Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

KOMENTĀRI: vēlēšanu rezultātus komentē domnieks R. Ābelnieks; Saeimas deputāta kandidāts Plešs un politoloģe Kažoka

Kā vērtējat 14. Saeimas vēlēšanu iznākumu; kādu prognozējat valdības veidošanas gaitu?


RAITIS ĀBELNIEKS, Saeimas deputātu kandidāts no Nacionālās apvienības

Vērtējums pozitīvs
– Vēlēšanu rezultātus vērtēju pozitīvi. Uzskatu, ka Nacionālā apvienība būs valdībā. Man bija gandarījums, kad paskatījos Bauskas no-vada vēlēšanu rezultātus un tur biju pirmais, pēc manis bija Arnolds Jātnieks. Mēs ar Arnoldu būtiskas aktivitātes neveicām. Šeit parādījās ieguldītais darbs, pēc kura mūs pazīst. Iedzīvotāji prot tomēr novērtēt to darbu, kas darīts Bauskas novadā.

Nacionālās apvienības rezultāts ir realitāte, jo priekšvēlēšanu periodā daudzas mūsu idejas pārņēma citas partijas – latviešu valodas nostiprināšana sabiedrībā un izglītības sistēmā, «okupekļa» nojaukšana, valodas diskriminācijas novēršana darba tirgū – tas kļuva par daudzu partiju piedāvājumu.

«Saskaņas» nomaiņa uz «Stabilitātei!» laikam bija loģiska – no «Saskaņas» aizgāja radikālāki Kremļa politikas aizstāvji, it īpaši tāpēc, ka «Saskaņa» nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā. Var redzēt, ka partijai prokremliskie noskaņojumi ir izteikti. Tomēr arī savā ziņā panākums – iepriekš «Saskaņa» dabūja 23 vietas Saeimā, bet tagad «Stabilitātei!» ir krietni mazāk.

Paldies visiem, kas piedalījās vēlēšanās! Ir gandarījums, ka iedzīvotāji piedalījās vēlēšanās, – vairākumam mūsu pilsoņu rūp Latvijas nākotne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Artūrs Toms Plešs, Saeimas deputāta kandidāts no partiju apvienības «Attīstībai/Par!»

Vēlētājam taisnība
– Pateicos visiem, kas piedalījās vēlēšanās. Redzam, ka Krievijas karš Ukrainā un tā sekas ir vairojis vēlētāju aktivitāti. Tas ir pozitīvs signāls mūsu demokrātijai un pilsoniskās sabiedrības attīstībai.

Esmu pateicīgs ikvienam, kas atbalstīja «Attīstībai/Par!». Fakts, ka pietrūka vien ap 250 balsu, lai iekļūtu Saeimā, ir apliecinājums, ka katra cilvēka dalība vēlēšanās ir no svara.

Jaunajā Saeimas sastāvā būs gan nebijušas sejas, gan tādas, kam jau bija dota iespēja sevi pierādīt pirms gadiem desmit. Vēlētājam vienmēr ir taisnība. Mums kā sabiedrībai un valstij jācer, ka deputātiem un valdībai būs pa spēkam realizēt nepieciešamās reformas.

Mums, protams, šis ir nesekmīgs rezultāts. Nākamo četru gadu laikā mums liegta iespēja veidot uz attīstību vērstu politiku parlamentā. Ceru, ka 14. Saeimas politiskie spēki pēc būtības risinās enerģētiskās krīzes radītos izaicinājums – turpinās iedzīvotājiem ļaut uzstādīt saules paneļus ar valsts atbalstu un mazinās birokrātiskos šķēršļus vēja parku attīstībai. Sagaidu, ka jaunais Saeimas sasaukums cels uzņēmēju konkurētspēju un atradīs veidus, kā palīdzēt iedzīvotājiem pārdzīvot grūto ziemu un stiprināt valsts drošī-
bu.


IVETA KAŽOKA, sabiedriskās politikas centra «Providus» direktore

Izdevīga plaša koalīcija
– «Jaunās Vienotības» (JV) labais rezultāts 14. Saeimas vēlēšanās bija prognozējams pēdējos mēnešos, bet tas nebija skaidrs šī gada sākumā, kad bija vērojama zema uzticēšanās līdzšinējai valdībai. JV var pateikties ģeopolitiskajai situācijai, jo Ukrainas kara faktors ir mainījis to, ko cilvēki gaida no valdības.

Tagad JV ir visas iespējas piemeklēt koalīcijas partnerus pēc saviem ieskatiem. JV var pieaicināt Nacionālo apvienību un «Apvienoto sarakstu» (AS), pievienot koalīcijai partiju «Progresīvie». Tā var manevrēt arī ar Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), aicinot norobežoties no Aivara Lemberga vai arī atšķeļot no ZZS daļu deputātu.

JV būtu izdevīga plaša valdība, kur nav spēcīgas opozīcijas. JV māk strādāt, kad valdībā ir vairāki politiskie spēki, kam citam pret citu ir pretenzijas. Tas JV ļauj izskatīties labi un konstruktīvi uz pārējo fona.
Jautājums, cik izdevīgi jauniem politiskajiem spēkiem iet koalīcijā, ņemot vērā «Konservatīvo» un «Attīstībai/ Par!» pieredzi, kas iepriekš solīja pārmaiņas, bet tagad parlamentā nav iekļuvušas.
«Saskaņas» vēlētāji daļa balsoja par «Stabilitātei!», vērojama ZZS un A. Lemberga popularitāte krievvalodīgo vidū, daļa viņu balsoja par «Latvija pirmajā vietā».


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Vēlētājs ir savu teicis. Kam vajadzīga ”paristu” partija ar vakcīnu bardaku medicīnā, tad dižnovadu veidošanu un kazino fanošanu? Kam ir vajadzīga ”konservu” partija ar bardaku skolu sistēmā – tad mācību laiks, algas, kaut kādas kompetences ( laikam apakšā kāda disertācija ) un nu to vajag visiem – kā sivenam saulīti un arī Bauska var izbaudīt smago auto gāzes bez izredzēm dot tām citu ceļu… Tad zemnieku partija – ja vietējie tiešām pie savas zemes, tad spice kaut kur Kremlī ar NATO ļaunumu Latvijai. Tas tā dīvaini = sava zeme un Kremlis – tur var savu zemi zaudēt – kā sākot no 1940. gada jau ”atbrīvoja” no zemes ar vietu lēģeros vai bedrēs…

    12
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.