Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mājsaimniecības atbalstu elektrības cenas kompensācijai sajutīs novembrī

Mājsaimniecībām atbalsts elektroenerģijas cenas pieauguma kompensācijai rēķinos būs redzams novembrī, taču atsevišķos gadījumos tas tiks aprēķināts decembrī, aģentūrai LETA norādīja Ekonomikas ministrijā (EM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valdība otrdien apstiprināja grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas nosaka kārtību, kādā elektroenerģijas tirgotājs piemēros maksas samazinājumu lietotājiem un saņems valsts kompensāciju par piemēroto maksas samazinājumu.

EM norāda, ka atbalstu par elektroenerģijas izmaksām laika periodā no šā gada 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim mājsaimniecības saņems automātiski – elektroenerģijas tirgotāji to piemēros rēķinos par iepriekšējā mēnesī patērēto elektroenerģiju.

Līdz ar otrdien apstiprinātajiem grozījumiem noteikts pārejas periods tirgotājiem, lai tie nepieciešamības gadījumā pielāgotu informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu, kas ļautu efektīvi piemērot galalietotājiem maksas samazinājumu. Tādējādi atbalstu par oktobri un novembri tirgotājs nepieciešamības gadījumā būs tiesīgs piemērot decembra rēķinā, savukārt pēc tam – katru mēnesi par iepriekšējā mēnesī patērēto elektroenerģiju. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izmantojot šo pārejas mehānismu, tirgotāja novembrī izsniegtajos rēķinos par oktobri ir jāatspoguļo informācija, ka atbalsts par oktobri tiks piemērots decembra rēķinā, lai lietotājs būtu informēts, kādēļ normatīvajos aktos noteiktais atbalsts rēķinā nav vēl piemērots.

Jau ziņots, ka no 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim elektroenerģijas cenas pieauguma kompensēšanai visām mājsaimniecībām pirmajām 100 kilovatstundām (kwh) ik mēnesi tiks piemērota fiksēta maksa 0,16 eiro par kwh, un valsts kompensēs atlikušo starpību līdz tirgus cenai. 

Savukārt par elektroenerģijas patēriņu virs 100 kwh mājsaimniecība maksās atbilstoši elektroenerģijas tirdzniecības līgumā noteiktajai cenai. Ja mājsaimniecības lietotāja elektroenerģijas patēriņš pārsniegs 500 kwh mēnesī, tad mājsaimniecības saņems arī to atbalstu, kas pienākas, izmantojot elektroenerģiju apkurē – 50% no cenas, kas pārsniedz 0,16 eiro par kwh, bet ne vairāk kā 0,1 eiro par kwh.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar grozījumiem noteikts, ka lietotājam ir jāsaņem maksas samazinājums arī tajos gadījumos, kad tas norēķinās par elektroenerģiju ar izlīdzināto maksājumu.

Tāpat noteikts, ka neatkarīgi no elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojuma veida maksas samazinājumu lietotājiem jāaprēķina, izmantojot vidējo svērto maksu par patērēto elektroenerģiju.

Vienlaikus noteikumos atrunāta kārtība, kādā mājsaimniecību lietotāji var saņemt maksas samazinājumu tajos gadījumos, kad apsaimniekotājs ir noslēdzis vienu elektroenerģijas tirdzniecības līgumu ar tirgotāju par visu daudzdzīvokļu māju, ņemot vērā, ka visai mājai ir viens elektroenerģijas pieslēgums. Šādā gadījumā apsaimniekotājam ir jāiesniedz apliecinājums tirgotājam par šādu situāciju un turpmāk katru mēnesi jāinformē, cik daudz mājsaimniecību lietotāju apsaimniekotājs apkalpo un kāds ir katras mājsaimniecības iepriekšējā mēneša patēriņš. Valsts kompensācijas saņemšanai par mājsaimniecībām piemēroto maksas samazinājumu elektroenerģijas tirgotājiem līdz katra mēneša 20. datumam būs jāiesniedz kompensācijas aprēķins Būvniecības valsts kontroles birojā.

Ilustratīvais attēls no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Palast sadus rakstus man paliek nelabi.
    Kada nirgasanas par cilvekiem valsti kura razo pati elektribu

    11
    2
  2. Palasot un paverojot portalus skaidrs ka iedzivotajus vairs nekas neinteresee…..vienigi algotie smerdeliisi pa retam vel te noperdas..cilveki laikam ir nogurusi no sis ekjsikucijas.

  3. labi vismaz ka taa, kaut ko kompensees!cik mes veikalaa naudaas atstajam? tur gan neko nerekinam,, paldies [pa to pašu!.

  4. labi vismaz ka taa, kaut ko kompensees!cik mes veikalaa naudaas atstajam? tur gan neko nerekinam,, paldies pa to pašu!.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.