Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lauksaimnieki sāk ražas novākšanu – prognozē mazāku iekūlumu nekā pērn

Vairākos Latvijas reģionos sākusies rapšu un graudaugu kulšana. Saimnieki norāda, ka laikapstākļu ietekmē novērojams būtisks ražas samazinājums – vietām pat par pusi mazāka raža nekā pērn.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrība “Zemnieku saeima” vērš uzmanību uz to, ka ražas vākšanas laikā uz autoceļiem būtiski palielināsies kombainu, traktoru un kravas automašīnu skaits, līdz ar to aicina autovadītājus būt iecietīgākiem un arī uzmanīgākiem nekā parasti.

“Zemnieku saeimas” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš komentē situāciju: “Kombainiem uz laukiem vajadzēja būt jau iepriekšējā nedēļā, tomēr lietainā laika dēļ visi ražas novākšanas darbi iekavējās. Lielākā daļa lauksaimnieku kulšanu sāka tikai šajā nedēļas nogalē. Tā kā smilšainākos laukos rapsis un graudi nokalta, tad saimnieki šos laukus šobrīd novāc pirmos. Uz stabili sausām dienām tuvākajā laikā nevar cerēt, tāpēc ražas ir jāvāc ar paaugstinātu mitrumu, bet tas nozīmē lielus izdevumus kaltēšanā. Vērtējot kopumā, šis noteikti nebūs nekāds rekordražu gads – raža miežiem, rapsim un kviešiem ir par 30% zemāka. Bažas rada arī graudu iepirkumu cena, kas salīdzinot ar pagājušo gadu, arī sarukusi par aptuveni 30%. Prognozējam būtiski zemākus ienākumus, salīdzinot pret iepriekšējiem gadiem.”

Ziemas miežus saimnieki Kurzemes pusē sāka kult jau ap 12. jūliju un Latvijā lielākoties tie jau ir nokulti. Raža ziemas miežiem pat vienas saimniecības ietvaros krietni atšķiras – no 1 t/ha līdz pat 7 t/ha. Smilšainās augsnēs, kur nebija lietus, saimnieki kuļ tikai mazliet virs 1 t/ha, bet mālainās augsnēs, kur jūlijā trāpīja lietus, izauga gandrīz 7 t/ha. Zemgalē pilnā sparā kuļ ziemas rapšus un vietām sāk novākt arī ziemas kviešus. Pirmie rādījumi liecina, ka rapsim raža ir ap 2,5 t/ha, atkarībā no augsnes, situāciju ražas vākšanā raksturo biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Zemnieku saeimas” pārstāve vēsta, ka Vidzemes un Augšdaugavas pusē saimnieki ziņo, ka uz lauka varētu braukt tikai nākamnedēļ, jo ražai vēl jānogatavojas un jānožūst. Tur ziemas rapsis pēc pavasara salnām ir ļoti raibs – joprojām daudz zaļu un nenobriedušu pākšu. Vidzemē pagaidām nokulti tikai ziemas miežu un pļavas auzenes sēklu lauki, kuriem raža arī bija zem vidējā. Kurzemes pusē vietām ir sākusies ziemas rapšu kulšanas darbi. Latgalē aktīvi kulšanas darbi varētu sākties tikai nākamās nedēļas otrajā pusē. Tur kur ir nokulti ziemas mieži, kvieši un rapsis, augsne tiek jau gatavota rudens sējai. Ja laikapstākļi ļaus, tad nākamnedēļ sāksies ziemas rapšu sēja.

Biedrība „Zemnieku saeima” ir lauksaimnieku organizācija Latvijā, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. Biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas. Biedri kopā apsaimnieko vairāk nekā 500 tūkst. ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes (augkopība 54%, piena lopkopība 38%, citas nozares 8%) un savās saimniecībās nodrošina darbu vairāk kā 4000 darbiniekiem.

Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: no VK arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Vajag ievest graudus no Ukrainas, lai vietējie nesāk skrūvēt augšā graudu cenas, aizbildinoties ar sausumu, slapjumu, karstumu, aukstumu, vēju, lietu, krusu, karu Ukrainā un badā mirstošajiem bērniņiem Āfrikā.

    6
    3
  2. protams,graudu jau ir, un raža izskatas, ari laba. bet taa cikstesana jau katreiz, lai uz taa pamata tik uzskrulletu cenu.

    4
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.