Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VAAD visā Bauskas novadā sācis bakteriālās iedegas pārbaudes

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) visā Latvijas teritorijā sācis intensīvas bakteriālās iedegas pārbaudes saimniekaugu augšanas vietās, tai skaitā iepriekšējo gadu perēkļu buferzonās – trīs kilometru teritorijā ap vietu, kur iepriekšējos gados konstatēta bakteriālā iedega, portālu informēja VAAD pārstāve Dace Ūdre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atklāja, ka pārbaudes notiek stādaudzētavās, augļu dārzos, piemājas saimniecībās un citviet. 2021.gadā bakteriālā iedega Latvijā konstatēta 31 vietā, tostarp bakteriālās iedegas perēkļi atklāti arī Bauskas novada Gailīšu un Viesturu pagastā.

Precīzas bakteriālās iedegas buferzonas norādītas šeit: https://www.vaad.gov.lv/lv/bakterialas-iedegas-buferzonas.

D. Ūdre precizēja, ka pārbaudes uzsāktas arī Bauskas novadā. VAAD inspektori pārbaužu laikā ņem paraugus, tos testē Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā, šobrīd pagaidām vēl nevienā paraugā nav apstiprinājusies baktērijas klātbūtne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

D. Ūdre akcentēja, ka arī mazdārziņu saimniekiem vajadzētu apsekot savus augus un pārliecināties, ka tiem nav slimības pazīmju.

Bakteriālā iedega ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes.

Tipiskas slimības pazīmes ir brūnas līdz melnas krāsas sačokurojušās lapas, kuras turas klāt zariem, bet izskatās kā apdegušas. Ziedi un augļi vīst, sačokurojas, kļūst tumši, bet nenokrīt un turas pie auga. Bakteriālā iedega sākas no ziedu vai zaru galiem, no tiem baktērija migrē uz lielākiem zariem un izplatās tālāk uz stumbru. Jaunie zaru dzinumi brūnē, kļūst nekrotiski, zaru gali bieži izliecas āķa formā. Lielāku zaru bojātā miza uzpūšas un plaisā.

VAAD brīdina, ka baktēriju iespējams noteikt tikai laboratoriski! Ja ir aizdomas par bakteriālās iedegas pazīmēm uz konkrētajiem slimības saimniekaugiem, jāsazinās ar  VAAD Zemgales reģionālo nodaļu: https://www.vaad.gov.lv/lv/filiale/zemgales-regionala-nodalaun un jāsarunā, laiks, kad inspektors aizies koku apskatīt, ja aizdomas apstiprināsies, inspektors paņems paraugu. Par paraugu nebūs jāmaksā, apliecina VAAD pārstāve D. Ūdre.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.