Piektdiena, 24. aprīlis
Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita
weather-icon
+1° C, vējš 1.13 m/s, Z-ZR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Svētki no laukiem ienāks pilsētā

Bauskas novada svētkiem formāts katru gadu ir citāds. Pērn aktivitātes bija koncentrētas Bauskā un pieskaņotas Viļa Plūdoņa 140 gadu jubilejai. Šogad svētki sākas pagastos, lai jūlija beigās un augusta sākumā kulmināciju sasniegtu Bauskā.

Jau pāris gadus novada svētkiem pievienojas Alus svētki. Pērn tie bija ar divu nedēļu nobīdi, šogad atkal abu šo pasākumu svinēšana ir vienlaikus.

Dažādi formāti
Svētku «klejošanai» pa pagastiem bijušas dažādas izpausmes formas. Bija laiks, kad šis pasākums tā organizatoriem pārvērtās par īstu izturības maratonu, jo svinības pagastos tika rīkotas katru vakaru nedēļas garumā. Tad izdomāja svinēšanu sākt jūlija vidū un pagastos dažādas izdarības organizēt tikai nedēļas nogalēs.

Svētki pamazām apauga ar dažādām blakusaktivitātēm. Notika jautras stafetes, kuru uzvarētāji pagastos pēcāk tikās lielajā finālā Bauskā. Tika iedibināta ievērojamu un cienījamu cilvēku godināšana, piešķirot tiem titulu «Goda pilsonis» un suminot par «Mūža ieguldījumu». Pērn svētkos sveica arī novada sakoptāko īpašumu saimniekus.

Gājiens pa Kalna ielu
Šogad Bauskas novada svētkos ir paņemts «pa gabaliņam» no iepriekšējām reizēm un izveidota svinību un aktivitāšu programma vairāku nedēļu garumā. Bauskas kultūras centra direktores vietniece kultūras darbā Una Nākuma skaidro, ka šogad atkal nolemts īstenot pārbaudīto variantu, ka svētki kā pilieni no katra pagasta saplūst vienotā košā pasākumā Bauskā.

Vienojošie elementi iecerēti vairāki, tostarp gājiens, kurš šogad atkal notiks pa pilsētas centrālajām ielām. No Korfa dārza pa Dārza ielu gar slimnīcu visi dosies uz Kalna ielu, tad lejā pa to uz Rātslaukumu. Šajā dienā pilsētas tranzīta ielas uz kādu laiku piederēs gājējiem. Bauskai ir svētki, un caurbraucējiem nāksies nedaudz uzgaidīt. Būs vairāki koncerti, Plūdoņa ielu atvēlēs miestiņa baudītājiem. Sveiks sakoptāko sētu īpašniekus, godinās novada ievērojamākos ļaudis. Ciemos gaida ierodamies viesus no Bauskas draugu pilsētām Polijā, Lietuvā un Zviedrijā.

Koncertēs amatierkopas
Programmas pagastos atstātas vietējo kultūras darba organizatoru pārziņā. Katrs no tiem meklējis citādākas, savai pusei varbūt raksturīgākas izpausmes formas. Svētki šogad sāksies piektdien, 17. jūlijā, Dāviņos. Pagasta kultūras darba organizatore Inese Viļuma «Bauskas Dzīvei» atzina, ka tas ir liels gods un arī atbildība mazajam pagastam ievadīt šo svētku maratonu.

Galvenais notikums Dāviņos būs koncerts, kurā paredzēts ap 30 priekš-nesumu. Uzstāsies novada amatierkopas, to pulkā duets «Uzmini nu» no Brunavas pagasta, dejotāji no Codes, vokālais ansamblis «Uguntiņas» no Vecsaules pagasta, kā arī citi kolektīvi. Bērni tiek gaidīti jau laikus, jo viņiem sarūpētas dažādas atrakcijas un saldumi.

«Velniņi» lieliem un maziem
Vēl šīs nedēļas nogalē uz svētkiem aicina Īslīcē. Te līdztekus koncertam īpaši gatavojas vietējā teātra amatierkopa «Dadži». Viņiem 18. jū-lijā pirmizrāde. Skatītāju vērtējumam nodos jautras ainiņas no Rūdolfa Blaumaņa pasakas «Velniņi».

Īslīces kultūras nama kultūras vadītāja Aiga Baltalksne pastāstīja, ka iestudējums, kurā galvenās lomas atveidos Agris Zentelis un Edgars Apaļais, paredzēts visai ģimenei. Bērni uz skatuves notiekošajā noteikti saklausīs kādas sev svarīgas atziņas. Savukārt pieaugušajiem skatītājiem būs jautri. Iespējami arī dažādi pārsteigumi.

Atbalsta pasākumus pagastos
Iedzīvotāju viedokļi par gaidāmajiem svētkiem ir dažādi. Vairākums aptaujāto atzinīgi vērtē pasākumus arī pagastos, ne tikai Bauskā. Joprojām ir ļaudis, kurus informācija nav sasniegusi.

Aina Drunka Īslīces pagastā par sestdienas sarīkojumu kultūras namā neko nebija dzirdējusi. «Bauskas Dzīvei» viņa apliecināja, ka svinēšana pagastos ir laba lieta, tikai cilvēki aktīvāk jāuzrunā apmeklēt pasākumus. Brunavas pagastā dzīvojošā Jeļena Bulīga arī pozitīvi vērtē novada svētku rīkošanu pagastos. Pati viņa tajos piedalīsies kā dejotāja. Ceraukstiete Vera Lazdiņa uzskata, ka svētki vairāk domāti jauniem cilvēkiem. Labi, ka tie notiek ne tikai Bauskā, bet arī laukos. Taču par šī gada pasākumiem viņa vēl neko nebija dzirdējusi. Informāciju cer iegūt no «Bauskas Dzīves».

Svētku noslēgumā Bauskā dažādas izdarības būs trīs dienu garumā. Pilsētnieki un viesi uz tām tiek gaidīti jau piektdienas, 31. jūlija, vakarā. Visgarākā un aktivitātēm piepildītākā būs sestdiena, 1. augusts. Uz Bauskas Svētā Gara baznīcu un Bauskas pili interesentus aicinās svētdien, 2. augustā. Plašāk par novada svētku noslēguma pasākumiem pilsētā «Bauskas Dzīve» informēs kādā no nākamajiem laikraksta numuriem.

Bauskas novada svētki 2015. gadā

Dāviņu pagastā – 17. jūlijā no plkst. 19 kultūras centrā «Dāvis»;

Īslīces pagastā – 18. jūlijā no plkst. 17 pie kultūras nama;

Gailīšu pagastā – 25. jūlijā no plkst. 17 Uzvaras centrā;

Vecsaules pagastā – 25. jūlijā no plkst. 18 Vecsaules saieta namā;

Brunavas pagastā – 26. jūlijā no plkst. 13.30 Budbergas parka estrādē;

Ceraukstes pagastā – 26. jūlijā no plkst. 16 Mūsas ciema sporta laukumā;

Codes pagastā – 29. jūlijā no plkst. 20 pie Codes skolas;

Bauskā – 31. jūlijā, 1. un 2. augustā.

* Mežotnes pagastā svētki jau nosvinēti 4. jūlijā, kad bija sporta svētki.

Avots: Bauska.lv.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.