Mājokļu kreditēšanu reģionos apgrūtina mazs piedāvājums un zemi ienākumi, aģentūrai LETA pauda “Luminor Bank” pārstāvji.
Bankas pārstāvji norāda, ka galvenā problēma, kas padara mājokļu kreditēšanu reģionos sarežģītu, ir ekonomiskās problēmas. Zemāki ienākumi, augstāks bezdarba līmenis un ēnu ekonomikas izplatība daudziem iedzīvotājiem apgrūtina hipotekārajam kredītam nepieciešamo oficiālo ienākumu uzrādīšanu.
Turklāt algu atšķirības Latvijas mērogā ir diezgan būtiskas – pagājušajā gadā Rīgā vidējā bruto alga bija nedaudz virs 1700 eiro, tikmēr Latgalē – vien nepilni 1100 eiro. Bankām, izvērtējot kreditēšanas iespējas, jānodrošina tas, lai aizņēmēji spētu ne tikai atmaksāt kredītu, bet varētu arī turpināt kvalitatīvu dzīvi, un pie tik zemiem ienākumiem tas ir ļoti sarežģīti, skaidro “Luminor Bank” pārstāvji.
“Luminor Bank” privātpersonu kreditēšanas vadītājs Kaspars Lukačovs vērš uzmanību, ka Pierīgas pašvaldībās izsniegto mājokļa kredītu atlikums ir tuvu eirozonas vidējiem rādītājiem, bet citviet Latvijā kreditēšana ir ļoti gausa un nepārsniedz 10% no pašvaldības iekšzemes kopprodukta (IKP), tostarp lielajās pilsētās un novados ar augstu ekonomiskās aktivitātes līmeni.
Lukačovs norāda, ka šobrīd mājokļu tirgus reģionos ir diezgan bēdīgā situācijā – daudzi īpašumi ir veci un sliktā stāvoklī, un jaunu mājokļu projektu pieejamība ir niecīga. Tāpat problēma ir nekustamā īpašuma tirgus aktivitāte – ja Rīgā mājokļu pārdošanas sludinājumu skaits atbilst septiņu mēnešu darījumu skaitam, tad mājokļu pārdošanas sludinājumu skaits vairumā Latvijas novadu nepārsniedz piecu mēnešu darījumu apjomu.
Viņš arī atzīmē, ka infrastruktūras stāvoklis un dažādu pakalpojumu, piemēram, veselības aprūpes un izglītības iestāžu, trūkums padara reģionus mazāk pievilcīgus potenciālajiem mājokļu pircējiem un samazina arī tur esošo īpašumu vērtību. Tāpat, lai gan finansējums ir pieejams visā Latvijā, novērots, ka tieši reģionos iedzīvotāji dod priekšroku darījumiem, kur var izvairīties no ķīlas reģistrēšanas, īpaši tas ir izplatīts nekustamo īpašumu darījumiem līdz 30 000 eiro.
Viena no svarīgākajām jomām, ar kuru jāveic mērķtiecīgs un nopietns darbs, ir reģionu ekonomiskā attīstība, uzskata Lukačovs. Pēc viņa minētā, lai sniegtu iedzīvotājiem visā valstī pēc iespējas vienlīdzīgākas iespējas iegādāties mājokli ar aizdevuma palīdzību, ir jāuzlabo nodarbinātības rādītāji un jārada iespējas iedzīvotājiem saņemt augstākus ienākumus, vienlaikus sistemātiski strādājot arī pie sabiedrības finanšu pratības veicināšanas.
Tāpat reģionos kritiski trūkst kvalitatīvu mājokļu, tāpēc dzīvojamā fonda uzlabojumi ir viens no steidzamākajiem darbiem, kas jāpaveic valsts pārvaldei, uzsver Lukačovs. Viņš norāda, ka jāspēj atrast jauni veidi, kā stimulēt attīstītājus būvēt jaunus mājokļus vai atjaunot vecos īpašumus reģionālajos apgabalos, piemēram, izmantojot subsīdijas vai nodokļu atvieglojumus.
Latvijā strādā “Luminor Bank” filiāle. Pēc aktīvu apmēra “Luminor Bank” filiāle Latvijā ir ceturtā lielāka banka Latvijā. Bankas īpašniece ir ASV investīciju kompānija “Blackstone”.
Nu tak protams , jo laukos cilvēki laimīgi ja var strādāt par minimālo algu , bet bankām vajag peļņu, bet Rīgā un valdībā to nav spējīgi saprast , jo paši jau par sēdēšanu ofisos tūkstošus saņem , tur tak ministrijas pārbāztas ,rakstāmgalds pie rakstāmgalda