Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Maksimālo sodu partijām par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpumiem presē un internetā palielinās līdz 7100 eiro

Maksimālais naudas sods politiskajām partijām par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu presē un internetā tiks palielināts līdz 7100 eiro, aģentūru LETA informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeima pagājušajā nedēļā pieņēma grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, tostarp atbalstot arī KNAB priekšlikumus pārskatīt sodu politiku par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem.

Grozījumi paredz palielināt maksimālo sodu politiskajām partijām par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu vai priekšvēlēšanu aģitācijai noteikto ierobežojumu neievērošanu publiskās vietās, preses izdevumos, kā arī sociālajos tīklos un citviet internetā līdz 7100 eiro.

Pašlaik spēkā esošais normatīvais regulējums paredz, ka juridiskajām personām piemērojamais naudas sods par aģitācijas pārkāpumiem, kas pieļauti televīzijā un radio, ir gandrīz piecas reizes lielāks nekā gadījumos, kad pretlikumīga aģitācija īstenota pilsētvidē, presē un internetā. Pieņemot grozījumus, Saeima lēmusi par līdzvērtīgu maksimāli piemērojamo naudas soda apmēru neatkarīgi no vides, kurā pieļauts aģitācijas pārkāpums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat likuma izmaiņas noteiks, ka politiskās organizācijas un ar tām nesaistītās personas turpmāk apmaksātu priekšvēlēšanu aģitāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, publiskās vietās, preses izdevumos, kā arī sociālajos tīklos un citviet internetā varēs veikt vienīgi Latvijas valsts oficiālajā valodā. Valsts valodas lietojuma uzraudzību priekšvēlēšanu periodā veiks Valsts valodas centrs.

Grozījumi paredz izņēmuma gadījumu, kad aģitācija varēs būt īstenota arī citās oficiālajās Eiropas Savienības valodās, un šādos gadījumos Latvijas valsts valodas lietojums aģitācijas materiālos nedrīkstēs būt mazākā apmērā par saturu svešvalodā. Šis ierobežojums attieksies uz priekšvēlēšanu aģitācijas periodu pirms Eiropas Parlamenta un pašvaldību domju vēlēšanām, atzīmē KNAB.

Ja Valsts valodas centrs konstatēs, ka apmaksātas priekšvēlēšanu aģitācijas laikā aģitācija īstenota, neievērojot valodas lietošanas noteikumus, KNAB priekšnieks uzdos aģitācijas veicējam iemaksāt pretlikumīgi izlietotos finanšu līdzekļus valsts budžetā. Šajā gadījumā par aģitācijas veicēju uzskatāma persona, kura nav saistīta ar politiskajām organizācijām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KNAB saredz nepieciešamību nākotnē attiecināt līdzvērtīgus nosacījumus arī uz politiskajām partijām un deputātu kandidātiem, proti, ja politisko partiju un deputātu kandidātu aģitācijā tiktu konstatēts valodas lietojuma pārkāpums, tad visi aģitācijai svešvalodā izlietotie finanšu līdzekļi būtu jāiemaksā valsts budžetā.

Grozījumi stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī.

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Un šo sodu viņi samaksās no valsts (lasi – nodokļus maksātāju) finansējuma partijai. Vareni…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.