Valsts vides dienesta (VVD) Zemgales reģionālā vides pārvalde saņēmusi sūdzību no kāda iedzīvotāja, ka Bauskas novada Mežotnes pagastā no netālu esošās fermas Lielupē tiek iepludināta nezināmas izcelsmes viela ar nepatīkamu aromātu, ziņo ReTv.
Aizbraucot uz norādīto vietu, vides dienesta inspektori secinājuši, ka no saimniecības “Lielmežotne”, kas ir viena no lielākajām saimniecībām Bauskas novadā, uz Lielupi izveidots kanāls, kurā ievietota atvadcaurule, tādējādi nelegāli pagarinot pie saimniecības esošos grāvjus notekūdeņu savākšanai. VVD Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis ReTV skaidroja: “Lielmežotnes saimniecībā bija notikusi arī vietējas nozīmes avārija. Bija pārgājuši pāri piena dzesēšanas ūdeņi, kas pa to cauruli varēja nonākt un nonāca Lielupē.”
No caurules Lielupē ieplūstošais ūdens paņemts arī analīzēm. Kā ReTV skaidro vides dienestā, Lielupē ieplūstošais ūdens ar piena piejaukumu varot radīt skābekļa trūkumu zivīm, bet viss atkarīgs no piesārņojuma apjoma Verbelis: “Par daudzumiem grūti spriest, bet zivju slāpšanu, ko skatījāmies, vai beigtas zivis upē netika konstatētas.”
Šajā gadījumā saimniecībā esot konstatēta iespējama nelikumīga būvniecība, jo kanāla izveide, ko īpašnieks esot pamatojis ar nepieciešamību novērst applūšanas riskus, nav bijusi saskaņota. Kā norāda vides dienesta Zemgales reģionālajā pārvaldē, gadījumi, kad tiek atklāti nelikumīga būvniecība, esot reti. Faktiski varot teikt, ka tas ir pirmais šāds gadījums.
Tāpat neesot izpildīts pienākums par avāriju ar piena dzesēšanu ziņot Valsts vides dienestam. Inspektori nelegālo cauruli ir aiztaisījuši, tikšot nosūtīta prasība to demontēt. Likums par piesārņojumu paredz, ka par avārijas neziņošanu var tikt piemērots naudas sods no 70 līdz 140 naudas vienībām.
Ta nu gan atklājums,dipadsmit gadus smirdoņa tek iekšā
Inspektori paši nekādi nespēj ieraudzīt fermu upmalā?
Virsrakstā teksts – it kā varētu legāli piesārņot:))
Piekrītu komentētājam “mjāā”. Es jau sen uzjautrinos par šīs avīzes virsrakstiem.
tad kā notiek tā legālā piesārņošana, neesi nekad redzējis? Pa grāvi aiz Neste DUS Īslīces ielā tavuprāt plūst smaržīgs rožūdens? Tāpat tas it kā attīrītais ūdens no attīrīšanas stacijām kāds nonāk upē, vietās, kur pēc dažiem gadiem ar ekskavatoru jātaisa” nārsta vietas”, lai kaut nedaudz mazinātu kaitējumu dabai “attīrītā ūdens” ieplūdes vietās upēs. Kā arī, cik digestāta nokļuva Lielupē tai pašā Mežotnes pagastā, no laukiem turpat blakus upei ar digestātu bagātīgi nolietiem, bet aparšanu sagaidījuši pēc nedēļas?
Un, kad vasarā smok paši iedzīvotāji no tās neizskaidrojamās, milzīgās smirdoņas? (Ziemā retāk) Domāju, ka tas viss ir novēršams, lai visiem labi.
Kā arī, Mežotnes pag. Ceplī ? Vai ir bijusi saskaņota būvniecība (kanāla rakšana), kad tika savienota upe ar dīķiem? Atņemot vietējiem iedzīvotājiem iemīļotu peldvietu un citiem iespēju brīvi pārvietoties gar upes krastu. Kā dīķu īpašnieks atbildējis:” Man viss ir sakārtots ministrijas līmenī, zvaniet, kam gribiet!”
Visu aizklapēt ciet,jo citu neko neprot
dzesēšanas ūdeņi sajaukušies ar dzesējamo pienu…. Tad verbeļaprāt to pienu ražotnē vēl dzesē ar vecmāmiņas metodēm- tikko slaukta piena piena kannu iegremdējot auksta ūdens tvertnē? Tad jau saprotams, kādēļ veikalā piens tāds “paplāns”, piens nebūs atdzesējot ticis ūdenī, bet ūdens pienā. Tik augstai amatpersonai gan būtu jāsaprot, ka mūsdienu piena dzesētājos piena un ūdens sajaukšanās ir neiespējama, un kur nu vēl ilgā laika periodā, jo smirdoņa pa kanalizācijas trubu tek ne jau pirmo dienu. Bet, kā saka- nauda nekad nesmird, arī tā, ko maksājot par “viedokli”, izdevīgu viedokli.