Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada Stradu pagastā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām

Mājas cūku novietnē Gulbenes novada Stradu pagastā konstatēts šogad Latvijā pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, aģentūru LETA informēja PVD.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās 100 cūkas tiks likvidētas.

PVD novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu.

Ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus šīs zonas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD atzīmē, ka lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas savukārt rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

Šogad Latvijā ĀCM konstatēts 239 meža cūkām 23 Latvijas novados.

Īpaši uzmanīgiem jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts lielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits, uzsver PVD.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši oficiālajā izdevumā “Latvijas vēstnesis” publiskotajai informācijai karantīna ar aizsardzības zonu Gulbenes novada Stradu un Stāmerienas pagastā noteikta trīs kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni, savukārt aizsardzības zona noteikta desmit kilometru rādiusā.

Karantīnas laikā aizsardzības zonā cūku turētājiem vai īpašniekiem ir aizliegts pārvietot cūkas ar transportlīdzekļiem pa valsts, pašvaldības un privātiem ceļiem no aizsardzības zonā esošām novietnēm, kur tās tiek turētas, vismaz 15 dienas pēc attiecīgā rīkojuma publicēšanas “Latvijas vēstnesī”.

Transportēšanas aizliegums neattiecas uz cūku pārvietošanu novietnes robežās pa novietņu palīgceļiem, kā arī tranzītā pa autoceļiem vai dzelzceļu bez transportlīdzekļa apstāšanās un cūku kravas izkraušanas no ārpus aizsardzības zonas esošas novietnes uz aizsardzības zonā esošu kautuvi tūlītējai nokaušanai ar PVD valsts veterinārā inspektora izsniegtu atļauju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus transportlīdzekļa īpašniekiem, kas iesaistīti cūku pārvadāšanā noteikts nekavējoties veikt transportlīdzekļu, ekipējuma, kuru izmanto cūku vai citu lauksaimniecības dzīvnieku pārvadāšanai, piesārņoto materiālu dezinfekciju pēc katra pārvadājuma, kā arī nodrošināt, ka transportlīdzeklis, kas tiek izmantots cūku pārvadāšanai, izbrauc no aizsardzības zonas tikai pēc transportlīdzekļa iztīrīšanas, dezinfekcijas un atļaujas saņemšanas no PVD valsts veterinārā inspektora.

Tikmēr karantīnas laikā uzraudzības zonā cūku turētājiem vai īpašniekiem aizliegts pārvietot cūkas arī ar transportlīdzekļiem pa valsts un privātiem ceļiem, no uzraudzības zonā esošajiem novietnēm, kur tās tiek turētas, vismaz 30 dienas attiecīgā rīkojuma publicēšanas “Latvijas vēstnesī”.

Līdztekus no uzraudzības zonas aizliegts izvest svaigu mājas un savvaļas cūkas gaļu, malto gaļu, gaļas izstrādājumus un gaļas produktus, kas satur savvaļas un/vai mājas cūku gaļu, kas iegūta uzraudzības zonā, izņemot, ja ir saņemta PVD atļauja. Tāpat bez PVD atļaujas cūkgaļu no uzraudzības zonas aizliegts laist pārtikas apritē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas vēstnesis” publiskots otrdien.

Karantīnas ierobežojumi ir spēkā līdz valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ar rīkojumu tos atceļ.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 7515 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, bet 2022.gadā – 1274 mežacūkām.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Foto:Ilustratīvs (Foto: Amber Kipp on Unsplash)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.