Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ukrainā – trauksme – ne pārejoša un visur esoša

Nu jau vairākus mēnešus pēc kārtas dienu no dienas dzirdam par draudiem Ukrainai. ASV atsauc no Ukrainas daļu vēstniecības personāla, Krievija atsauc no Ukrainas daļu diplomātiskā personāla, Eiropas Savienība iesaka atstāt Ukrainu saviem diplomātiem...

Bet ko par šo visu domā paši ukraiņi, kā jūtas nemitīga apdraudējuma ēnā? Kā tas ir – dzīvot savu vienkāršā cilvēka dzīvi, zinot, ka uz tavu māju kāds jau lielgabalu nomērķējis? To jautājām Kijevas žurnālistei un pasniedzējai Aļonai Romaņukai.
Ar Aļonu iepazināmies pirms pāris nedēļām, laikā, kad viņa Rīgas Ekonomikas augstskolas ārvalstu studentiem, žurnālistiem vadīja kursu par viltus ziņu atmaskošanu. Jaunā sieviete ir atzīta mediju eks-perte, kas vadījusi vairākus, arī starptautiskus, informācijas un faktu pārbaudes projektus gan par notikumiem Ukrainā, gan Krievijā un arī pašlaik ir visu ar Ukrainu saistīto notikumu viducī, atmaskojot V. Putina un arī savas valdības melus. Aļona ir aizrautīga, vitāla ukrainiete, kas par savu dzimteni ir gatava stāvēt un arī krist...

Mūsu saruna ar Aļonu notika «Zoom» platformā pirms nedēļas.

Kā Aļona Romaņuka raksturotu pašreizējo situāciju Ukrainā un jo īpaši tās austrumos?
– (Aļona aizdomājas...) Es patiesībā nezinu, kas notiek Izjumā, kas notiek Harkovas apgabalā, kuram Izjums piederas. Pati dzīvoju Kijevā, bet mani vecāki – Rietumukrainā, netālu no Ļvovas... Bet redzu, ka situācija aizvien saasinās... Mums ir daudz, ļoti daudz informatīvu paziņojumu: par konflikta eskalāciju, par to, cik daudz karaspēka Putins piegādājis pierobežā, cik daudz ešelonu piegādāts no Baltkrievijas puses, kur nu mums arī ir uzbrukuma draudi no austrumiem. Mums ir ziņojumi no Lielbritānijas, no Amerikas Savienotajām Valstīm, paziņojumi no šo valstu izlūkdienestiem. Ir ļoti daudz starptautiskās palīdzības, tas ir, mums tiek nodoti letālie ieroči, prettanku ieroči, mums palīdz ar instruktoriem, uzzinām, ka Spānija ar savu floti ir gatava palīdzēt Melnajā jūrā... Mēs ļoti jūtam starptautisko atbalstu, bet šis viss arī mūsu drošības apdraudējumu padara droši vien daudz jūtamāku... Tāpēc, ka tu – parastais cilvēks – neko nevari izdarīt! Tu nevari ietekmēt Putina plānus uzbrukt vai neuzbrukt. Arī tad ne, ja tā pat ir tikai, iespējams, liela politiskā spēle. Bet mēs saprotam, ka mums ir okupētas teritorijas daļa – Krima, mums ir teritorijas daļa Doņeckas un Luhanskas apgabalā, kur notiek kaujas, kur mūsu gadījumā jau notiek karš, kur iet bojā mūsu dzimtenes aizstāvji. Tāpēc mums, no vienas puses, šie draudi ir ļoti reāli. Bet tajā pašā laikā bez šiem jau manis nosauktajiem informatīvajiem paziņojumiem mums arī ir ļoti daudz tā saukto ekspertu, pseidoekspertu, kas sabiezina, saasina situāciju, kas ienes Ukrainas dienas kārtībā Krievijas propagandu. Ukrainā brīvi darbojas arī Krievijas mediji. Un patiesībā ar šo visu ir izveidojies tāds kā informatīvais haoss, kurā orientēties ir diezgan sarežģīti.

Bet arī jums taču ir uzticami mediji, tai skaitā sabiedriskie, uz kuru sniegto informāciju tiešām var paļauties?
– Jā, mums ir mediji – gan kvalitatīvi, gan arī uzticami, un tie atspoguļo reālo situāciju, bet lieta tāda (kā arī liecina pēdējais pētījums), ka iedzīvotāji informāciju galvenokārt neiegūst vis no tradicionālajiem medijiem, bet gan no sociālajiem tīkliem. Un šajā ziņā situācija nav no labākajām... Jo tieši tur tiek ieguldīti ievērojami līdzekļi, radītas botu armijas, lai maldinātu lietotājus, lai manipulētu ar sabiedrisko domu un mērķtiecīgi vērstos pret Ukrainas interesēm.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.