pastāv arī augsti plūdu riski. Paredzams, ka līdz šā gadsimta vidum pieaugošā lauksaimniecības attīstība turpinās pastiprināt piesārņojumu un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, savukārt klimata pārmaiņas vēl vairāk palielinās plūdu risku. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams izvērtēt riskus un pilnveidot Zemgales reģiona civilās aizsardzības pasākumus, kas iekļauj koordināciju starp pašvaldībām, valsts institūcijām un sabiedrību. 

PIEDALIES KLIMATA PĀRMAIŅU RISINĀŠANĀ  

I. Lujāne norādīja, ka Zemgales reģions ir viena no septiņām projekta pilotteritorijām Eiropā, kurās tiks pārbaudīti un demonstrēti inovatīvi risinājumi, kas palielina noturību pret klimata pārmaiņām. Pārējās pilotteritorijas atrodas Vācijā, Grieķijā, Itālijā, Spānijā, Norvēģijā un Nīderlandē. Zemgales pilotteritorijas aktivitātes piedāvās vietējiem iedzīvotājiem, uzņēmumiem, rūpniecības, plašsaziņas līdzekļu un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem piedalīties dažādās aktivitātēs kopā ar starptautiskām pētnieku grupām un vides politikas veidotājiem. Tieši iesaistītās puses kopā var palīdzēt radīt rīkus sekmīgai informācijas apmaiņai, lai efektīvi risinātu reģionālās klimata pārmaiņu problēmas. Radītie risinājumi ietekmēs reģionālās politikas veidošanu, un tos būs iespējams atkārtoti izmantot citos Latvijas vai Eiropas reģionos, lai palīdzētu kopienām kļūt noturīgākām un pielāgoties klimata pārmaiņu ietekmei. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VIETĒJĀS ORGANIZĀCIJAS UN FOKUSS 

ZPR teritorijā atrodas Jelgavas valstspilsēta un Dobeles, Jelgavas, Bauskas, Aizkraukles un Jēkabpils novadi. I. Lujāne skaidroja, ka “IMPETUS” projektā ZPR koordinē inovatīvu risinājumu ieviešanu reģiona automatizētai plūdu agrīnās brīdināšanas sistēmai un Zemgales reģiona Pielāgošanās klimata pārmaiņām plāna izstrādi.

“Mēs esam ļoti priecīgi par iespēju būt daļai no “IMPETUS” komandas, it īpaši tāpēc, ka mums ir privilēģija kļūt par vienu no pilotteritorijām, kurās tiks izmēģināti un vērtēti inovatīvi risinājumi. Plūdi Zemgalē ir ikgadēja problēma, turklāt šogad tie bija negaidīti postoši visā Latvijā. Agrās brīdināšanas sistēma būs vērtīgs rīks, kas ļaus laicīgāk izvērtēt riskus, sagatavoties un rīkoties plūdu radīto postījumu mazināšanai un novēršanai,” teic ZPR attīstības padomes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

IMPETUS”: KLIMATA SAISTĪBU PĀRVĒRŠANA RĪCĪBĀ 

ZPR norādīja, ka pērn 1. oktobrī uzsāktā “IMPETUS” projekta mērķis ir veicināt Eiropas pielāgošanos klimata pārmaiņām un pārvērst klimata saistības konkrētās rīcībās, izstrādājot novatoriskus pasākumus, lai padarītu Eiropas reģionus noturīgākus pret klimata pārmaiņām. Šī projekta komandu veido 32 partnerorganizācijas no 9 Eiropas valstīm.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Četru gadu programma ir daļa no plašāka projektu kopuma, kas atbalsta Eiropas Savienības ambīcijas līdz 2050. gadam kļūt par pirmo pasaulē klimatneitrālo kontinentu. “IMPETUS” cieši sadarbojas ar līdzīgiem klimata pārmaiņu projektiem “REGILIENCE”, “ARSINOE” un “TransformAr”. “IMPETUS” projekts ir saņēmis Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” finansējumu uzsaukumā “Zaļais kurss”.

Projekts tiek finansēts no ES pētniecības un inovācijas programmas “Horizon 2020” uzsaukuma LC-GD-1-3-2020 – “Climate-resilient Innovation Packages for EU regions” ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 16 224 768 eiro, no kuriem 436 750 eiro piešķirti ZPR.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. ”IMPETUS” projekts tāpat kā līdzīgi projekti ir tikai un vienīgi lai cilvēkiem iedvestu cerības un drošības sajūtu.Civilizācija strauji tuvojas savam norietam un godīgi atzīstot planēta pārvērsta par piesārņotu milzu atkritumu izgāztuvi.

  2. kā būtu, ja šo minēto organizāciju biedri mēģinātu strādāt sabiedrībai lietderīgu darbu, piemēram ražošanā, apkalpojošā sfērā, nevis “apgūstot” citu nodokļos samaksāto ar bezjēdzīgām aptaujām un viedokļu sludināšanu, kas Zemgales dabai un ekoloģijai nenes nekādu labumu. Tukša muldēšana un bezjēdzīga rīcība šo organizāciju pastāvēšanas laikā ir pierādījusi, ka pēdējais laiks tās likvidēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.