Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Biedrība: Piecos gados bišu saimju skaits Latvijā pieaudzis par 13,4%

Pēdējos piecos gados bišu saimju skaits Latvijā pieaudzis par 13,4% jeb par 12 500 bišu saimēm, aģentūru LETA informēja Latvijas Biškopības biedrības (LBB) padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš atzīmēja, ka novadu griezumā bišu saimju skaits samazinājās tikai septiņos novados, kur kopumā tas samazinājies par 800 bišu saimēm. Pārējos novados biju novērots pieaugums bišu saimju skaitā.

Vienlaikus Šteiselis norādīja, ka, pateicoties iepriekšējo gadu atbalsta politikai, biškopība Latvijā līdz 2023.gada dravošanas sezonai bija populāra nodarbe. Latvijā Lauksaimniecības datu centrā (LDC) reģistrētas aptuveni 2800 biškopības saimniecību un vairāk nekā 3000 biškopju. Vienlaikus LBB biedru vidū ir 3400 biškopji. Šteiselis skaidroja, ka vienā saimniecībā var būt vairāki biškopji, turklāt biškopība bieži ir ģimenes arods.

Savukārt LBB veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka, ja pirms desmit gadiem vidējais biškopja vecums bija 57 gadi, tad šogad janvārī – 54 gadi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pat neskatoties uz medus realizācijas grūtībām 2018.gada rudenī un nākamajā gadā, kad zemās vairumcenas dēļ bija apgrūtināta medus realizācija, nozare turpināja attīstīties un bišu saimju skaits valstī pieauga,” stāstīja Šteiselis, piebilstot, ka Eiropas Savienības (ES) finansētie un nacionālā budžeta atbalstītie LBB organizētie kursi un lekcijas nodrošināja arī nozares dalībnieku izglītību.

Viņš minēja, ka pat Covid-19 pandēmija nespēja nopietni ietekmēt nozares attīstību. Vienīgais gads, kad saimju skaits palika nemainīgs, bija 2021.gads. Pārējos gados bija vērojams neliels pieaugums.

Vienlaikus, runājot par nozarei aktuālākajām problēmām, Šteiselis minēja, ka 2023.gada sezonā pretendentu skaits uz atbalsta finansējumu pasākumā “Biškopības vienību apsaimniekošana apputeksnēšanas vajadzībām” samazinājies par 25%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biškopji noradījuši, ka saskārušies ar problēmām saņemt saskaņojumu no citiem zemes apsaimniekotājiem par zemes vienībām, kuras gribēja pieteikt atbalstam.

Tostarp 67% gadījumos biškopji nevarēja sameklēt zemes vienību apsaimniekotāju un kontaktinformāciju, lai saskaņotu zemes vienības, kuras vēlos apputeksnēt un pieteikt atbalstam, 58% gadījumos zemes apsaimniekotāji norādījuši, ka vēlas saņemt samaksu par saskaņojumu un piekrišanu apputeksnēšanas pakalpojumu saņemšanai, bet 69% gadījumos citi lauksaimnieki nevēlējās dot saskaņojumu un piekrišanu apputeksnēšanas pakalpojumu saņemšanai.

Šteiselis uzsvēra, ka šādi nosacījumi un sarežģījumi tos izpildīt, neveicina nozares attīstību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LBB reģistrēta 1994.gadā, un tā pārstāv 3253 lauksaimniekus. Biedrības mērķis ir pārstāvēt biedru intereses, veicināt biškopības nozares attīstību un stabilu izaugsmi Latvijā.

Attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Tad kādēļ pēdējos gados vaimanāja par bišu saimju samazinājumu?No žurnālistiem neko nevar saprast,putrojas vienā laidā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.