Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā maza interese par 5 – 11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret «Covid-19»

Foto: Ivars Bogdanovs Septiņgadīgais baušķenieks Jēkabs Cīrulis atzina, ka dūrienu no feldšeres Vijas Ramanes rokām teju nejutis. Vakcīna kā vakcīna, droši nosaka Jēkabs un pieļauj, ka drīzumā par poti jau būs aizmirsis.

Kopš Latvijā atļauta arī piecus līdz 11 gadus vecu bērnu vakcinācija pret «Covid-19», poti saņēmuši jau teju 3000 jaunākās paaudzes pārstāvju šajā vecuma grupā. Bauskas novadā pagaidām ar potēšanos nesteidzas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati.  Līdz 7. janvārim pret «Covid-19» vakcinēti vien 18 bērni, informēja NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Zaiga Barvida.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sūdzības nav bijušas
Imunizācijas valsts padome kopumā atbalsta bērnu vakcināciju vecuma grupā no 5 līdz 11 gadiem ar «Pfizer–BioNTech» bērnu vakcīnu «Comirnaty», īpaši rekomendēta tā ir personām ar veselības traucējumiem, onkoloģiskām saslimšanām, lieko svaru, cukura diabētu un citām hroniskām kaitēm. Taču vairākas iedzīvotāju aptaujas liecina, ka tikai piektdaļa vecāku savu atvasi vedīs saņemt poti pret jauno kaiti. Gausa vakcinācija novērota arī Bauskas novadā.

Bauskas novada ģimenes ārste Gundega Lasmane savu mazāko pacientu vakcināciju pret kovidu sāka neilgi pirms gadumijas. 29. decembrī mediķes praksē sapotēti pirmie desmit bērni. Viņa atzīmēja, ka valstī vakcīnu saņēmuši vairāki tūkstoši bērnu un neviens nav sūdzējies par sliktu pašsajūtu.

Zemo interesi G. Lasmane skaidroja ar svētku laiku, kad arī vēsturiski bijusi neliela aktivitāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja covid-19 vīrusa omikrona paveids strauji palielinās saslimstības rādītājus, iespējams, pieprasījums pēc vakcinācijas augs arī šajā vecuma grupā.Bauskas novada ģimenes ārste, pediatre Gundaga Lasmane

Pašlaik vakcināciju pret «Covid-19» apgrūtinot arī fakts, ka vienā flakonā ir desmit devas, kas jāizlieto īsā laikā. «Vienā piegājienā uzreiz jāsapotē desmit bērnu. Tomēr tādu skaitu savākt ir grūti, it sevišķi laikā, kad aktīvi ir arī citi vīrusi,» skaidro G. Lasmane un piebilst, ka pirmie desmit mazie pacienti bija pieteikti, bet noteiktajā dienā slimības dēļ nevarēja ierasties divi, tālab tika meklēti aizvietotāji.

Mediķe akcentēja vēl kādu dīvainību, kas esot saistīta ar mazāko bērnu vakcināciju Latvijā. Proti, otras vakcīnas deva paredzēta vien pēc trim mēnešiem, lai gan citviet pasaulē tā esot pēc trim nedēļām. «Grūti komentēt, mums ir atšķirīgi lēmumi, iespējams, to pārskatīs. Sanāk, ka bērns ir vakcinēts, bet vienalga viņš nekur netiek,» tā G. Lasmane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vakcīna atver durvis
Ārstes praksē reģistrēti 960 bērnu vecumā līdz 18 gadiem, vismaz puse vecumā no 12 līdz 18 gadiem ir noslēguši vakcināciju. Daudzi to izdarījuši jau vasarā, pat aktīvāk nākuši nekā pieaugušie, jo svarīgi bijis apmeklēt ārpusskolas aktivitātes, kas saistītas ar interešu izglītību. Tāpat šī vecuma grupa ir ieinteresēta doties uz tirdzniecības centriem, kino, kā arī citām vietām, kas tagad strādā vien «zaļajā» režīmā.

Laboratoriski apstiprināta saslimšana ar «Covid-19» bijusi pavisam nelielam skaitam G. Lasmanes praksē reģistrētu bērnu. Bieži gan mazākajiem pacientiem vīrusa pārbaudes testi netika veikti, bet, ja slimojusi visa ģimene, tika pieņemts, ka arī atvases šo kaiti pārcietušas. G. Lasmane atzīst, ka bērni slimo vieglāk, varbūt bez simptomiem, var būt vien dažas dienas temperatūra. Tomēr neesot zināms, kas ar kovida slimniekiem notiek tālākā dinamikā. Diemžēl bērniem paliekot blaknes, dažiem tā ir uzvedības maiņa, citiem – galvassāpes. 

Tas, ka viegli izslimo, nenozīmē, ka ilgtermiņā viss būs kārtībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
G.Lasmane

Vēlas normālu dzīvi
Lai arī liela daļa vecāku ir diezgan atturīgi un piesardzīgi, izvēlas nogaidīt, padziļinātāk izpētīt, bet ir tādi, kas tomēr vēlas veselus bērnus 5 – 11 gadu vecumā vakcinēt. «Gribam, lai bērniem ir normālas mācības skolā. Mājās ir seniors ar hroniskām slimībām, tāpēc uztraucamies par viņa dzīvību. Nevēlamies paši smagi saslimt un aplipināt mazo brāli. Gribam ātrāk atgriezties normālā dzīvē bez ierobežojumiem,» lēmumu par septiņus gadus vecā dēla Jēkaba vakcinēšanu skaidro baušķeniece Anita Katina. Viņa atklāja, ka visi pieaugušie ģimenē saņēmuši balstvakcināciju, turklāt pilnīgi visi, ieskaitot arī abus dēlus, šajā sezonā ir potējušies pret gripu.

Daudziem cilvēkiem ir šaubas, nedrošība, neziņa. Mūsos nav lielu baiļu, bažu, ticam zinātnei un vakcīnām kā ceļam uz ikdienas atjaunošanos normālā režīmā.Baušķeniece, divu dēlu māmiņa Anita Katina

Citās domās ir piecus gadus vecās Elizabtes tētis Kaspars. “Lūkojoties apkārt, cilājot un analizējot notikušo, jāsaka, ka vakcīnas īsti nelīdz, vai vajadzētu potēt bērnus, kuri slimo bez simptomiem vai vieglā formā, īsti neredzu jēgu,” apgalvo baušķenieks Kaspars.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iebildumi nepamatoti

Jāmin, ka vairāku bērnu vecāki ir iesnieguši iesniegumus Veselības ministrijā (VM) un Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Vecāki pauduši, ka izglītības iestādei nav tiesību veikt medicīniskās manipulācijas ar bērnu. Vienlaikus viņi apgalvo, ka vakcīnas pret «Covid-19» ir klīnisko pētījumu stadijā un uzskatāmas par eksperimentālām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VM un IZM atbildi publicējušas laikrakstā «Latvijas Vēstnesis», kurā informē, ka visas vakcīnas pret «Covid-19», kuras ir saņēmušas reģistrācijas atļauju, ir pārbaudītas, ar tām veikti visi nepieciešamie klīniskie pētījumi par drošumu un efektivitāti, kuru rezultātus ir izvērtējusi un apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra. Tas nozīmējot, ka vakcīnas nav eksperimentālas.

IZM un VM akcentēja, ka no 16. decembra vakcīnu pret «Covid-19» var saņemt ikviens bērns no piecu gadu vecuma un tā pagaidām nav noteikta kā obligāta. Vakcinācija notiek pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs, nevis izglītības iestādēs, tādējādi to veic sertificētas ārstniecības personas. Savukārt atbilstoši Pacientu tiesību likuma 13. pantam nepilngadīgiem pacientiem no 14 gadu vecuma ārstniecība ir pieļaujama, ja saņemta viņu piekrišana.Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (9)

 1. Atceros savus pirmos gadus skolā – visus potēja. Pret ko? nezinu vai pat vecāki zināja. Skolā vai tad pošu pases glabājās? Izsauca pie māsiņas un iedūra un viss. Pat pirmajā klasē – nekādi vecāki pat blakus nebija. Visa klase rindiņā gāja iekšā raudādami. Pat nav brīnums, ka adatas pēc tam biedē 🙂 Bet tie, kas tagad bez domāšanas skrien potēties, tie tā kā PSRS laikos dzimuši – ko saka, to dara. Nesaku, ka visi. Daļa tiešām apdomā un izlemj par labu potei. Un pārējie ir piespiesti potēties. Bet daļa – vispār nedomā līdz. Visam ir savi riski, blaknes un sekas. Un neviens nevar uzminēt, kura rīcība būs vispareizākā. Bet – pote sevi pat pieaugušajiem ir slikti parādījusi, īpaši jauniem vīriešiem un jaunām meitenēm pošu sekas vēl nav redzamas. Tad, ko tās bērniem nodarīs? Riski ir viemēr, bet potes arī rada riskus un veselības problēmas. VISAS potes. Pat pārbaudītās.

  3
  2
 2. Ja statistikas datus papēta bezkaislīgi un nesagrozīti, tad ir skaidrs, ka tas, ko šobrīd sauc par vakcīnu, tā īsti nestrādā. Manējais šefs arī tikko no krankenhausa atgriezās. Kad stāstīja par saviem piedzīvojumiem, tad tur bija tīri labi izbaudījis visu uz savas ādas. Šamais bija rēķinajies, ka ja div mēneši atpakaļ ir otrā deva bijusi, tad gan jau ka var pastaigāt bik pa publiskām vietām. Nu jā, svars viņam ir gana labs pa virsu normai un līdz pensijai pavisam maz atlicis. Attiecīgi nogāzās diezgan pamatīgi. Gānījās, ka ja mēs strādātu tā kā reizēm šitie farmācijas milži strādā, tad Eiropas rūpniecība būtu “sūdos līdz ausīm”. Katrā ziņā mana pieredze rāda, ka zinātnei, īpaši tai, kurā apgrozās lielas naudas, ticēt nevar. Nemaz. Pilnīgi un absolūti. Varbūt pēc 5 gadiem būs vakcīnas kovidam kaut cik drošas un derīgas. Var būt tikai pēc 20 gadiem. Katrā ziņā, tas ko šobrīd mēģina visiem iestūķēt, nepelna uzticību. Drošāk ir sēdēt mājā un lieki nevazāties pa publiskām vietām.

  3
  1
 3. PSRS laikos nevienu skolā nepotēja! Tika šautas mantu prove, tuberkulīna raudze. No savienības laikiem nāk tīrākie(salīdzinoši) indivīdi, jo tad bija max trīs vakcīnas,vienreizējās!!! – tuberkuloze, bakas un (masaliņas?!) Visas pārējās vakcīnas tika ieviestas ar 80 gadu sākumu!

  1
  1
 4. LONDONA — Apvienotās Karalistes ziņojumi par bērnu nāves gadījumiem no Nacionālās statistikas biroja (ONS) liecina, ka dažu nedēļu laikā kopš COVID injekcijas kura tika ievadīts bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem, reģistrēto nāves gadījumu skaits ir pieaudzis par 44 procentiem salīdzinājumā ar 2015. gadu. -2019. gada vidējais rādītājs tajā pašā laika periodā. Spiediens vakcinēt mazus bērnus rodas, neskatoties uz to, ka bērniem  ir ārkārtīgi zems risks saslimt ar Covid-19 . Tas apvienojumā ar tūkstošiem ziņojumu par nopietniem nevēlamiem notikumiem un nāves gadījumiem pēc injekcijām ir licis daudziem ekspertiem  kritizēt  centienus injicēt bērniem eksperimentālās injekcijas. Šovasar Džona Hopkinsa Medicīnas skolas pētnieki  konstatēja,  ka “mirstības līmenis ir nulle starp bērniem bez iepriekšēja veselības stāvokļa, piemēram, leikēmijas”, kad viņi “analizēja aptuveni 48 000 bērnu, kas jaunāki par 18 gadiem, kuriem diagnosticēts COVID veselības apdrošināšanas datos no 2020. gada aprīļa līdz augustam.

 5. Miokardīts var būt reta komplikācija pēc vakcinācijas pret COVID-19 pacientiem, kas jaunāki par 19 gadiem. Šajā gadījumu sērijas pētījumā īstermiņa klīniskā gaita vairumam pacientu bija viegla; tomēr ilgtermiņa riski joprojām nav zināmi. Lai sniegtu ieteikumus par vakcināciju šai populācijai, ir jāņem vērā Covid-19 vakcinācijas riski un ieguvumi.
  Avots:
  https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2783052

  Tikai kuru tas uztrauc. Galvenais tak kukū kods. 🙂

 6. Trīs dienas ar omikronu paslimo B slimības lapa divas nedēļas atvaļinājums apmaksāts, pasaki vēl ka slikti jūties visu mēnesi atpūties.

  3
  1
 7. Tadiem vecakiem jaatnjem butu vecaku tiesibas,vakcinet ar neparbauditu sluru savu bernu,tur jabut cilvekam ar novirzem.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.