Aizsardzības ministrija, iesaistot dažādus dienestus, pirms diviem gadiem radīja bukletu ar informāciju – kā rīkoties krīzes gadījumā. Ceturtdien, 24. februārī, Krievijai iebrūkot Ukrainā, daudzi Latvijas iedzīvotāji sāka pārlikt galvā līdzīgus scenārijus attiecībā uz mūsu valsti. Aizsardzības ministrija, Nacionālie bruņotie spēki, pašvaldības publicēja informāciju par šāda bukleta eksistenci.
Buklets sagatavots elektroniskā versijā un tajā ir trīs sadaļas – rīcība pirmajās trīs diennaktīs, ieteikumi, kā sagatavoties un iedzīvotāju rīcība kara gadījumā. Buklets sagatavots trīs valodās – latviešu, krievu un angļu, lai tajā atrodamais saturs būtu saprotams un nepastarpināti pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Bukleta simbols ir starptautiski atzītais standarts “72 stundas” jeb trīs diennaktis, kuru laikā iedzīvotājiem pašiem jāspēj nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti.
Aizsardzības ministrijas sagatavotajā informācijā vēstīts, ka labākais veids, kā pasargāt sevi un savus tuviniekus, ir savlaicīgi sagatavoties jebkādai ekstremālai situācijai. Katastrofu, pandēmiju vai karadarbības rezultātā var pazust elektrība, internets un mobilie sakari, var nestrādāt veikali, degvielas uzpildes stacijas un bankomāti.
Regulāri atsvaidzini praktiskās zināšanas, kas varētu palīdzēt Tev un Taviem tuviniekiem ekstremālos apstākļos (pirmā palīdzība, ūdens iegūšanas vietas, operatīvo dienestu tālruņu numuri, u.c.).
Militārā apdraudējuma pārvarēšana
Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina izņēmuma stāvokli, armija un atbildīgie dienesti īsteno aizsardzības pasākumus.
Tavi pienākumi:
1. Aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu (pilsoņi var tikt iesaukti militārajā dienestā);
2. Pildīt atbildīgo dienestu rīkojumus, piemēram, iesaistīties glābšanas darbos vai nodot turējumā (mobilizēt) materiāli tehnisko līdzekļus, kas nepieciešami valsts aizsardzībai;
3. Turpināt ievērot likumus.
Pretošanās
Ja atrodies okupētajā teritorijā:
1. Evakuējies uz to valsts daļu, ko kontrolē NBS;
2. turpini ievērot Latvijas Republikas likumus;
3. nesadarbojies ar okupācijas varu:
– nošķiries no viņu lēmumiem un darbībām;
– nepiedalies to organizētājos publiskajos pasākumos, nesniedzot tiem intervijas un neļaujot sevi filmēt;
– nepiedalies nelikumīgās vēlēšanās, referendumos vai tautas nobalsošanās.
Ja izvēlies pretoties, tev ir tiesības:
1. Īstenot bruņotu pretestību (t.sk. sabotāžu, kaitnieciskas darbības) pret ienaidnieka spēkiem NBS sastāvā;
2. Īstenot pilsonisku nepakļaušanos – piemēram, okupācijas varas izdotu likumu neievērošanu, atteikšanos dienēt un strādāt to labā, masveida streiku rīkošanu;
3. Sniegt atbalstu pretošanās kustībai.
Ja atbildīgie dienesti izziņojuši evakuāciju:
1. Uzmanīgi ieklausies paziņojumā par evakuācijas norisi, iegaumē un piefiksē evakuācijas virzienu, galamērķi vai pulcēšanās vietu.
2. Visur līdzi ņem savu ID vai pasi.
3. Ja vari, pirms evakuācijas atslēdz savam mājoklim gāzes, elektrības un ūdens padevi, aiztaisi logus, aizslēdz durvis.
4. Izmanto maršrutus, kurus rekomendē dienesti un nepārvietojies pa nepazīstamiem ceļiem.
5. Ja nav iespējams izmantot savu transportlīdzekli, dodies uz tuvāko norādīto evakuācijas pulcēšanās vietu.
6. Evakuācijas gadījumā paziņo par to tuviniekiem.
7. Ņem līdzi ārkārtas gadījumu somu.
Ņem vērā:
1. Necenties atgriezties mājās, kamēr atbildīgie dienesti nav to atļāvuši.
2. Nevalkā paramilitāru apģērbu, kamuflāžas formu vai militarizētas somas, ja neesi dienestā.
3. Bez vajadzības netuvojies, neprovocē un nefilmē neidentificētus bruņotus cilvēkus, nepacel no zemes pamestus ieročus vai aizdomīgus priekšmetus.
4. Neizplati informāciju (fotogrāfijas, video, tekstus) par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un sabiedroto spēku pārvietošanos, atrašanās vietām un pozīcijām.
Kur Bauskā bumbu patvertnes?
Domāju, ka Bauskā nav bumbu patvertnes, vajadzētu pašvaldībai sludināt iepirkumu par to būvniecību.