Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bitkoina vērtība sasniedz arvien jaunus rekordus


Popularitāte Eiropā atšķirīga; visaktīvākie lietotāji ir Spānijā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
«Bitcoin». Ilustratīvs attēls.Foto – «REUTERS», Benuā Tesjē

Strauju popularitāti iemantojušas kriptovalūtas, tādēļ ievērojami kāpusi to vērtība. Pamatā runa ir par populārāko no kriptovalūtām – bitkoinu. Pagājušajā nedēļā tā vērtība sasniegusi jaunu rekordu, pārsniedzot 72 000 ASV dolāru.

Kriptovalūtas ir populāras daudzviet pasaulē, tostarp Eiropā
Rekords pēc rekorda. Tā varētu raksturot pēdējo nedēļu un pēdējo dienu situāciju saistībā ar kriptovalūtas bitkoina vērtību. Pirms aptuveni pāris nedēļām šīs kriptovalūtas vērtība pirmo reizi tās 15 gadu pastāvēšanas vēsturē pārsniedza 68 000 ASV dolāru. Vērtībai kāpjot un rekordiem krītot, jau pagājušās nedēļas sākumā tā pārsniedza 72 000 ASV dolāru. Vērtības pieaugumu piedzīvojušas arī citas kriptovalūtas.

Kriptovalūta – ārkārtīgi nepastāvīga
Kā skaidroja Investoru kluba izpilddirektors Kaspars Peisenieks, iemesls vērtības kāpumam ir cilvēku vēlme pamēģināt un nenokavēt iespēju.
«Īpaši tagad spēkā ir tendence – ja trakāks nosaukums vai neloģiskāks, tad šie pieaugumi ir vēl straujāki un vēl lielāki, atsevišķiem aktīviem augot par simtiem procentu nedēļas laikā. Galvenokārt tas ir skaidrojams ar vēlmi piedalīties kādā procesā. Un, jo augstāk iet cena, jo vairāk tas apstiprina cilvēkiem to, ka te viss notiek, te var ātri nopelnīt – vismaz tā izskatās, nav garantēts, ka būs peļņa. Un pašlaik jau, iespējams, sākas cilvēkiem izjūta – ja es nepiedalīšos tagad, tad es varbūt nokavēšu,» skaidroja K. Peisenieks.
Kompānijas «City Index» analītiķe Fiona Cinkota aģentūrai AFP norādījusi, ka kriptofondu tirgus kopš 2022. gada ir pieaudzis par 350%, un nešķiet, ka pieaugums varētu apstāties. Viņa prognozēja, ka bitkoina vērtība varētu sasniegt 100 000 ASV dolāru, taču tajā pašā laikā atzina, ka šī kriptovalūta ir ārkārtīgi nepastāvīga un tās vērtība var nokrist tikpat ātri, cik tā kāpusi. Uz riskiem norādīja arī K. Peisenieks:
«Te ir tieši tas lielākais risks, ka nav pazīmju ne tam, ka varētu strauji pieaugt, ne tam, ka varētu strauji krist. Es teiktu, ka tā ir tīra spekulācija.
Un vienmēr šīs mānijas agrāk vai vēlāk beidzas. Es nesaku, ka tur nevajag «līst», daudziem noteikti gribas pamēģināt, kas nav nekas slikts, bet tad ar tādiem līdzekļu apmēriem, ko pazaudējot dzīves līmenis nepasliktinās.»

Kā norēķinu līdzeklis nav efektīvs
Saskaņā ar kriptovalūtas maksājumu platformas «TripleA» datiem, lielākā daļa digitālo aktīvu lietotāju pašlaik ir Āzijā – tie ir 263 miljoni. Tai seko Ziemeļamerika ar 57 miljoniem, Āfrika ar 38 miljoniem. Eiropā pašlaik ir aptuveni 31 miljons lietotāju, un kriptovalūtu izmantošana Eiropas valstīs atšķiras. No Eiropas Savienības valstīm visaktīvākie lietotāji ir Spānijā. Eiropā pašlaik ir vairāk nekā 1100 ar kriptovalūtām saistītu uzņēmumu, un to kopējā vērtība 2022. gada decembrī bija 185 miljardi ASV dolāru.
Lai gan Eiropa atpaliek no Āzijas, Ziemeļamerikas un Āfrikas, kopumā kriptovalūtas ir gana populāras, tostarp Latvijā.
«Ja mēs domājam tieši tirdzniecībai, spekulēšanai un peļņas gūšanas nolūkā, tad es gribētu teikt, ka kriptovalūtas ir ļoti daudz kur plaši izplatītas. Arī Latvijā starp investoriem, maz pieredzējušiem, daudz pieredzējušiem – visādiem investoriem ir ļoti izplatītas kriptovalūtas. Ja mēs runājam par to, ka tās izmanto kā norēķinu līdzekli, tad nonāksim pie tā, ka it īpaši lielās kriptovalūtas neizmanto gandrīz neviens vai izmanto ļoti maz. Jo tas nav ne ātri, ne lēti, ne efektīvi. Esošās maksājumu metodes lielākajā daļā gadījumu kalpo labāk,» norādīja Investoru kluba izpilddirektors.

Digitālā eiro izstrāde nesokas ātri
Arī Eiropas Savienība turpina sava digitālā eiro izstrādi. Tiesa, ar to nesokas ļoti ātri. Eiropas Centrālā banka šī gada sākumā paziņoja, ka ir gatava maksāt 1,2 miljardus eiro partneriem privātajā sektorā, lai saņemtu palīdzību eiro digitālās versijas izstrādē. Kopumā banka meklēs partnerus piecām atsevišķām iniciatīvām, piemēram, bezsaistes maksājumu izstrādei, kuras budžets pārsniedz 662 miljonus eiro, kā arī riska un krāpšanas pārvaldības sistēmai, kuras izstrādei paredzēts atvēlēt 237 miljonus eiro. Līdz reālai digitālā eiro ieviešanai gan varētu paiet vēl vairāki gadi. ◆

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īsumā

Bitkoina vērtība sasniedz 72 000 ASV dolārus; vērtības kāpumu piedzīvo arī citas kriptovalūtas.
Eksperts: Iemesls vērtības kāpumam ir cilvēku vēlme pamēģināt un nenokavēt iespēju.
Analītiķe: Kriptofondu tirgus kopš 2022. gada pieaudzis par 350%; pieaugums var turpināties.
Kriptovalūta ir ārkārtīgi nepastāvīga; tās vērtība var nokrist tikpat āri, cik tā kāpusi, atzīst analītiķe.
Platforma «TripleA»: Lielākā daļa digitālo aktīvu lietotāju pašlaik ir Āzijā, tai seko Ziemeļamerika.


Teksts – RIHARDS PLŪME, Latvijas Radio ārzemju ziņu korespondents, «EURANET PLUS»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.