Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var izmantot “Altum” finansējumu avārijas stāvoklī esošo jumtu remontiem

Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var izmantot AS “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) finansējumu avārijas stāvoklī esošo jumtu remontiem, aģentūrai LETA pavēstīja “Altum” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atgādina, ka pagājušā gada beigās satraukumu sabiedrībā radīja avārija daudzdzīvokļu mājā Bolderājā, kur atdalījās un bēniņu stāvā iekrita jumta panelis. Notikušais daudziem ne tikai raisījis satraukumu, bet arī licis aizdomāties, vai kaut kas līdzīgs nevar atgadīties viņu dzīvesvietās. 

“Rīgas namu pārvaldnieks” veic tā dēvētā “lietuviešu projekta” paneļu māju ārkārtas apsekošanu un jau ir konstatējis, ka no pirmajām 100 pārbaudītajām ēkām astoņas ir avārijas situācijā un tajās jāveic paneļu nostiprināšana. Arī Daugavpilī no decembrī pārbaudītajām gandrīz 190 daudzdzīvokļu ēkām jumtu stāvoklis ir neapmierinošs 79 mājās.

Vērzemniece skaidro, ka atbildība par māju stāvokli ir īpašnieku ziņā. Daudzdzīvokļu mājās dzīvokļu īpašnieki parasti labi saprot, ka nepieciešami ieguldījumi, taču remontu fonds nav uzkrāts, cilvēki nevar vienoties par veicamajiem darbiem un līdzekļu ieguldījumu un turpina paļauties uz likteņa labvēlību. Ja arī nama jumts ir sliktā stāvoklī, lietus ūdens līdz pirmajos stāvos dzīvojošajiem pagaidām netiek, taču ēka pamazām iet bojā, īpašums zaudē vērtību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērzemniece skaidro, ka ir iespējas saņemt finansējumu un atbalstu daudzdzīvokļu māju remontam un renovācijai. Finanšu institūcijā “Altum” ir pieejams finansējums divās programmās.

Tostarp var saņemt aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontiem un apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem – uz termiņu līdz 20 gadiem, aizdevuma apjoms ir no 10 000 līdz 400 000 eiro.

Savukārt 2022.gada decembrī ir sākusies pieteikumu pieņemšana jaunajā Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanās un noturības mehānisma programmā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātei, kas ir iespēja ēku atjaunot kompleksi. Vērzemniece skaidro, ka šī programma segs līdz 49% no kopējām energoefektivitātes projekta izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. Atbalsts jeb kapitāla atlaide tiks izmaksāta pēc tam, kad būs pabeigta energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācija daudzdzīvokļu mājā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērzemniece piebilst, ka pastāv arī iespēja izmantot abus finansējuma avotus – gan daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmu, gan aizdevumu remontam.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

Izmantots ilustratīvs publicitātes attēls no jumtinieks.lv arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.