Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aizsardzības ministrija rosinās Latvijā ieviest vispārējo valsts aizsardzības dienestu

Ņemot vērā Krievijas radītos draudus un nepieciešamību pēc rekrutēšanas sistēmas uzlabošanas, Aizsardzības ministrija (AM) rosinās Latvijā ieviest vispārējo valsts aizsardzības dienestu, otrdien žurnālistiem paziņoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ilustratīvs foto – Aizsardzības ministrija.

Šodienas sistēma ir sevi izsmēlusi, piebilda ministrs un norādīja, ka nav pamata domāt par Krievijas uzvedības maiņu.

Plānots, ka valsts aizsardzības dienests pakāpeniski tiks ieviests piecu gadu laikā. No 2023.gada 1.janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi.

Pirmajā gadā varētu tikt iesaukti apmēram 1000 cilvēku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesaukums tiek plānots divas reizes gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Tāpat būs iespējams izvēlēties dienestu no četriem veidiem. Varēs iekļauties valsts aizsardzības dienestā vai arī noslēgt piecu gadu ilgu dienestu Zemessardzē (20 dienas gadā). Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais – Iekšlietu ministrijas, Veselības, Labklājības ministrijas – dienests.

Paredzēts, ka dienests ilgs 11 mēnešus.

Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, Latvijas pilsonim – vīrietim – jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Sievietes varēs pieteikties brīvprātīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paredzēts, ka iesauktajiem tiks maksāta kompensācija 400 eiro apmērā ikdienas izdevumiem. Valsts apmaksās ēdināšanas izdevumus un dzīvošanu kazarmās, kā arī iesauktajiem būs pieejama sporta infrastruktūra. Iesauktajām personām ir paredzēts arī viens brīvlaiks viena mēneša garumā, kā arī varētu būt paredzēta iespēja nedēļas nogalēs doties mājās.

Personas pēc dienesta pabeigšanas kļūs par rezerves karavīru. Tas nozīmē, ka noteiktā laika periodā būs jāatgriežas uz īsākām apmācībām, lai atsvaidzinātu apgūtās prasmes un zināšanas.

Jauniešiem, atsakoties iesaistīties kādā no četriem piedāvātajiem variantiem, būs paredzētas sankcijas, tomēr ministrs patlaban neminēja, kādas tieši tās būs. “Nebūs situācija, ka nekā nebūs,” piebilda ministrs un atgādināja par Somijas praksi, kur, atsakoties no dienesta, iedzīvotajiem var piemērot ceļošanas ierobežojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atlases procesa detaļas vispārējam valsts aizsardzības dienestam un tam, kā aizsardzības resors izvēlēsies konkrētu jaunieti dienestam, ministrs patlaban precīzi neminēja. Aizsardzības resors šajā atlasē plānojot izmantot valstī pieejamās datu bāzes un personificētu pieeju katram no jauniešiem. Savukārt veselības stāvokļa prasības būšot analogas Zemessardzei.

Attiecībā uz alternatīvo dienestu un tā pienākumiem Pabriks norādīja, ka sarunas ar atbildīgajām ministrijām vēl turpināsies, taču AM piedāvās to, ka alternatīvajā dienestā pavadītais laiks būtu līdzīgs kā Zemessardzē – trīs nedēļas gadā piecus gadus pēc kārtas. “Redzam, ka, piemēram, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam un medicīnas jomai ir vajadzīgi palīgi,” piebilda ministrs.

Vispārējā valsts aizsardzības dienesta ieviešanā pirmos divus gadus aizsardzības resors varētu iztikt ar esošo armijas infrastruktūru, taču vēlāk gan summas sāktu pieaugt un “procesa vidū” šī sistēma izmaksātu aptuveni 120 miljonus eiro, skaidroja Pabriks un piebilda, ka nepieciešams sagatavot arī papildus instruktorus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AM izvirzītais mērķis ir piecu gadu laikā sasniegt NBS kara laika struktūru 50 000 pilsoņu apmērā, ko veidotu aktīvās vienības – 14 000, Zemessardzes vienības – 16 000 un rezerves vienības – 20 000 pilsoņu apmērā.

Par reformu esot informēts arī premjers, informācija sniegta arī koalīcijas politiķiem. Vienlaikus sagaidāms, ka par AM piedāvāto reformu būs diskusijas, taču, kā uzsvēra Pabriks, ministrija esot arī atvērta citiem piedāvājumiem.

Ministrs gan aicināja piedāvāto reformu neasociēt ar obligāto militāro dienestu un atgādināja, ka, neskatoties uz reformu, Latvijā turpinās pastāvēt profesionālais militārais dienests. LETA jau rakstīja, ka Latvijā regulāri bijušas diskusijas par obligātā dienesta atjaunošanu. Latvija 2006.gadā pieņēma lēmumu par atteikšanos no obligātā dienesta.

Reformas īstenošanai AM tuvākajā laikā uz valdību virzīs normatīvo aktu grozījumus un speciālu likumprojektu. Gala lēmums par reformu būs jāpieņem Saeimai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (15)

 1. Kaut kā šī doma neliekas līdz galam izdomāta. Par 120 MILJONIEM gadā dabūt 1000 rezervistus.. skan kaut kā švaki. Nav diez lietderīgāk tos 120 miljonus novirzīt profesionālajam dienestam, pacelt algas, padarīt to visu pievilcīgāku gribētājiem?
  Šķiet, ka šis tāds ķekša pēc, pa vidam vēl kādam “atkati” paredzēti un tā.

  8
  3
 2. Interesanti kad piespiež militāro dienestu jauniešiem , vecie kuriem tas nedraud un nekad paši nav dienējuši

  4
  2
 3. Nevajadzēja brīvprātīgi, bet obligāti un viss. Vīrieši tagad reti, kurš ir vīrietis. Resni, kusli, neko nevar izņemot dzert, kauties un m……. Un tādi liela daļa ir vecumā no 18- 35 gadiem. Nekāda pienākuma un atbildības sajūta viņiem nav. Memmes dēliņi. Ne visi, bet liela daļa. Tā kā obligātais dienests ir super. Iemācīsies paši sevi apkopt, rūpēties un būs fiziski attīstīti.

  18
  3
 4. Cūkas? Interesanti cilvēkiem par citiem spriež pēc sevis. Sāksies karš Latvijā un ko darīs vīrieši, kuri māk dzert, izklaidēties un m…., neko. Aizmukt nesanāks, izsēdinās kā Ukrainā.pie robežas un ies karot…pirmkārt pat savu ģineni nemācēs aizstāvēt un parūpēties par viņu drošību, ko darīs vecāki vīri, kas ir gājuši cauri militārai apmācībai. Šie daļa, kas neko negrib knapi pamatskolas un varbūt vidusskolas pabeiguši….iedomājas no sevis, ka visa pasaule viņiem ir parādā.bauro ka viņiem tiesības, bet savu pienākumus pret.ģimeni un valsti aizmirst, jo vieglāk ir citu neizdarības pamanīt nekā sākt.ar.sevis analizēšanu.

  1
  2
 5. Jo tad kad tev pasaka ,kad celties, kakāt , ēst un iet gulēt padara tevi par patstāvīgu vīrieti

  2
  1
 6. Muļķis netēlo….disciplīnu iemāca, un daudz ko citu. Nevis gulēt kā sivēniem llīdz pusdienas laikam….rūpēties par sevi un plānot, domāt…rēķināties ar laiku cilvēkiem…nevis būt egoistiem un tikai pieprasīt no apkārtējiem….fiziski sevi attīstīt. Pieraduši tikai man vajag algu 1500 eiro, man vajag to….tur vismaz liek saprast, ka viss ir jānopelna….Riebjas skatīties vanskari, memes dēliņu…liela daļa neko vairāk par glāzi un ko citu pacelt nevar. Vai nav pašiem kauns….muskuļu vietā tauki…veciem vīriem vairāk spēka jā 30 gadniekiem. Malači jaunie vīrieši, kas nav tādi.

  2
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.